Mide Mikrobu Nedir Tedavisi

Mide Mikrobu Nedir Tedavisi

Helicobakter pilori mide mikrobunun bilimsel adıdır. İnsanarda görülen gastritin nedenleri arasında tamamı mide mikrobu nedeniyle görülürmek, ülserin neredeyse yarısı, mide kanserlerinin de % 20 si mide mikrobu helikobakter pilori nedeniyle oluşmaktadır. Mide mikrobu aside dayanıklı bir bakteri türüdür.

Mide Mikrobunun Çaresi Varmi-Mide Mikrobu Nasil Gecer
Mide mikrobunun tedavisi için 3 lü antibiyotik seti adı verilen 1 adet proton pompa inhibitörü ve 2 li antibiyotiklerden oluşur. diğer seçenklerde vardır.

Örnek 3 lü tedavisi:
nexium 40 mg 2×1 sabah-akşam yemekten bir saat önce, 14 gün
klax 500 mg 2×1 sabah akşam aç karnına (tolere edilmezse tok alınabilir), 14 gün
alfoksil 1 gr 2×1 sabah akşam aç karnına (tolere edilmezse tok alınabilir), 14 gün

Tedavide hasta uyumu önerm arzetmektedir. en az 10 gün 3 lü tedavinin alınmasını sağlmaka için , klaritromisin yan etkilerini önceden hastaya bahsetmek lazım yoksa ilacı vaktinden evvel bırakır. Hastayı zorlayan klaritromisin yan etkileri: ağızda demir yalamış gibi bir tat, barsaklarda kramp burkuntu ve ishal olabilir.

Dünyanın hemen hemen yarısı helikobakter pilori ile enfektedir. Enfeksiyonun az olduğu bölgelerde bile %30 oranına çıkmış durumdadır. Genel olarak nonülser dispepsi durumlarında helikobakteri pylori eradike etme uzlaşılmış bir konu değildir. Mide ülseri ve gastrik ülser olan kişilerde ise helikobakter pilori eraedikasyonu yapılması ülserin tekrar oluşması ve ülsere bağlı kanamanın tekrar olmasını büyük ölçüde azalttığı artık kabul edilmiştir. Bununla beraber “test and treat” stratejisi yani test et ve tedavi et denilen kavram birçok açıklanamayan dispepsi durumlarında kullanıla gelmektedir. Bu yaklaşıma göre kişide non-invaziv testlerle helikobakter pilori varlığı öncelikle tespit edilir.

En çok kullanılan ürenefes testi ve gaita antijen testleridir. Bu strateji gereksiz tedavileri ve gereksiz endoskopileri bir miktar azaltabilecektir. Son zamanlara kadar helikobakteri pylori eradikasyon tedavisinde kabul edilen süre 10 yada 14 gündür. Ancak yakın zamanda yapılan araştırmalarda daha kısa süreli tedavilerde %89 ile 95 oranında başarı gösterdiği bildirilmektedir.

Bu kısa süreli tedavilerdeki gün sayısı 1 gün ile 5 gün arasında değişmektedir. 1 günlük tedavide bizmutsubsalisilat, amoksilin, metronizol üçüde günde 4 kere verilir. Bunlarla beraber bir dozda lansoprozol verilerek bir günlük tedaviler yapılmıştır. 5 günlük tedavi içeriğinde 4 ilaç kullanılır (lansaprazol 30 mg 2×1+amoksisilin 1 gr 2×1+klaritromisin 250 mg 2×1+ metranidazol 500 mg 2×1). Çocuklarda helikobakteri pylorunda ise kısa süreli tedavi rejimleri henüz çalışma olarak yapılmış ve bir sonuca varılmış olmadığından çocuklarda yine 7 ile 14 günlük tedaviler uygulanmaya devam edilmelidir.

Bu yazı mide mikrobunun belirtileri, mide mikrobunun bitkisel tedavisi, mide mikrobuna ne iyi gelir, mide mikrobuna iyi gelen bitkiler, mide mikrobuna bitkisel çözüm, mide mikrobu nedir, mide mikrobu nasıl geçer  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

mide mikrobuna ne iyi gelir, mide mikrobuna iyi gelen bitkiler, mide mikrobu bitkisel tedavisi, mide mikrobuna bitkisel çözüm, helikobakteri belirtileri, mide mikrobunun bitkisel tedavisi, midede mikrop bitkisel tedavi, helikobakteri bitkisel tedavi, mide mikrobu nasıl geçer, HELIKOBAKTERI

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz