Nane Yağı Faydaları

Nane Yağı Faydaları

Nane yağı faydaları,  nane bitkisinin yeşil yapraklarından elde edilen nane yağı faydaları çok fazladır. Nane yağı kullanım tarihi çok eskilere dayanır. Keskin ferah kokusu yoğun içeriği bir çok alanda işe yarıyor. Saç sağlığı, cilt sağlığı ve solunum yollarına iyi geldiği gibi alerji kaşıntı gibi birçok hastalığa da iyi gelmektedir. Nane yağı faydalarından yararlanmak için öncelikle alerjik bir durum olup olmadığını kontrol etmek için bileğinize sürün. Her hangi bir kızarma olmazsa içerek ve haricen kullanabilirsiniz.

 
Nane yağı faydaları nelerdir?

 • Ferahlatır: Rahatlatıcı kokuların içerisinde, sabun, diş macunu gibi ürünlerde hep nane yağı faydalarından yararlanmak için kullanılır.
 • Enerji verir: Nane yağı faydaları arasında içeriğindeki mentol sayesinde gün içinde halsiz düşen vücudunuza enerji verir. Kağıt mendile damlatarak da koklayabilirsiniz.
 • Ağız kokusunda etkili: Ağız kokusunu gidermek için su ile seyrelttikten nane yağı ile ağzınızı çalkalayabilirsiniz.
 • Cilt sağlığı, Özellikle yağlı cilde sahip kişilerin zeytinyağı ile karıştırarak nane yağı ile akne ve sivilceli bölgelere uygulayabilirsiniz. Egzama sedef gibi cilt problemi olan kişilerin de nane yağı faydalarından yararlanabileceğini bilmek gerekir.
 • Sindirim problemleri: Akne yağı faydalarından biride bağırsak tıkanıklığı, tembelliği gibi sorunlara iyi gelmesidir.
  Bunun için bir kaç damla nane yağını suya damlatıp içmek yeterli olacaktır.
 • Mide ağrıları: Mide krampları, mide ağrıları ve mide yanmalarından kurtulmak için nane yağını bir bardak suya damlatarak içebilirsiniz. Ağrıyı kesmek amaçlı nane yağı ile karın bölgesine masaj da yapılabilir.
 • Baş ağrısı: Stres kaynaklı baş ağrısından şikayetçi iseniz nane yağı faydalarından yararlanabilirsiniz. Baş ağrısı yaşadığınız da hafif bir şekilde masaj yaparak bir kaç damla nane yağını sürün. Koklamanızda size iyi gelip rahatlatacaktır.
 • Dikkat dağınıklığı: Buruna çekilen nane yağı ile bir müddet sonra dikkatinizi toplayıp odaklandığınızı göreceksiniz.
 • Sinüzit, sinüslerin tıkanması sonucunda rahat nefes almak nane yağı faydaları arasındadır.
 • Soğuk algınlığı: Kış aylarında daha sık görülen soğuk hava ile birlikte oluşan soğuk algınlıklarına nane yağı iyi gelir. Bunun için nane yağı koklamak yeterli olur.
 • Kas ağrıları: Nane yağı faydaları arasında iyi bir ağrı kesici olma özelliği vardır. Bu ağrı kesici özelliği sayesinde kas ağrılarını hafifletir. Bunun için yapmanız gereken nane yağını daha uçucu bir yağ ile yada kremle seyrelttikten sonra avucunuzun içi ile kas ağrısı olan bölgeye uygulamaktır. Sırt gibi elinizin yetişemeyeceği bölgeler için ise yardım alabilirsiniz. Hafif ovmak yeterli olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz