Mısır Yağının Faydaları ve Zararları

  • SAĞLIKLI BESLENME
  • Mısır Yağının Faydaları ve Zararları için yorumlar kapalı
  • 970 kez görüntülendi

Mısır Yağının Faydaları ve Zararları

Ayçiçek yağı ve zeytinyağından sonra en çok kullanılan yağ türü mısır yağıdır. Özellikle karadeniz bölgesinde yoğun miktarda kullanılan mısır yağının bazı faydaları ve zararları hakkında sizleri bilgilendirmek istedik. Ayrıca mısır yağının kullanımınıda öğrenmeniz mümkün.

Mısır yağı, %60 çoklu doymamış yağ, %25 tekli doymamış yağ ve %10 doymuş yağ içermektedir. Bu nedenle de, kandaki kolesterol düzeyinin düşmesine neden olmaktadır. Mısır yağı, doymuş yağların yerine yüksek miktarda çoklu doymamış yağ asidi barındırır.

Mısır Yağının Faydaları nelerdir?
Yapılan araştırmalarda, kolesterolün bağırsaklardan emilimini engelleyen, fitosterollerin kan kolesterol düzeyini düşürmekte olan etkisi büyüktür. 100 gram mısır yağı, 968 miligram fitosterol içermektedir. Bu, diğer yağlar içinde en fazla olan orandır. Mısır yağı, serbest fitesterollerini esterlerin doğal karışımını içeren tek ürün olması ile ünlüdür. Yapılan araştırmalarda, çoklu doymamış yağ asitlerince zengin olan diyetin, kan basıncı yüksek insanlarda, normal seviyeye düşürücü etkisi kanıtlanmıştır.

Mısır yağı, iki esansiyel yağ asidinden biri olan, büyüme ve sağlık için gerekli olan linoleik asit bakımından zengin bir kaynaktır. Mısır yağı, tokoferoller içerdiğinden önemlidir. Antioksidan etkisi olan bu madde, E vitamini açısından bir kaynaktır. Mısır yağında bulunan tokoferoller; alfa-tokoferol, beta-tokoferol, beta- tokoferol, gama-tokoferol ve delta tokoferoldür. Mısır yağı, trans yağın azaltılması için kullanılması gereken bir yağdır. Laboratuar çalışmaları, kızartmalarda pamuk yağına en yakın olan yağın mısır yağı olduğu ortaya çıkmıştır. Mısır, lif yönünden zengin bir besindir. Bol lif, sindirim sisteminin çalışmasında çok önemli bir yol izler ve kabızlığı önler. Koroner kalp hastalığı riskini azaltır. İçerdiği karbonhidrat ile enerji verir. A vitamini barındırmasından dolayı, gözleri kuvvetlendirir, kan yapıcıdır. Mideyi düzene sokar ve gastrite iyi gelir. Kolesterolü düşürür, damar sertliğini önler.

Mısır yağı, yapılan araştırmalarda en faydalı yağlardan biridir. Zeytinyağı, pamuk yağı ve sonrasında mısır yağı en faydalı kabul edilen yağlardır. Bu yağı, salatalarda ve yemeklerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özellikle limon, portakal gibi turunçgillerle karıştırıldığında, faydası çok daha fazla artmaktadır.

Bu yazı mısır yağının zararları, mısır yağının yararları, mısır yağının faydaları, mısır yağı üretimi fiyatları, mısır yağı nerelerde kullanılır, mısır yağı nasıl çıkarılır, mısır yağında gdo, mısır yağı sağlıklımı kalorisi besin değeri kızartma yapılırmı konusunda yazılmıştır.

mısır yağının zararları, misir yaginin faydalari, mısırözü yağı zararları, mısır yağı, mısırözü yağının faydaları, misir yagi zararlari, mısırozu yağı, mısırözü yağının zararları, mısır yağı nerede kullanılır, mısır yağı faydaları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.