Muz: Sağlığa Faydaları, Riskleri ve Besin Değerleri

  • ALTERNATİFTIP
  • Muz: Sağlığa Faydaları, Riskleri ve Besin Değerleri için yorumlar kapalı
  • 805 kez görüntülendi

Muz: Sağlığa Faydaları, Riskleri ve Besin Değerleri

Muz bütün insanlar için tüm zamanların en sevdiği meyvedir. Muzlar çoğunlukla 6 aydan 3 yaşına kadar olan küçük çocuklar tarafından sevilir. Muz, 1 gram protein, B6 Vitamini 0.5 mg, Demir 0.3 mg, Manganez 0.3 mg, Vitamin A 81 IU, C vitamini 9 mg, Niacin .8 mg, Potasyum 450mg, Riboflavin. Folat 25.0 mg ve magnezyum 34 mg.

Muzlar düzgünce güzel bir şekilde ambalajlanmış sarıcı olarak paketlenir. Muz, meyve salatalarında, tatlılarda kullanılabileceği gibi ekmek ve kek tariflerine de eklenerek ezilebilir. Dondurulmuş muzlar bile tatlılar ve sallar için kullanılır, ayrıca dondurmalar ve aromalı yoğurtlarda da kullanılır. Çoğu insanın bilmediği muzların sağlığa faydaları vardır.

İşte muzun sizi formda ve sağlıklı tutabilecek bazı sağlık yararları.

1. Muz kemiklerinizi daha sağlıklı tutmanıza yardımcı olur

Gittikçe daha fazla muz yemek vücudunuzun kalsiyumu absorbe etme kabiliyetini artırabilir. Dahası, yeşil muzlar bağırsak hücrelerinize besin sağlamaya yardımcı olan sindirilemez (SCFA’lar) kısa zincirli yağ asitlerini içerir. Bu, vücut kabiliyeti çok verimli olan kalsiyumu emmek olduğundan, hücrelerinizin sağlıklı ve iyi beslenmesini sağlar.

2. Potasyum

Muzlar, kaslara ve sinir sistemlerine sağlık yararları sağlamaya yardımcı olan yüksek potasyum içeriğine sahiptir. Potasyum, kaslar ve sinir sistemi için mükemmeldir ve vücudunuzda bulunan sıvıların sağlık dengesini korur. Muzdaki potasyum, egzersiz sonrası kas kramplarını önlemede yardımcı olabilir.

3. Muzlar yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olur

Muzlar potasyumda oldukça yüksektir ve sodyum 1 mg’da düşüktür. Bu yüzden muzların yüksek tansiyon hastalıklarından korunmasını engellemek için mükemmeldir. Tansiyonu yüksek olanlar günlük 3 ila 4 muz yemelidir.

4. Muz sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilir

Düzenli olarak muz yemek, sigara içmeyi sessizleştirmeye yardımcı olabilir. Muzun B12 ve B6 Vitamini, magnezyum ve potasyum gibi besleyicileri, vücudunuzu nikotin etkilerinin kesilmesinden kurtarmaya yardımcı olur.

5. Muz stresi hafifletmeye yardımcı olur

Potasyum muzda çok yüksektir ve kalp atışınızı normalleştirmenize ve vücudunuzdaki su dengesini düzenlemenize yardımcı olur. Yüksek stres alan, 2-3 muz yiyenler, yüksek potasyum seviyesi nedeniyle stresi azaltmada yardımcı olacaktır. Bu yüzden birçok muz yemek, çeşitli ilaçlar kullanmadan stresi yeniden dengelemek için daha sağlıklı bir yoldur.

6. Muz vücut ısısını kontrol etmeye yardımcı olabilir

Çoğu farklı kültürden insanlar muz meyvelerini serinletici meyveler olarak görebilirler. Muzlar, bekleyen annelerin duygusal ve fiziksel sıcaklıklarını düşürebilir. Tayland’da, hamile olan kadınların, rahim içindeki bebeklerinin serin bir sıcaklık alması için düzenli olarak muz yedikleri bir araştırma yapılır.

7. Muz böbrek kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur

Düzenli olarak sebze ve meyvelerin özellikle lahana ve muz tüketilmesinin böbreklerde kanser riskini azaltmada yardımcı olabileceğini gösteren farklı çalışmalar. Çünkü muzlarda ve birçok kök sebzede çok miktarda antioksidan vardır.

8. Muzlar ülser ve gastritin önlenmesine yardımcı olur

Olgun formdaki muzlar, peptik ülser ve gastrit için en etkili ve doğal ev terapilerinden biri olarak kabul edilir. Muzlar ayrıca midede tahrişi ve asiditeyi azaltmada yardımcı olur. Ayrıca, ülserlerin primer nedeni olarak tanımlanan proteaz inhibitörlerini içerir.

Muzun bu sağlık yararları, her yaştan birey için olduğu kadar küçük çocuklar için de hayati öneme sahiptir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.