Mide Kanseri Nedenleri ve Tedavisi

  • HASTALIKLAR
  • Mide Kanseri Nedenleri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 647 kez görüntülendi

Mide Kanseri Nedenleri ve Tedavisi

Midede oluşan kötü huylu tümör olan Mide Kanseri, en sık rastlanılan 2. kanser türüdür.

Mide Kanseri Nedenleri: Mide Kanserinin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, mide kanserine neden olduğu bilinen en önemli etkenler; beslenme alışkanlıkları, genetik yatkınlık, çevresel faktörler ve Helicobacter pylori adı verilen bir bakteridir. Ailesinde mide kanseri görülen kişilerin, mide kanserine yakalanma riski artmaktadır.Alkol ve sigara da önemli etkenlerdendir. A kan grubuna sahip kişilerde, kadınlara oranla erkeklerde ve 50 yaşın üzerindekilerde görülme sıklığı daha fazladır.

Mide Kanseri Belirtileri: En belirgin belirtileri karnın üstünde mide ve çevresinde hissedilen ağrı, iştahsızlık ve kilo kaybı, kansızlık, bulantı ve kusma olarak sayılabilir. Midenin yemek borusu tarafında oluşan tümörler yutkunma güçlüğüne de neden olabilir. İlerleyen vakalarda mide kanaması ve mide delinmesi görülebilir.

Mide Kanseri Tedavisi: Erken teşhis tedavide başarı şansını büyük oranda arttırmaktadır. Tedavide, mide kanseri tanısı konulduktan sonra, en kesin çözüm ameliyat olmakla birlikte, ilaç ve ışın tedavisi ile ancak kısmi başarı elde edilebilmektedir.

Mide Kanserinden korunmak için yeterli ve dengeli beslenmek; bol ve taze sebze ve meyve yemek, konserve ve dondurulmuş, beklemiş gıdaları tüketmemek, eti dengeli tüketmek, fazla tuz kullanmamak yararlıdır. Ayrıca,alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durulmalıdır. Düzenli spor yapmak ve aşırı şişmanlık ve zayıflıktan korunmak gerekir.

Ailesinde mide kanseri vakası görülmüş olanlar, 50 yaş ve üzerindekiler, mide ülseri şikayeti olanlar ve daha önce ülser ameliyatı geçirenler, yani risk grubunda olanlar daha dikkatli davranmalıdırlar.

Bu yazı Mide kanseri nedir, mide kanseri hastalığı, mide kanseri tedavisi, mide kanseri belirtileri, mide kanseri nedenleri, mide kanseri sebepleri, mide kanseri nasıl bulaşır, mide kanseri nasıl geçer, mide kanserine ne iyi gelir, mide kanseri tedavisi, bitkisel mide kanseri tedavisi, mide kanseri için şifalı bitkiler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

mide kanseri 7 sinif, 7 sınıf mide kanseri, mide kanseri nedir 7 sınıf, mide kanseri nasıl geçer, 7 sınıf mide kanseri nedir, mide kanseri tanımı, mide kanseri7, mide kanseri, mide eti ne dir, mide delinmesi hastaligi gecirenlerin yorumlari

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.