Midede Oluşan Gazın Nedenleri ve Tedavisi

Midede Oluşan Gazın Nedenleri ve Tedavisi

Midede oluşan gaz, bu durumdan muzdarip olan insanlar için gerçekten de çok rahatsız edici bir durumdur. Ayrıca, sindirim sistemindeki bir fonksiyonun doğru çalışmadığının işaretçisi de olabilir. Örneğin; yediğiniz yiyecekler sindirim enzimlerinin eksikliği veya stres gibi sebeplerle doğru sindirilemiyor olabilir.

Bu makalede, bu probleme sebep oluşturabilecek çeşitli faktörlerden söz edeceğiz. Ayrıca, doğal ve basit yollarla, evde uygulayabileceğiniz tedavilerle, ilaç kullanmadan, bu problemi nasıl çözebileceğinize dair ipuçları da vereceğiz.

Bu Gaz Nereden Geliyor?

Yemek sonrası gaz problemi çeken insanlar için, buna sebep oluşturabilecek birçok faktör vardır. En temel birkaç faktöre birlikte göz atalım:

  • Ağız açık şekilde ve iyice çiğnemeden çok hızlı yemek yemek. Bu şekilde içinize daha fazla hava almış olursunuz.
  • Mide asidi eksikliği dolayısı ile yiyeceklerin midede mayalanması.
  • Vücudun kabul edemeyeceği yahut kolay öğütemeyeceği yiyecekleri tüketmek. Bu tarz yiyeceklere en yaygın örnekler; gluten ve laktoz.
  • Bağırsak florasındaki dengesizlik.
  • Bakliyat, lahana, soğan, enginar ve benzeri gazlı yiyeceklerin tüketimi.
  • Keten, pisilyum gibi, lif oranı yüksek bazı kabızlığı engelleyici ilave besinler.

Ayrıca, gaz oluşumunu dolaylı yoldan oluşturan bazı durumlar da aşağıda sıralanmıştır:

  • Stres ve duygusal gerginlik
  • Hareketsiz yaşam tarzı (sedanter hayat)

Melisa İle Rahatlayın

İlk adım olarak, doğru ve sağlıklı şekilde yemek yemeyi öğrenmelisiniz. Acele ile veya başka şeylerle ilgilenerek yemek yemeyin. Yalnız veya birileri ile birlikte; yemeğinizi, sakin ve rahat bir ortamda yemeye özen gösterin.

Eğer gergin olmaya meyilli bir yapınız varsa veya dönemsel bir gerginlik içinde iseniz veya stresli bir durumla karşılaştıysanız veya sizi inkar edemeyeceğiniz derecede mutsuz eden bir ortamda yemek yemeniz gerekiyorsa, sabahları veya öğleden sonraları, yemeklerden birkaç saat önce, sizi rahatlatması için çay içmeyi deneyin. Bu bağlamda tüketebileceğiniz en ideal çay; gerginliğinizi ve sindirim sisteminizi dengeleyecek olan melisa çayıdır.

Melisayı çay olarak tüketemiyorsanız, özütünü veya tabletlerini kullanmayı deneyebilirsiniz.

Sindirimi Teşvik Edici Zencefil

Zencefil kökü, birçok sebepten dolayı, sağlığınız için çok faydalıdır. Burada, zencefilin, yediklerimizi sindirmemizi sağlayan mide suyunun salgılanmasını teşvik edici özelliğinden bahsedeceğiz. Gastroözofageal reflü probleminiz olmadığı müddetçe, mide fıtığı kaynaklı durumlarda, yemeklerden önce zencefil kökü tüketmek çok yardımcıdır. Zencefil kökünden çay yapabilirsiniz veya bir dilim zencefil kökünü çiğnemeyi deneyebilirsiniz. Dilerseniz, hem tatlı hem baharatlı bir aromaya sahip olan şekerlenmiş zencefil satın alarak, yemek aralarında sağlıklı bir atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz.

2-cay

Yemeklerde Kimyon ve Rezene Kullanın

Günlük öğünlerinizde birkaç şifalı bitkiyi de içerecek şekilde beslenmeye mutlaka alışmalısınız. Özellikle aromatik baharatları ve gaz problemlerini önlemede yardımcı olanları denemelisiniz. Bu hususta en etkili bitkiler olarak, kimyon ve rezene gösterilebilir. Bu bitkileri yemeklerinize katma fikrini iki kere düşünmenize gerek dahi yok, özellikle bakliyat veya yukarıda açıkladığımız türde gazlı sebzeler tüketmeyi planlıyorsanız. Bu baharatlar, yemeklerinize, çok ağır olmayan yeni bir lezzet getirecektir ve yeni lezzetleri yemeklerinize eklemeyi her zaman deneyebilirsiniz.

Ananas ve Papayada Bulunan Enzimler

Ne zaman ana yemek olarak kırmızı et veya balık, yanında sebze veya salata yerseniz, bu yemeği her zaman meyveli bir tatlı ile bitirirsiniz. Bu bağlamda en ideali taze ananas veya papayadır çünkü bu tropikal meyveler, proteinleri sindirmeye yardımcı enzimler içerirler. Ancak bu meyveleri, unlu veya nişastalı yiyeceklerle (makarna, pizza, ekmek, patates) tüketmemeye dikkat etmelisiniz; çünkü bu enzimler, vücudunuzun nişastalı besinleri sindirimini daha da zor hale getirebilirler.

Genel olarak, yemeklerinizle tüketebileceğiniz iki meyve vardır: elma ve armut. Çünkü diğer meyveler, sindirimi zorlaştırır ve gaz oluşumuna sebep olurlar. Yine de en sağlıklı alternatif, meyveleri sabah ortasında veya öğleden sonra ortalarında tüketmektir.

Eğer eczane veya sağlıklı ürünler dükkanı tarzı yerlerden alışveriş yapıyorsanız, buralardan bulabileceğiniz sindirim enzimlerini deneyebilirsiniz. Bu enzimleri zaman zaman alabilirsiniz, ancak sakın kendinizi alıştırmayın. Unutmayın, en ideal olanı, mide fonksiyonlarınızı doğal yollarla iyileştirmektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: ,

Yorum Yaz