MİDE ÜLSERİ

MİDE ÜLSERİ

MİDE ÜLSERİ: Mide ülserleri genellikle midenin “Antrum” denilen (Pilora yakın] bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Mide ülserlerinin yaklaşık % 20’si duodermm ülserleri ile birlikte bulunur.

Uzun süre herhangi bir belirti vermeksizin sinsice gelişen mide ülserlerine oldukça sık rastlanmaktadır. Hasta günün birinde ani bir kanama ve bundan kaynaklanan bir şok tablosu ile hastaneye kaldırılabilir. Hasta kesinlikle, o güne kadar midesiyle ilgili bir yakınmada bulunmadığım daha sonra söyleyebilir. Mide ülserinde ağrı, genellikle yemekten 45-60 dakika sonra ortaya çıkar. Bu süre 15-20 dakika kadar olabilir. Ağrı sırasında bir şeylerin yenmesi ağrıyı çoğaltır.

Buna karşılık duodenum ülserinde ağrı, yemekten bir buçuk iki buçuk saat sonra ortaya çıkmaktadır ve ağrı sırasında asit olmayan birşeylerin yenmesi ile ağrı azalmaktadır. Mide ülserinin de ağrısı yanma, kramp biçimindedir ve karın ön duvarının 1/3 üst bölümünde ortada ve/veya sağdadır. Mide ülseri ağrısı, duodenum ülseri ağrısına oranla daha yaygındır. Hızlı yemek yemek ve / veya aşırı soğuk ve / veya aşırı sıcak yemek ya da sıvıların alınması mide ağrısını çoğaltır. Burada alkollü içkilerin midedeki ülser ağrısını körüklediğini önemle belirtelim Mide ülseri olan hastalar genellikle kilo verirler.


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz