Birçok din ve kültürden okunan kitaplar, nar meyvesinin harika besleyici ve tıbbi özelliklerini yazıyor.

Pers ve Asya kökenli olduğu düşünülen nar, yapraklı bir çalılıkta yetişen portakal boyutlarında bir meyvedir ve botanik olarak Punica granatum olarak adlandırılır ve kalın kırmızı dış kabuğunun içinde çok sayıda yumuşak, kırmızı, yenilebilir tohum içerir. Bu tohumlar, derin kırmızı, beyaz veya mor renkte olabilir.

 

Lezzetli bir meyve olmasının yanı sıra nar, liflidir. Vitamin C ve B5 bakımından zengindir, polifenol, potasyum ve diğer mineraller ve sağlıklı bir vücudu korumaya yardımcı besinlerle doludur. Kanser, yüksek tansiyon ve cilt problemleri gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı olan bu meyvelerin iyileştirici faydaları, çoğu zaman, bu meyvenin çekirdeğinda bulunan zengin yağda bulunan antioksidanlar ve punik asitten kaynaklanır. Organik nar çekirdeği yağı, meyvenin lezzetli tadını barındıran tohumdan çıkan yağdır ve bol sağlık ve güzellik yararları vardır.

 

Nar Çekirdeği Yağının Sağlık Faydaları

 

Kalp Sağlığını Destekler

Nar çekirdeği yağı içerisinde bulunan fitokimyasallar, vücuttaki kolesterol düzeylerini düzenlemek ve iyi yağlar sağlamak için yardımcı olur, böylece kalp krizi, yüksek tansiyon, ateroskleroz ve diğer kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

Kanseri Önler

DNA hasarı, hücre döngüsünde bir çeşit kesinti yaşanmasına neden olabilir ve böylece kanser gelişimini teşvik edebilir. Bu yağda bulunan antioksidanlar, hücreleri bu tür hasarlara karşı koruma yeteneğine sahiptir ve dolayısıyla lösemi, göğüs, kolon, prostat kanserinin tedavisinde ve önlenmesinde faydalıdır. Ayrıca tümör oluşumunu engeller.

 

Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Nar çekirdeği yağında bulunan flavonoidler, kolesterolü düşürmeye yardımcı olur, böylece kötü yağ hücrelerinin birikimini azaltır ve ekstra yağın vücuttan atılmasına neden olur.

 

Kas Ağrılarına ve İltihaplara Karşı Korunma Sağlar

Nar çekirdeği yağında bulunan punik asit gibi yağ asitleri vücudu iltihaba karşı dirençli kılmakta, kas ağrısını azaltmakta ve vücuttaki şişmeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır.

 

Bağışıklığı artırır ve Hormonal Dengesizlikleri Önler

Nar çekirdeği yağında bulunan fito östrojenler, hormonal dengesizlikleri tedavi etmek ve önlemek için yararlıdır ve bu yağın içindeki C vitamini ve mineral içeriği vücudun bağışıklık sistemini geliştirmeye ve güçlendirmeye yardımcı olur.

Nar Çekirdeği Yağının Cilt Faydaları

 

Sağlıklı ve Kusursuz Cildin Korunmasına Yardımcı Olur

Nar çekirdeği yağında bulunan doğal antioksidanlar, cildi zararlı serbest radikallerden korumaya yardımcı olur, sebum üretimini düzenlemeye yardımcı olur ve bundan dolayı vücudun hormonal dengesizliklerini tedavi etmeye ve sonuçta sivilcenin tedavisinde ve önlenmesinde yardımcı olurken bu besin öğesinin nemlendirici etkisi içerisindeki zengin yağlardan ileri gelir. Cildin pürüzsüz, yumuşak ve kusursuz görünmesine yardımcı olmak için cildi canlandırır ve nemlendirir.

 

Cilt Problemlerine Yardımcı Olur

Nar çekirdeği yağı egzama, sedef hastalığı ve güneş yanığı gibi deri problemlerini tedavi etmeye yardımcı olur. Güçlü iyileştirici nitelikleri, yaraları, kesikleri, sivilceleri, çatlakları ve derideki diğer hasarları tamir etmede, herhangi bir yara izi bırakmamakta veya oluşan cilt lekelerini azaltma konusunda yararlıdır. Nar çekirdeği yağındaki punicic asit yeni deri üretimin artırmaya ve kolajen liflerinin parçalanmasını azaltmaya yardımcı olur, böylece ciltteki kırışıklıkların ve diğer yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasını engeller. C vitamini gibi antioksidanlar, cildin esnekliğini artırır, cilt tonunu iyileştirir ve sağlıklı, parlak ve genç cilt oluşturmak için cildin pH seviyesini dengeler.

Nar Çekirdeği Yağının Saç Faydaları

 

Güçlü ve Sağlıklı Saçlar Yaratır

Nar çekirdeği yağı punicic acit içeriği nedeniyle çoğu insan için en sevilen doğal saç bakımıdır ve saçları canlandırmaya ve güçlendirmeye, güçlü, parlak ve sağlıklı hale getirmeye yardımcı olur. Bu yağın yüksek antioksidan ve vitamin içeriği, kafa derisinde kan dolaşımını artırmaya, kan damarlarını güçlendirmeye ve böylece sağlıklı saç büyümesini geliştirmeye yardımcı olur. Doğal bir nemlendiricidir ve saçlara hayati beslenme sağlar. Saç derisinin bozulmasını, kaşınmasını azaltmaya yardımcı olur ve bu nedenle kepek, saç dökülmesi, donukluk, saç kuruması ve saç dökülmesi gibi saç sorunlarına karşı savaşmak için elverişli bir yağdır.

Saç Kaşıntısını Azaltır

Nar çekirdeği yağı aynı zamanda saç derisi bakterileriyle savaşır ve azatır. Nar çekirdeği yağının anti-pruritik özellikleri sedef hastalığı ve kafa derisi egzaması gibi saç derisi koşullarının iyileştirilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda, bu saç derisi koşullarına eşlik eden kızarıklık, iltihaplanma ve kaşıntıyı hafifletir.

Saç Derisinin pH Dengesini Korur

Nar çekirdeği yağı, kafa derisinin pH seviyesini dengelemek için çalışır. Aşırı yağ üretiminin etkisini nötralize eder, saç dökülmesini azaltır ve saç foliküllerini uyarır. Kafa derisindeki kir parçacıklarını ve bakterileri yumuşatır, güçlendirir ve kusurlarını azaltır.

Saç Uzamasını Teşvik Eder

Nar çekirdeği yağı, saçların sağlığı ve büyümesi için zorunlu olan bir besin olan C vitamini için iyi bir kaynaktır. Saç folikülleri içindeki bağ dokusunu güçlendirerek saç büyümesini teşvik eder.

Sıcak Nar Çekirdeği Yağı Bakımı

Nar çekirdeği yağı, sıcak yağ tedavisinde genellikle kıvırcık saçları yumuşatmak için kullanılır. Saç hücrelerinin en derinine ulaşır ve saç derisini nemlendirir, saç görünümünü geliştirir. Saçın derinine iner ve saçların doğal güzelliğini geri yükleyerek içerdeki her folikülü iyileştirir. Pürüzsüz, yumuşak ve parlak saçlar elde etmek için saç foliküllerini içeriden hidratlı hale getirir. Kafa derisi yağın yedi tabakaya kadar olan emilimini emer ve derin şartlandırmayı sağlar. Avcunuza birkaç damla nar çekirdeği yağı dökün ve avuç içinde ovalayarak yağın doğal yollarla ısınmasını sağlayın. Saçlarınıza ve saç derinize masaj yaparak uygulayın. Gerektiği kadar yağ kullanabilirsiniz. Vıcık vıcık yağ etkisi bırakmaz ve saçlara oldukça hoş bir koku yayacaktır. Herhangi bir ısı uygulanan saç şekillendirme aleti kullanmadan önce bu yağı saç serumu olarak da kullanabilirsiniz.