Mide Yanması Nasıl Geçer Ne iyi Gelir

Mide Yanması Nasıl Geçer Ne iyi Gelir

Toplumda bende dahil olmak üzere oldukça sık şekilde rastlanan bir durumdur mide yanması. Zira 4 kişilik ailemin hepsinde bu sorun var. Özellikle fast food kültürü, düzensiz beslenme, düzensiz uyku, alkol ve sigara nedeniyle mide yanması problemi yaşayan kişi sayısı oldukça arttı.

Her soruna şifa bulan alternatif tıp ve şifalı bitkiler mide yanmasına da kayıtsız kalamazdı tabi ki. Bu yazımız mide yanmasına bitkisel çözümler ve ne iyi gelir araştırmak için yazıldı.

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?
Mide yanmasının temel nedeni aşırı mide asidi üretimidir. Mide asidi, sindirimin zor olduğu gıdaları parçalamak için daha çok salgılanır ve midenizde herhangi bir yara varsa (ülser gibi) bu bölgede yanma yaratabilir. Reflüsü olanlarda ise asit yemek borusuna çıkar ve mide asidine dayanıklı olmayan yemek borusunu yakmaya başlar. Tüm bu belirtileri hafifletmek için öncelikle mide asidinin kontrol altına alınması gerekir. Antiasit ilaçlar (talsid, rennin, gaviscon gibi) mide asidini dengeleyerek yanma hissini azaltır. Bu çiğneme tabletlerini reçetesiz olarak eczanelerde bulabilirsiniz.

Mide Yanması için Bitkisel Tedavi
– Kekik çayı ve zencefil çayı mide yanmasını azaltan bitki çayları arasındadır. Her iki çayda sindirime yardımcı olur. Çayı demledikten sonra bir süre soğumasını bekleyip öyle için. 1 çay kaşığı balla tatlandırabilirsiniz.

– Bal; mide asidi ve ülserin neden olduğu ağrılar için geleneksel olarak kullanılmaktadır. Her gün 1 çay kaşığı organik balı çeyrek çay kaşığı tarçınla karıştırarak yemek midenizi sakinleştirecektir.

– Eğer mide yanması aşırı gaz nedeniyle oluyorsa sırtınız dik biçimde oturun ve elinizle midenize geniş dairesel hareketlerle masaj yapın. Yavaş bir yürüyüşte gazın atılmasına yardımcı olacaktır.

– Stres mide ağrısı, mide yanması ve kramplarına yol açabilir. Stresi mutlaka kontrol altına alabileceğiniz bir yöntem bulmalısınız. Spor, hobiler, nefes alma tekniklerini kullanabilirsiniz.

– Muz yemek yanmayı bir miktar azaltır.

– Yemekten sonra uzanmayın. Sırtınız dik olarak ayaklarınızı uzatın. Bu şekilde mide asidinin yemek borusuna çıkmasını önleyebilirsiniz.

– Yatmadan 2-3 saat önce yemek yemeyi bırakın.

– Yatarken başınızı yastıklarla destekleyerek yukarıda tutun.

Mide Yanmasından Korunmak İçin
Yediğiniz yemekler nedeniyle mide yanması yaşıyorsanız yediklerinize ve içtiklerinize özen göstermelisiniz. Örneğin fazla kahve ve çay tüketmek, kola gibi gazlı içecekler içmek, yağlı yemekler, sindirimi zor et yemekleri, aşırı baharatlı gıdalar ve fast-food yiyecekler mide yanmasının başlıca nedenleri arasındadır. Ayrıca glüten ve laktoz intoleransınız varsa glüten içeren gıdalardan ve süt ürünlerinden uzak durmalısınız. Bunlar dışında sigara içmek, aşırı alkol tüketimi, düzensiz uyku gibi faktörlerin mide yanmasını şiddetlendirdiği bilinmektedir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yukarıdaki yöntemlerle mide yanmasını bir süreliğine hafifletebilirsiniz ancak bu yöntemler sadece geçici bir çözüm olarak kullanılmalıdır. Tekrar eden mide yanması yazının başında belirttiğim gibi farklı bir sağlık sorunun bir belirtisi olarak yaşanabilir. Bu tip yanmaların tedavisi nedenine bağlı olarak antibiyotikle, ağrı kesicilerle ve gereken durumlarda ameliyatla yapılabilmektedir.

Bu yazı mide yanması nasıl geçer, mide yanmasına iyi gelen bitkiler nelerdir ne iyi gelir, bitkisel mide yanması tedavisi bitkisel çözüm doğal kesin şifalı bitkiler nelerdir, mide yanmasına iyi gelen içecekler nasıl önlenir konusunda yazılmıştır.

mide yanmasına ne iyi gelir bitkisel, mide yanmasına ne iyi gelir, mide yanmasına hangi kuruyemiş iyi gelir, mide yarasına iyi gelen bitkiler, mide yanması, mideye ne iyi gelir bitkisel, Mide Yanmasına İyi Gelen Bitkiler, gece mide yanmasına ne iyi gelir, gece mide yanması nasıl önleme, bal ve mide yanması

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz