Mide Yanması Nedenleri ve Tedavisi

Mide Yanması Nedenleri ve Tedavisi

İnsanoğlu yaşadığı sağlık problemlerinin neredeyse tamamını kendi hataları yüzünden yaşıyor. Özellikle beslenme alışkanlıklarının bozukluğu ve yanlışlığı sonucunda farklı hastalıklar ve problemler yaşıyoruz.

Mide rahatsızlıkları ise beslenme yüzünden en çok yaşanılan sorunlar. Bu yazımızda yine beslenme kökenli bir rahatsızlık olan mide yanması hakkında bilgileri sizlere aktaracağız.

Mide Yanması Nedir: Midede bulunan mide asitlerinin belirli nedenlerle harekete geçerek, mideden yemek borusuna doğru yol alması neticesinde yemek borusundan başlayan ve gırtlağa doğru uzanan yanma hissine mide yanması denir.

Mide Yanması Neden Olur: Mide yanmasına sebep olan nedenler genel olarak yemek borusu ve midenin birleştiği noktada kas gevşekliğine oluşturan yiyecekleri ve içecekleri tüketmemiz olarak gösterilebilir. Bu besinleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

Domates, soğan, sarımsak, baharat yönünden zengin yiyecekler, yağ oranı yüksek kızartmalar, çikolata, mide yanmasına en fazla şekilde neden olan gıdalardır. Midesi hassas veya zayıf kişilerin bu yiyecekleri tüketirken  dikkatli olmaları gerekir.

Sigara, alkol, çay, kahve ve asitli içeceklerin tüketilmesi mide yanmasının şiddetini arttıracağı gibi, tedavi ihtimalini de neredeyse sıfıra indirmektedir.

Mide Yanması Nasıl Tedavi Edilir: Mide yanmasını tedavi etmek için iki yöntem vardır. Bunlardan ilki ilaç kullanmak, diğer yöntem ise alternatif tıp yöntemleridir.

Midedeki asidi nötralize edici özelliği olan ilaçlar  veya midede asit salgısını yok eden ilaçlar ilaç tedavisinin en etkin silahlarıdır.

Ayrıca mide yanması problemi  yaşayanların muz, karnabahar, patates, ıspanak ve lahana tüketmesi mide yanması hissini en aza indirecektir.

mide-yanmasi-nasil-gecer

Bu yazı mide yanmasına iyi gelen ilaçlar bitkiler meyveler sebzeler bitki çayları içecekler mide yanmasına ne iyi gelir karbonat hızlı doğal kesin bitkisel çözüm tedavisi mide yanmasının sebepleri nedenleri çaresi belirtileri ilacı çözümü mide yanması nasıl olur geçer tedavi edilir anlaşılır engellenir neden olur ne geçirir ne zaman geçer ne kadar sürer neden olan konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

mide yanmasini ne gecirir, mide yanmasına ne geçirir, mide yanmasını ne keser, mide yanmasına bitkisel çözüm, mide ekşimesini ne geçirir, biber yanmasını ne geçirir, acı gerik nasıl gecer, yemek borusunda kas spasmi nasil olur, reflü yanmasini ne gecirir, aci geriki ne gecirir

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz