Mutfağımızın vazgeçilmezi kuru fasulye

Mutfağımızın vazgeçilmezi kuru fasulye

Kuru fasulye; demir, potasyum ve magnezyum minarelleri, A, B6, B12, C, D vitaminleri, omega 3 yağ asidi ve lif yönünden zengin bir besindir. İçerdiği hayvansal olmayan protein ve lifli yapısı ile kırmızı etten bir eksiği bulunmadığı için kuru fasulye vejetaryen beslenme için de iyi bir alternatif yiyecektir.

Kuru Fasulyenin faydaları :

*Zihinsel ve bedensel zindeliğin sağlanmasına yardımcı olur,
*Lifli yapısı ile sindirimi kolaylaştırıp bağırsakların iyi çalışmasını sağlayarak mide ve bağırsak kaynaklı rahatsızlıkların önlenmesinde etkili olur,
*Kandaki şeker miktarını düşürerek şeker hastalığına karşı faydalı olur,
*Karaciğer yetmezliğinin tedavisinde yardımcıdır,
*Böbrek taşını ve kumunu dökmede etkilidir,
*Kemik yapısını ve sinir sistemini güçlendirir,
*Kandaki kötü kolestrolü düşürerek kalp ve damar hastalıklarını önler, kalbi kuvvetlendirir,
*Vücudun gelişimini ve onarımını destekler,
*Gebelikte çok ihtiyaç duyulan folik asit kuru fasulyede mevcuttur.

Kuru fasulyenin 100 gramında ortalama 1 gram yağa karşın 21 gram protein bulunur. İçeriğinde ortalama 25 gram diyet posası bulunduran kuru fasulye normal bir kişinin diyet posası ihtiyacının %85’ini karşılar. Kuru fasulye tokluk hissi vererek acıkmayı önleyici özelliği ile zayıflama programlarının uygun seçenekleri arasında yer almaktadır.

Peki bu kadar faydaları olan kuru fasulye nasıl tüketilmelidir;

Kuru fasulyeyi pişirmeye başlamadan önce fasulyenin cinsine göre 8 ila 12 saate kadar suda bekletmek gerekir. Pişme esnasında üzerinde oluşan köpük mutlaka alınmalıdır. Bu sayede içerdiği vitamin ve mineraller korunacağı gibi kuru fasulyenin vücutta yapacağı gaz oluşumu da en aza indirilmiş olur. İçerdiği protein ve mineralleri korumak için en ideal pişirme aracı düdüklü tenceredir.

Kuru Fasulye, yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı oldukça faydalıdır. Tabi ki GIDA İNTOLERANSINIZ yoksa… Doğal ve sağlıklı beslenme her birey için özeldir ve farklılıklar gösterir. YORKTEST yaptırarak kendiniz için doğru gıdaları belirleyin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz