Migren tipik baş ağrısı değildir. Eğer migren derdinden muzdaripseniz, zonklama şeklinde ağrı, mide bulantısı ve ışık ve ses duyarlılığı yaşayabileceğinizi biliyorsunuzdur. Bir migren ağrısı olduğunda, yok olmasını sağlamak için hemen hemen her şeyi yaparsınız.

 

Doğal besinler, migren semptomlarını azaltmak için ilaçsız bir seçenektir. Evde yapılan bu tedaviler migrenleri önlemeye ya da en azından ciddiyetini ve süresini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, migren baş ağrısı, dünyanın her yerinde yaşamı en çok zorlaştıran ve günlük rutini durma noktasına getiren tıbbi durumlardan biridir.

 

Bir migren, genellikle başın bir tarafına sımsıkı sarılmış zonklama ağrısı ile karakterize olup, hareketle daha da kötüye gitme eğilimi gösterir. Genellikle 4 ila 72 saat sürer.

 

Belirtiler kişiden kişiye göre değişebilir. İnsanlar sıklıkla kör noktalar, ışığın yanıp sönmesi, ışık ve sese duyarlılık artışı, kollarda ve bacaklarda karıncalanma, bulantı ve kusma gibi duyusal uyarı işaretleri yaşarlar.

 

Bir sinirlilik, gıda isteği, sert boyun, kabızlık ve sık sık esneme gibi belirtiler de migren atağından birkaç gün önce ortaya çıkabilir.

 

Tüm migren hastalarının yaklaşık yüzde 75’inde bu zayıflatıcı problemin bir aile geçmişine dayandığı bilinmektedir. Karmaşık migren durumunun beyin kimyasallarındaki değişikliklerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

 

Migren için bazı potansiyel tetikleyiciler; alerji, stres, sigara, alkol, parlak ışıklar, yüksek sesler, güçlü kokular, öğün atlamak, dehidrasyon, düzensiz uyku, zayıf duruş pozisyonu, düşük kan şekeri ve hormonal dalgalanmalardır.

 

Migren için bilinen herhangi bir tedavi mevcut olmasa da, migren baş ağrılarından kurtulmak ve sıklığını azaltmak için bazı doğal ev ilaçlarını deneyebilirsiniz.

Elma Sirkesi

Bir beslenme neferi olan elma sirkesi migreni azaltmaya yardımcı olur. Elma sirkesi detoksifikasyona yardımcı olmak, kan şekeri kontrol etmek, yüksek tansiyonu düzenlemek, kemik ağrısını azaltmak, kilo vermeyi teşvik etmek ve kabızlığı hafifletmek gibi sağlık faydaları da sunmaktadır.

 

Nasıl Kullanabilirsiniz?

 • Bir bardak suya bir yemek kaşığı organik elma sirkesi ekleyin.
 • Bir çorba kaşığı bal ekleyin ve karıştırıp için.
 • Migrenleri tedavi etmenin yanı sıra bunları önlemek için de bu karışımı içebilirsiniz.

 

Elma sirkesi tüketmeye alışkın değilseniz, bir çay kaşığı katarak başlayın ve miktarı yavaş yavaş artırın. Migren ataklarında veya ağrının geldiğini hissettiğinizde iki veya üç yemek kaşığı alabilirsiniz.

 

Buz Torbası

Bir buz torbası kullanmak, belki de gerginliğin yanı sıra migren baş ağrılarını gidermek için en popüler ev tedavisidir. Ağrıyı hafifleten uyuşturucu etkisi vardır.

 

Nasıl Yapabilirsiniz?

 • Birkaç buz küpünü temiz bir havluyla sarın ve şakaklara, alnınıza ve boynunuzun arkasına 10-15 dakika boyunca yerleştirin. Gerektiği gibi tekrarlayın.

 

Ayrıca, gerektiğinde yaklaşık 15 dakika boyunca sıcak ve soğuk kompresi alternatif olarak deneyebilirsiniz. Daha iyi sonuçlar almak için, kompres için lavanta ve nane esansiyel yağlarını ekleyin.

 

 

Nane

Nanenin antienflamatuvar özelliği sinirleri yatıştırmaya yardımcı olur. Artı, antispazmodik ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir. 2008 yılında International Journal of Neuroscience’de yayınlanan bir araştırma, bu bitkinin kokusunun baş ağrısı geçirme ile ilgili hissi uyardığını bulmuştur.

 

Ne Yapabilirsiniz?

 • Balla tatlandırılmış nane çayı içmeniz yeterlidir. Gerektikçe tekrar içebilirsiniz.
 • Ayrıca şakaklarınızın her birine bir damla nane öz yağı ya da nane ve lavanta yağlarının bir kombinasyonu ile masaj yapabilirsiniz. En az 20-30 dakika bekletebilirsiniz. Rahatlamak için bunu birkaç kez yapın.

 

Kırmızı Biber

Kırmızı biber dolaşımı uyarır ve kan akışını artırdığı için migren için mükemmel bir ev tedavisidir. Artı, kapsaisin isimli, doğal bir ağrı kesici olarak çalışan bir bileşik içerir.

 

Nasıl Kullanabilirsiniz?

 • Bir fincan ılık suya bir buçuk çay kaşığı kırmızı biber karıştırın.
 • İsteğe bağlı olarak, limon suyu ve bal ekleyip, tadını ve sağlık yararını artırabilirsiniz.
 • Bunu gerektiği zamanlarda içebilirsiniz.

 

Papatya

Papatya, migreni rahatlatmaya yardımcı olan antienflamatuvar, antispazmodik ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Düzenli olarak papatya çayı içmek de sorunun önlenmesine yardımcı olabilir. Migrenle uğraşırken, Alman papatyası (Matricaria recutita) kullanırsanız en iyi sonucu alırsınız.

 

Nasıl Kullanabilirsiniz?

 • Kurutulmuş papatya çiçeklerinden iki veya üç çay kaşığı alıp bir fincan sıcak suda birkaç dakika demleyin. Ayrıca biraz limon suyu ve bal da ekleyebilirsiniz. Migren belirtilerinden kurtulmak için günde üç veya dört kez bu çayı demleyin ve için.
 • Alternatif olarak, eşit miktarda papatya, karaderme ve keçi sakalı bitkisini bir bardak sıcak suda en az beş dakika demleyerek bir bitki çayı hazırlayın. Süzün ve için. Gerektiği gibi tekrarlayın.

Zencefil

Phytotherapy Research’te yayınlanan 2013 yılındaki bir çalışma, zencefillerin migren tedavisinde etkili olduğunu ispatlayabildiğini gösteriyor.

 

Prostaglandinler, kas kontraksiyonlarını, etki hormonlarını ve beyindeki kan damarlarındaki iltihaplanmayı düzenleyen kimyasalları bloke eder. Çoğu steroid önleyici antienflamatuvar ilaçlar (NSAID’ler) de bu kimyasalların üretimini azaltarak çalışır.

 

Ne Yapabilirsiniz?

 • Rahatlamak için gün boyunca birkaç kez zencefil çayı içebilirsiniz. Baş ağrınızın başladığında içtiğinizden emin olun.
 • Taze zencefil kökü parçalarını çiğnemek de problemi tedavi etmeye yardımcı olur ve mide bulantısı ve sindirim rahatsızlığı gibi semptomları hafifletir.

 

 

Gümüş Düğme Otu (Feverfew)

Yüzyıllar boyu kullanılmış migren için etkili bir başka evde çare bulma yöntemidir. Ot, düz kas dokusundaki spazmları hafifleten ve iltihaplanmayı önleyen bir bileşik olan parthenolide içerir. Ağrı sinyallerini etkileyen prostaglandinleri nötralize eder, böylece ağrıyı azaltır.

 

Ne Yapabilirsiniz?

 • Bir çay kaşığı kurutulmuş nane ve feverfew yapraklarını bir fincan sıcak suda 30 dakika bekletip, bir bitki çayı hazırlayın. Bu çayı gün içinde birkaç kez için. Ağrı azalana kadar devam edin.
 • Ayrıca günde iki veya üç tane gümüş düğme yaprağı yiyebilir veya kurutulmuş yaprak kapsül takviyeleri (günlük 50 ila 100 mg) alabilirsiniz. Takviye kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışın.

Lavanta Yağı

Lavanta esansiyel yağı migren ağrısını hafifletebilir. 2012 araştırmasına göre, 15 dakika boyunca migren atağı sırasında lavanta yağı soluyanlar, diğer ilaçalardan daha hızlı bir rahatlama yaşadı.

 

Ne Yapabilirsiniz?

 • Lavanta yağını doğrudan koklayabilirsiniz veya bu yağla şakaklarınıza masaj yapabilirsiniz.

 

Nane Yağı

Nane öz yağı içindeki mentol, bir 2010 araştırmasına göre migrenin başlamasını durdurabilir. Çalışma, alın bölgesine ve şakaklara mentol çözeltisinin uygulanmasının migrenle ilişkili ağrı, mide bulantısı ve ışık duyarlılığı için plasebodan daha etkili olduğunu bulmuştur.