Migrene Ne İyi Gelir? – 10 Etkili Doğal Yöntem

  • Genel Sağlık
  • Migrene Ne İyi Gelir? – 10 Etkili Doğal Yöntem için yorumlar kapalı
  • 537 kez görüntülendi

Migrene Ne İyi Gelir? – 10 Etkili Doğal Yöntem

Migren günümüzde insanlar arasında en çok görülen ve sürekli hale gelen baş ağrıları olarak bilinen bir hastalıktır. Ülkemizde kadınların yaklaşık %22’si erkeklerin ise %11’i migrenden çekmektedir. Amerika’da ise araştırmalara göre 47 milyon insan şiddetli ya da hastayı güç duruma düşüren baş ağrılarından şikayetçi durumda. Ağrıyı hızlıca geçirmek için steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar bulunmaktadır. Migreni olan insanlar sık sık baş ağrısını dindirmek için beta blökerler ya da antienflamatuarlar veya triptanlar kullanmaktadırlar. Fakat migren sürekli hale gelmişse ve ilaçlar ağrıları kesmiyorsa farklı yöntemlere başvurulabilir.

Migrene iyi gelen yöntemler şunlardır:

1 Nöroterapi

Nöroterapiler kas gerilmeleri, cilt sıcaklığı, kalp atış hızı ve kan basıncı gibi vücut fonksiyonlarını görüntüleyen elektronik sensörler kullanılmaktadır. Buradaki amaç mesela baş ağrılarını engellemek için gergin kasları gevşeterek insanlara vücut tepkilerini nasıl kontrol edebileceklerini öğretmektir.

Çalışmalar nöroterapinin migren ve gerilim tipi baş ağrıları için etkili olabileceğini göstermiştir. Yapılan analizlere göre nöroterapi gibi davranışsal terapilerin reçeteli ilaçlara göre uzun vadede daha uygun maliyetli olduğunu göstermiştir.

2 Akupunktur

Akupunktur yönteminde ince iğneler enerjinin akışını düzenlemek için deri altına yerleştirilir. Akupunktur seanslarının maliyeti yer yer değişmesine rağmen ortalama 100 TL civarındadır. Uzman analizleri akupunkturun akut migren nöbetlerini ilaç tedavilerine göre çok daha az yan etkilerle giderebildiğini göstermiştir. Ayrıca elde edilen kanıtlar akupunkturun insanlara kronik tip gergin baş ağrılarını gidermede çok faydalı olduğunu göstermiştir.

3 Migrene İyi Gelen Masaj

Migren ağrılarını geçici olarak dindirmek için şakağınıza, ön ve arka boyun bölgenize ya da omuz bölgenize masajlar uygulayabilirsiniz. Masaj yöntemi geçici bir tedavi sağlayabilir fakat ağrılarınız tekrar nüksedebilir. Bir çalışmada haftada 6 masaj seansı alan insanların daha az sık migren ve masaj haftalarında ve onu takiben gelen 3 haftada kontrol grubuna göre daha iyi ve rahat uyku geçirdikleri görülmüştür.

4 Gerdirme Egzersizleri

Migren ve baş ağrısı giderici gerdirme egzersizleri kas gerilmelerini azaltarak ağrıların giderilmesine yardımcı olur. Bu egzersizleri ani baş ağrılarınız belirdiğinde uygulayabilirsiniz. Şu 3 egzersizi uygulayabilirsiniz: boynunuzu yukarıya, aşağıya ve sağa, sola hareket ettirmek, omuzlarınızı yukarıya ve aşağıya hareket ettirmek, avuç içinizi alnınıza ve daha sonra başınızın yanlarına koyarak belirli süre beklemek. Bu uygulamaları günde 20’şer dakikalık 2 seans halinde devam ettirebilirsiniz. Her bir uygulamayı 5’er saniye aralıklarla uygulayabilirsiniz.

5 Aerobik Yapmak

National Pain Foundation kurumuna göre düzenli yürüyüş, bisiklete binme ve yüzme gibi düzenli aerobik egzersizler migrenin şiddetini ve sıklığını azaltmaktadır. Headache adlı bir dergide yayınlanan bir çalışmaya göre düzenli egzersiz yapmayan migren hastalarına kapalı mekanda 12 haftalık bisiklete binme egzersizleri uygulanmış ve katılımcıların hayat kalitesinde artış ve migren sayılarında ve ağrıların şiddeti azalmalar görülmüştür.


6 Meditasyon

Çeşitli meditasyon teknikleri dikkati toplamak ve kronik ağrılar gibi dikkat dağıtıcı rahatsızlıklardan zihni arındırmak için kullanılmaktadır.

Fakat meditasyonun migren üzerindeki etkiler hakkında çok az veri vardır. Johns Hopkins Tıp Fakülte’sindeki araştırmacılar eski çağlardaki vücut-beyin bağlantısına odaklanan Vipassana adlı bir hint meditasyon tekniğinin migrenin sıklığını ve şiddetini azaltmada aynı zamanda hayat kalitesini artırmada oldukça etkili olduğunu göstermişlerdir.

Bir grup migren hastasıyla yapılan bir çalışmada ruhsal meditasyonun baş ağrılarının sıklığını ve şiddetini azalttığını ve ağrılara karşı olan toleransı artırdığı görülmüştür.

7 Rahatlama Egzersizleri

Derin nefes alma, müzikle dinlenme, sırt üstü uzanıp gözleri belirli bir süre kapatarak rahatlamaya çalışmak ya da görsel canlandırma yapma yorgunluğu atmada ve ağrıları hafifletmede oldukça etkilidir. 90 kişilik migrenli bir grupla yapılan bir çalışmada rahatlama egzersizlerinin uyku kalitesini artırmada akupunkturdan daha etkili olduğu görülmüştür.

8 Sıcak ve Soğuk

Bu yöntemi hamile kadınlar da dahil herkes hiç bir risk olmaksızın kullanabilir. Boyundaki gerginliği azaltmak için boynunuzun arkasına sıcak uygulayın, nabızlı baş ağrılarında ise sıcak yerine soğuk uygulayın. Uzmanlara göre beyine kan sağlayan atardamar şakaktaki ince kemiğin arkasında bulunur. Migren şiddetlendiğinde bu şakak bölgesi gerginleşir ve bu bölgeden geçen kan damarlarına uygulanacak buz torbalı soğuk bir masaj bu bölgedeki ağrılı çarpıntıları azaltır.

9 Nitrat ve Nitritlerden Kaçının

Uzmanlar baş ağrısını tetikleyici nitrit ve nitrat içeren işlenmiş etlerden ve lezzet artırıcı olarak kullanılan monosodyum glutamat (MSG) içeren yiyeceklerden kaçınmak çok önemlidir. Bazı kalp ilaçları da nitrat içermektedir.

Kahve, alkol, çikolata ve peynirde bulunan feniletilamin, sert kabuklu çerezlerde ve fermente edilmiş etlerde, peynirde, ve soyada bulunan tiramin ve yapay tatlandırıcı içeren bir çok yiyecekte bulunan aspartam (aynı zamanda kanserojendir) baş ağrılarının ve migrenin tetikleyicisidir.

Bazı doktorlar riboflavin (B2 vitamini), magnezyum ve koenzim Q10 da baş ağrısı giderici katkılardır. Fakat bunların etkinliği konusunda kanıtlar çok azdır ve bu maddeler bazı yan etkiler doğurmaktadır.

10 Botoks

Daha çok kırışıklık giderici olarak bilinen botoks enjeksiyonlarının kronik migren için de etkili olduğu görülmüştür. Bu yöntem kronik migren vakalarında başın etrafında enjeksiyon bölgelerine 12 haftada bir uygulanabilmektedir. Yapılan çalışmalarda botoks tedavisinin baş ağrılarının sıklığını önemli derecede azalttığı görülmüştür.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.