Nanenin Faydaları Nelerdir?

 • ALTERNATİFTIP
 • Nanenin Faydaları Nelerdir? için yorumlar kapalı
 • 867 kez görüntülendi

Nanenin Faydaları Nelerdir?

Nane taze haliyle de kurutulmuş haliyle de birçok kişi tarafından severek tüketilir. Hemen hemen herkesin evinde bulunmasının yanında nanenin faydaları da çoktur. Mide bulantısına iyi gelmesi, ağız kokusunu gidermesi, anne sütünü arttırması ve öksürüğe iyi gelmesi nanenin faydaları arasındadır.

Nanenin Faydaları Nelerdir?

Birçok çorbaya, yemeğe kuru yada taze olarak eklenen nanenin faydaları şöyledir:

 • Nane, hafif acı tadı ve kokusuyla iştah açar, sindirim sistemini rahatlatır, hazmı kolaylaştırır, mide ve bağırsak gazlarını giderir, mide ağrılarına karşı fayda sağlar.
 • Özellikle nane limon çayı mide bulantılarına karşı halk arasında oldukça iyi bilinen ve mide bulantısı durumlarında yapılan bir çaydır.
 • Ağız kokusu kimsenin hoşlanmadığı bir durumdur. Ağız kokusu için de yarar sağlar. Yapraklarını ağızda çiğnemekle, ağız kokularını yok eder.
 • Safra akışını düzenlenmesi, bağırsak solucanlarını, kurtlarını düşürmesi, kalbe iyi gelmesi, kalp hastalıklarına engel olması da diğer faydaları arasındadır.
 • Kas ağrılarını gidermeye yardım eder.
 • Özellikle emziren kadınların tüketmesi faydalıdır. Çünkü anne sütünü arttırarak emziren kadınlarında direnç kazanmasını sağlar.
 • Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi durumlarda da limon ile birlikte hazırlanan çayı tüketilebilir. Bronşları ve akciğerleri rahatlatarak öksürük için de fayda sağlar.
 • İdrar söktürücü bitkiler arasındadır. Vücuttan ödem atılmasına yardım eder.
 • Özellikle ilkbahar aylarında sık sık görülen ve tekrar eden astım ile alerjik reaksiyonların iyileşmesine fayda sağlar.
 • Kışın oluşan burun tıkanıklığını açmak için de nane çayı solunabilir.
 • Ayrıca bu çayın solunmasıyla sinüzitler de açılır, fayda görür.
 • Boğazın kurumasını, gıcık yapmasını önler.
 • Heyecan ve el ayak titremesi gibi durumlarda fayda sağlar.
 • Nane yağı ile sivilcelerin geçmesi sağlanabilir.

Nane Yağı İle Baş Ağrılarına Elveda!

Şiddetli baş ağrıları, migren, uykusuzluk, stres, yorgunluk gibi durumlarda da fayda sağlar. Regl (adet) dönemlerinde de düzenleyici ve ağrı kesici olarak kullanılabilmesi de yararları arasındadır. Şiddetli baş ağrılarına karşın yağı ile baş ovulabilir, bu durumda baş ağrısı giderilmiş olur.

Nane Çayı İle Radyasyona Karşı Korunun!

Son zamanlardaki yapılan araştırmalara göre, bu şifalı bitkinin çayının tüketilmesi radyasyona karşı da koruma sağlıyor. Özellikle aktardan alınan hazır nane çayı değil de, pazardan yada marketlerden alınan taze nanelerin kurutulup çay yapılması büyük fayda sağlar. Cep telefonları, televizyon ve bilgisayarlar artık hemen hemen herkesin evinde var. Dolayısıyla herkes bir şekilde radyasyona mazur kalıyor. İşte nane çayı ile radyasyona karşı korunmak mümkündür. Düzenli olarak bu şifalı çaydan tüketin ve radyasyondan korunun.

Ateş Düşürücü Nane Çayı!

Ateş düşürücü, grip, nezleye karşı kullanılmak üzere 50 gr. bitki, 1 lt. kaynar suda 15 dk. demlenir ve sıcak olarak içilir.

Çarpıntıya Karşı Nane Nasıl Kullanılır?

Çarpıntı tedavisinde 2 bardak kaynak suya, 1 çorba kaşığı bu şifalı bitkiden konur. 20 dk. bekletilip, süzülür. Çarpıntı hallerinde, 1 çay bardağı içilir.

Hıçkırıktan Kurtulmanın Yolu!

Hıçkırık için 1 fincan sıcak suya 1 çay kaşığı bitkinin kurusu atılıp 5 dk. sonra içmek hemen etkisini gösterecektir.

Nane

Mide Bulantısı ve Kusma İçin Nane Formülü!

Kusma ve mide bulantısı durumlarında 1 bardak kaynar suya 8-10 gr kuru yaprak konur, 10 dk. kaynatılır, süzülür. İçine limon sıkılarak içilir.

İşte bu şekilde taze tüketim ile yada kuru tüketim ile birçok şekilde bu şifalı bitkiden yararlanmak mümkündür. Ayrıca çay şeklinde de tüketilebilen bir bitki olması çok yönlülüğe sebep olur. Bu durumda birçok hastalığın önlenmesinde kullanılabilir ve birçok hastalığa fayda sağlar.

Nane Nedir? İçindeki Etken Maddeler Nelerdir?

Mentha piperita latince adıyla bilinir. Temmuz ağustos aylarında pembe veya mor renkli çiçekler açar. 1 metreye varabilen, koyu yeşil yapraklı, üzerinde küçük tüyleri olan, güzel kokulu, genellikle bahçelerde yetişen otsu bir bitkidir. Sulak, nemli ve gölgelik yerleri sever. Birçok bölgede kolaylıkla yetiştirilebilir. Soğuk havalara dayanıklılığı yüksek olduğundan soğuk bölgelerde de yetiştirilebilir. Esansı günümüzde sakız, şeker, diş macunu, parfüm gibi birçok maddeye güzel bir tat ve koku vermek amacıyla katılır.

A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini gibi çeşitli vitaminlerin yanı sıra karbonhidrat, yağ, protein içerir. Ayrıca yağında cineol, pinenler, cadinen, menthol ve menthon bulunur. Yaprağı ise şekerler, tanen, acı madde, reçine, uçucu yağ bulundurur.

Nane Nasıl Kullanılır?

Bu şifalı bitki taze tüketildiği gibi kuru olarak da tüketilebilir. Taze olarak özellikle yemeklerin yanında yada kahvaltılarda oldukça faydalıdır. Fakat çok dayanıklı değildir, bu yüzden kısa süre içinde tüketilmesi gerekir. Kuru olan ise taze kısımdaki yapraklar kurutulup ufalanarak elde edilebilir. Yemeklerin üzerine yada cacık gibi yiyeceklere eklenerek kullanılabilir. Ayrıca çay olarak da tüketilebilir. Ayrıca bu şifalı bitkiyi ayran ile tüketmediyseniz, mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Ayrana ayrı bir ferahlık katıyor. Aynı zamanda limonata içerisinde de tüketilebilen bir bitkidir.

Nane Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bu şifalı bitki, kullanılmak ve bundan faydalanmak için yaprakları toplanarak kurutulur. 2 bardak su 15 dk. kadar kaynatıldıktan sonra suyun üzerine 2 tatlı kaşığı kurutulmuş olarak ilave edilerek 10 dk. daha çayı bu şekilde demlenir. Daha sonra bu şifalı bitkinin çayı ocaktan alınarak biraz soğuması beklendikten sonra servis edilir.

Nanenin Zararları Veya Yan Etkileri Nelerdir?

Ülser ve gastrit rahatsızlıkları olan kişilerin fazla tüketmemesi önerilir. Hamile bayanlar ve hamile kalmak isteyen bayanlar nane çayını daha az tüketmelidir. Hamilelik döneminde bu bitkinin çayı rahmi incelterek düşük riskini arttırır. Karaciğer rahatsızlığı olan kişilerin de çok fazla tüketmesi önerilmez.

Kaynaklar:

Organicfacts : health-benefits/herbs-and-spices/health-benefits-of-mint
Organicfacts : health-benefits/beverage/peppermint-tea
Medicalnewstoday : articles/275944
Thehealthsite : diseases-conditions/10-health-benefits-of-pudina-that-can-keep-you-in-mint-condition

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.