Mutfaktaki en büyük sorun: Kızartma yağı kaç kere kullanılır?

  • SAĞLIK HABERLERİ
  • Mutfaktaki en büyük sorun: Kızartma yağı kaç kere kullanılır? için yorumlar kapalı
  • 1.131 kez görüntülendi

Mutfaktaki en büyük sorun: Kızartma yağı kaç kere kullanılır?

Kızartmayı severiz. Patates, kabak, patlıcan, havuç ve daha birçok kızartma türünü afiyetle yeriz. Her ne kadar kızartma sevsek de zararlı mı değil mi tartışmaları da hala sürüyor.

Kızartma yağını ne kadar kullanmalıyız?

Kızartma yapılan yağlar, şayet market ürünü yapsa içinde büyük oranda trans yağ bulunucaktır. Trans yağ oranı fazla olan besinler, kızartma yağı ile birleştiğinde tepkimeye girerek kanserojen madde yoğunluğu kazanır. Kanserojen madde yoğunluğuna neden olan yağ, ne kadar çok kullanılırsa sağlığı da o kadar tehdit etmektedir.

En fazla 3 kez kullanılmalı
3 kullanımdan daha fazlası yağda yoğunlaşma meydana getirir ve sağlığı olumsuz etkiler. Kızartma yağını kaç kez kullanacağınıza yağın kokusuna bakarak karar verebilirsiniz. Eğer yağ, yoğun kokuya sahipse ya da artık yanık kokmaya başlamışsa bu durumda kullanımı bırakın.

Kararmaya neden olan patlıcan ya da kabak kızartırsanız 3’ü geçmemelidir.

Kızartma yağınızın içinde kızarmış parçacıklar kalmışsa 2 kez kullandıktan sonra yağı atmalısınız.

Galeta unu ya da mısır unu fark eder

Bu iki türdeki unla kızartma yapmışsanız yağı en fazla 2 kez kullanın. Un, yağın yoğunluğunu arttıracak; yapısının değişmesine neden olacaktır. 3 ya da 4 kez tüketilen kızartma yağı muhakkak sağlığınızı riske atmanıza sebep olacaktır.

Fast food gıdalarda yağ kullanımı 40’tan fazla

Hamburgercilerde kızartma yağı 40’tan fazla kullanılıyor. Kullanımdan sonra belli bir noktada bozulma başlayınca da içine kimyasal madde dökülüyor. Bir bardağıyla tekrar o yağ kullanılabilir hale getiriliyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.