Mide Spazmı Nedir Neden Olur

Mide Spazmı Nedir Neden Olur

Mide hastalıkları ve rahatsızlıkları arasında en sık rastlanan durumlardan birisi olan mide spazmı hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz? İşte tüm merak edilen yönleriyle beraber mide spazmı sorunu.

Mide Spazmı Nedir: Midenin kramp şeklinde şiddetli ağrılı kasılması olayına Mide Spazmı denir. Ağrı genellikle göbekle kaburgalar arası bölgede hissedilir. Bazen göğüs kafesine ve sırta doğru yayılabilir. Bu ağrıya dayanmak hasta için oldukça zordur. Ağrı sırasında hasta terler, rengi solar ve birkaç saniye ile birkaç dakika kadar sürebilir. Bazende ağrılar peşpeşe geldiğinden spazm süresi uzayabilir.

Mide spazmı neden olur?
Midenin kaslarının aşırı kasılmasını sağlayan herhangi bir nedenden kaynaklanabilir. Bunlar neler olabilir; aşırı emosyonel (duygusal) stres, ağır psikolojik travmalar, ağır bir yemek yerken özellikle mideyi havayla doldurmak veya çok sinirli ve kızgın olduğumuzda hızlı yemek yemek sonucunda ortaya çıkabilir. Bunlardan başka mideye ait bir takım hastalıklar bunu tetikleyebilir; ülser, ağır gastrit ve mide kanseri gibi durumlarla, mide çıkışında tıkanıklık yapabilecek sebepleri takiben mide spazmları ortaya çıkabilir. Ağır fiziki yorgunlukları takibende ve kadınlarda menstruasyas dönemlerini takibende bu mide kasılmaları ortaya çıkabilmektedir.

Mide spazmını hangi yiyecekler tetikler?
Mide spazmını soğuk ve çiğ yemekler ile kafein içerikli içecekler artırırlar ya da provake ederler. Mide spazmı yaşayan kişiler midelerini aşırı doldurmamalıdırlar.

Mide spazmı hangi hastalıkların belirtisidir?
Ağır psikolojik stresler, kadınlarda mensruasyon dönemi, ağır eforları takiben ortaya çıkabildiği gibi mideye ait organik hastalıklarda da ortaya çıkabilmektedir. Bunun dışında kronik inatçı kabızlıklarda ve uzamış ishallerdede görülebilir. Besin ve ağır metal zehirlenmelerinde de mide spazmı olur. Bunun yanında çeşitli besinlere karşı gelişmiş intolerans durumlar örneğin süte karşı olan laktoz intoleransı durumlarında da mide spazmı gelişir.

Mide spazmı tedavisi nasıldır?
Yukarıda bahsedilen tetikleyici besinlerden ağır fiziksel hareketlerden ve psikolojik stresten uzak durmaya çalışmalı, midede gaz varsa bunu çıkarmak için biraz yürümeli, bir süre sırt üstü yatmalı, derin nefes alıp verme egzersizleri uygulamalıdır. Bunlar yeterli olmazsa hekime başvurmalı ve hekim önerisine uygun teşhis ve tedaviye uyulmalıdır.

Bu yazı mide spazmının belirtileri, mide spazmının nedenleri tedavisi, mide spazmı neden olur, mide spazmı ne kadar sürer ne demektir, mide spazmı nasıl olur geçer, mide spazmı nasıl anlaşılır giderilir, mide spazmına iyi gelen yiyecekler bitkiler, mide spazmına ne iyi gelir konusunda yazılmıştır.

mide spazmına ne iyi gelir, mide spazmı nasıl geçer, mide spazmi belirtileri, mide kasılması neden olur, mide spazmı, mide spazmı nedir, mide kasılması nasıl olur, mide spazmı tedavisi, isilik nedir, mide kaslarının kasılması

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz