Moringa Çayı, Faydaları, Kullananlar, Kullanımı, Fiyatı

Moringa Çayı, Faydaları, Kullananlar, Kullanımı, Fiyatı

Moringa çayı Moringa bitkisinden elde edilir. Bu bitkinin her bir parçasına ayrı değer biçilmesi bitkinin kökünden sapına kadar dertlere deva olmasıdır. Himalaya dağının eteklerinde Kuzey Hindistan bölgesinde yetişen bu ağaç çok sayıda bölgeye kültür türlerinin gönderilmeye başlanması ile çoğaltılmıştır.

Malezya, Endonezya, Meksika, Srilanka, Güney Amerika, Filipinler ve Orta Amerika şu anda Moringa ağacının yetiştirildiği ülkelerdir. Moringa çayı elde etmek bitkinin yapraklarının kaynatılması ve demlenmesi ile mümkündür. Uzmanlar Moringa çayını bitkinin kullanımı açısından önermektedir. Moringa bitkisi suda bulunan tüm mikropları temizler ve böylece çayda ki suyun da temizlenmesini sağlayarak keyifli bir içim imkanı sunar.

Moringa Çayı Faydaları

Cildi güzelleştiren Moringa bitkisi kırışıklıkları önemli oranda düzelterek kişilere genç bir görünüm imkanı sağlar. Kalp ve böbrek hastalıklarının önlenmesini sağlar. Vücutta tümör oluşumunu önler. Mide ağrısı yaşayanlara alternatif bir tedavi yöntemi sunar. Emzikli hanımların sütün artırır.

Sindirim sisteminin iyi çalışmasına yardımcı olur. Bağırsak hareketlerini kolaylaştırarak kabızlık problemlerini önler. Protein bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Moringa çayı faydaları yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Bitki üzerine yapılan bir çok araştırmaya göre kanser oluşumlarına karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. İçerisinde metionin ve sistin bulunması nedeni ile önemli bir amino asit kaynağıdır.

Vücut yaralarına iyi gelebileceği gibi mide ülseri üzerinde de iyileştirici etkisi vardır. Baş ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur. Mineral eksikliklerini giderici doğal bir mineral kaynağıdır. İçerdiği A, B ve C vitaminleri sayesinde erken yaşlanmayı önler. Moringa bitkisi bir gıda olarak tüketilebileceği gibi bir ilaç olarak da tüketilebilir.

Moringa Kullanım Alanları

Moringa bitkisinin kökünden sapına kadar bir çok rahatsızlığa iyi gelmesi Moringa nasıl kullanılır hakkında kişilerde merak uyandırır. Et, tavuk, balık yemekleri gibi etli yemeklerde ve sebze yemeklerinde lezzet verici bir gıda olarak kullanılabilir. Mango meyvesinden çorbası yapılabilir. Maringo ağacının yapraklarından çay elde edilebilir.

Değişik lezzetlere açık olmayan kişiler böylesine mucizevi bir bitkinin yapraklarından çay elde ederek şifa bulabilirler. Uzmanların en çok önerdiği kullanım şekli de Moringa çayı olmaktadır. Tohumlarının içme sularına atılması ile bu suların içerdiği mikrop, bakteri vb. pislikler temizlenir. 100 gram Maringo tohumunun 1 litre su üzerinde mükemmel bir temizleme özelliği gösterdiği sonucuna yapılan araştırmalar ile ulaşılmıştır.

Maringo tohumlarının Malzeya’da fıstık olarak tüketilmesi rağbet görür. Kalınlaşan kökleri turp gibi tüketilir. Yapraklarından çay yapımında yararlanılmasının yanı sıra salatalarda da kullanılması ile yüksek oranda besleyici olması sağlanmış olunur. Maringo ağacının yaprakları portakalın yedi misli C vitamini, havucun 4 misli A vitamini, sütün 4 misli kalsiyum ve 2 misli protein, muzun 3 misli potasyum barındırdığı bilinir.

Bitki içerdiği oksalat maddesi nedeni ile böbrek taşı olanlar tarafından dikkatli bir şekilde tüketilmelidir. Oksalat maddesini vücutta önleyici diğer besinlerle birlikte bitkinin tüketilmesi de böbrek taşı olanlar açısından uygun bir tüketim şeklidir. Sudan’da Nil kenarına kurulmuş köylerde Maringo’nun tohumlarının sular üzerinde temizleyici özelliğinin olduğu çok iyi bilinmekte bu özelliği sebebi ile yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Ağaç bir yıl içerisinde 3 metre kadar büyüyebiliyor. 10 metre uzunluğuna kavuşan bu ağaç diabet, anemi ve yüksek tansiyon hastalıklarına karşı önlem alınması adına kullanılan bazı ilaçlar için hammadde görevi görüyor. Bununla birlikte bitkinin tohumlarından yararlanılarak makine yağı elde ediliyor.

Moringa Kullananlar

Moringa bitkisinin faydaları saymakla bitmiyor. Çok sayıda kişinin hazımsızlık problemi ile karnında oluşan şişkinliklerden rahatsız olması onları ilk olarsak ilaç kullanımına iter. Fakat sürekli kullanılan ilaçlara karşı vücudun bir müddet sonra bağışıklık gösterdiği görülür ve artık ilaçların etkisi vücut üzerinde kaybolmaya başlar. Moringa kullananlar bu şişiliklerin geçtiği konusunda deneyimlerini dile getirir ve bu bitkiyi kullanarak hazımsızlık problemlerine karşı tedbir alındığı üzerine tavsiyelerde bulunurlar.

Vücutta biriken toksinler, böbreklerin vücutta biriken suyu boşaltamaması ve mesanenin iyi bir çalışma göstermemesi karın şişliklerine sebebiyet verir. Böbreklerin sağlıklı bir çalışma göstermesini sağlayan Moringa bitkisi hem mesane hem de böbreklerde meydana gelen kumların dökülmesi üzerinde etkilidir. Moringa çayı içermekte olduğu vitamin ve minerallerden dolayı çok sayıda hastalık üzerine tedavi edici özellikler gösterir.

Başta obezite olmak üzere birden fazla rahatsızlık için Moringa çayı rahatlıkla tüketilebilir. Mide hastalıkları, baş ve kulak ağrıları ve kalp hastalıkları için tedavi edici alternatif bir yöntem için çeşitli şekillerde kullanım imkanı sağlar. Tüm bunlarla birlikte tokluk hissi de sağlar ve yapılan diyetlere bağlı kalınması için imkan sunar.

Bir çok kişinin bağışıklık sistemi diyet esnasında zayıflayabiliyor. Diyet yapanlar bu bitkinin tüketimini sağladığında bağışıklık sistemlerinin güçlenmesini de sağlamış oluyor ve kişiler kendilerini dirençli hissediyorlar. Cilt hücrelerini yenileyen bitki cildin gençleşmesine katkıda bulunuyor.

Moringa Çayı Fiyatı

Metabolizmanın dengelenmesinde ardından da düzene girmesinde etken olan Moringa çayı vücutta ki fazla yağlarında vücuttan atılmasında oldukça etkilidir. İnsanlar bitkinin insan sağlığına olan faydalarını gördükçe Moringa çayı fiyatını sorguluyor. Doğal içeriği itibari ile içinde bol miktarda anti oksidan barındıran Moringa yaprakları adet fiyatı olarak satışa sunuluyor. Bir kutu da altı adete kadar Moringa yaprağı bulmak mümkün. Bilhassa diyet yapan ve bir an önce zayıfladığını görmek isteyen kişiler Moringa yapraklarına para harcamaktan geri kalmıyor.

Çünkü böylesine faydalı bu bitkinin yalnızca zayıflama üzerinde değil zayıflarken bağışıklık sisteminin güçlendiği üzerinde de insanlar fikir sahibi. Vücutta kilo almaya neden olan yağlar ve toksinler Moringa bitkisinin gösterdiği etki ile vücuttan atılıyor.

Moringa Yaprağı Nereden Alınır?

Moringa yaprağı almayı düşünen kişilerin alışveriş yapmayı düşündükleri yerlere karşı son derece dikkatli olmaları gerekir. Ne yazık ki insan sağlığını hiçe sayan merdiven altı pazarlayıcılar Moringa yaprağı olarak başka bitkilerin yapraklarını insanlara satmaktan hiç rahatsızlık dahi duymuyorlar. Moringa yaprakları ve ağacı hakkında genel bilgiler araştırmalı ve hatta görsellerden Moringa yaprağının tam olarak şekli iyice incelenmelidir.

Özellikle internet sitelerinden yapılan alışverişlerde güvenilir ve bilindik sitelerden sipariş verilmesi çok daha önemlidir. % 100 orijinal ürün satan yerlerden gerçek Moringa yapraklarını sipariş etmek gerekir. Ucuza kaçan satıcılardan alışveriş yapılmamalıdır. Moringa ağacının yaprakları son derece kıymetli ve uzak ülkelerden ithal yapıldığı için pahalıdır da.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz