Mide Gribi İçin Bitkisel Tedaviler !

Mide Gribi İçin Bitkisel Tedaviler !

Mide gribi veya gastroenterit, genellikle viral bir enfeksiyona yakalanma sonucu gastroentestinal sistemin iltihaplandığı bir durumdur . Mide gribine neden olabilen dört yaygın virüs adenovirus, astrovirus, caliciviruses ve rotavirüs’dür.

Mide gribi oldukça bulaşıcıdır ve yetişkinler ve çocuklar arasında yaygındır. Birisiyle veya virüs bulaşmış bir şeyle temas edilirse yayılır. Semptomlar genellikle virüse maruz kaldıktan 48 saat sonra ortaya çıkar ve iki ila beş gün sürer veya ağır vakalarda en fazla 10 gün sürer.

Mide gribine yakalanmak çok tatsız bir deneyimdir. Yaygın belirtiler mide, ishal, bulantı, baş ağrısı, vücut ağrıları, mide krampları, hafif ateş, yorgunluk ve kusmadır. Çoğu durumda, mide gribi kendiliğinden kaybolur. İyileşmeyi hızlandırmak için yapabileceğiniz en iyi şey dinlenmek, vücudunuzu bol su içerek iyi nemlendirmek ve belirtileri evde uygulayacağınız bitkisel  ilaçlarla tedavi etmektir.

Mide gribi için uygulayabileceğiniz  bitkisel yöntemler ;

1.Tarçın

Tarçın  mide gribine karşı çok etkilidir. Midedeki herhangi bir bakteri veya virüsü yok edecek güçlü bir antibakteriyel ve antiviral ajandır.Ayrıca, tarçının sıcak doğası, titreme, ağrı ve sızıları gidermeye ve daha rahat hissetmenize yardımcı olur.

Bir buçuk çay kaşığı tarçın tozu  bir buçuk fincan kaynar suya ekleyin. Beş dakika kadar demleyip  ince süzgeçle süzün. Bir çay kaşığı bal ekleyin. Yatıştırıcı çayı günde üç veya dört kez iki gün boyunca iç. Alternatif olarak, bir buçuk çay kaşığı tarçın tozu ve bir çorba kaşığı saf balı bir bardak ılık suda karıştırabilirsiniz. Bunu iki gün boyunca günde üç defa içelim.

2.Nane

Nane, mide gribiyle savaşmak için yaygın olarak kullanılan başka bir bitkidir. Gaz ve şişkinlik yanı sıra karın ve bağırsak kramplarında rahatlamaya yardımcı olur antispazmodik özellikleri içerir .Bir fincan kaynar suya bir çay kaşığı kurutulmuş nane yaprağı ekleyin. 10 dakika kadar demleyin ve süzün.  Bu bitki çayı, yemekler arasında iki ya da üç gün boyunca günde dört ya da beş kez için. Ayrıca belirtilerden kurtulana kadar günde iki veya üç kez enterik kaplı nane kapsülleri de alabilirsin.

3.Zencefil

Doğal antienflamatuar özellikleri ile zencefil, mide gribi için son derece etkili bir tedavi yöntemidir. Artı, zencefil, grip virüsüne karşı savaşmaya yardımcı olacak doğal bir antiviral ilaçtır.Bu bitki sindirime yardımcı olur ve mide bulantısı, kusma, karın krampları ve şişkinlikten kurtarmaya yardımcı olur. Ayrıca, gevşek dışkı sıklığını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Bir çay kaşığı taze doğranmış zencefili 1.5 su bardağı sıcak suda kaynatın. Kapağını kapatın ve 10 dakika kadar demleyin. Süzün ve ılık iken yudumlayın. Daha iyi hissedene kadar günde birkaç kez için. Mideyi yatıştırmak için günde birkaç kez taze zencefil kökü dilimleyip çiğneyebilirsiniz.
Not: Yüksek tansiyonlu kişilerin zencefilden kaçınması gerekir.


4.Probiyotik Yoğurt

Probiyotik yoğurt yiyerek bağırsaklardaki iyi bakterileri oluşturmak, mide gribinin çeşitli semptomlarını gidermek için iyi bir yoldur. Probiotik yoğurt sindirime yardımcı olan canlı bağışıklık sistemine sahiptir ve ayrıca bağışıklık sisteminizin güçlü olmasına yardımcı olur.

Rahatlayana kadar her gün iki ila üç fincan probiyotik yoğurt yiyin. Tadını  artırmak için yoğurdunuza biraz muz dilimi de ekleyebilirsiniz.
Ayrıca yoğurt, muz, elma ve bal ile lezzetli bir  atıştırmalık olabilir. Daha hızlı iyileşme için günde iki veya üç kez yiyiniz.

5.Sarımsak

Diğer bir doğal mide gribi tedavisi için kullanabileceğiniz antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri olan sarımsaktır . Ayrıca, sarımsak, kramp, hazımsızlık, şişme ve gazdan kurtulmanızı sağlayarak midenin astarını yatıştırır.

Bir çay kaşığı taze doğranmış sarımsağı bir kaşık balla karıştırın.Hazırladıktan hemen sonra yiyin.İyileşmeyi hızlandırmak için iki gün boyunca günde iki veya üç kez tekrarlayın.

6.Limon

Asit etkisi nedeniyle, limon mide gribi için mükemmel bir çare olarak kabul edilir. Mide gribine neden olan patojenleri öldürebilir. Artı, limondaki C vitamini ve antimikrobiyal özellikler virüsü savuşturmak için bağışıklık sistemini artıracaktır.

Bir bardak suda bir ya da iki çay kaşığı taze limon suyunu karıştırın.
Yemekten 30 dakika önce için.
Tamamıyla iyileşene kadar bunu tekrarlayın.

7.Elma Sirkesi

Mide gribi için başka etkili tedavi, elma sirkesidir. Mide gribine neden olan virüslere karşı etkili bir ajan olarak görev yapar. Aynı zamanda, tahriş olmuş bir mideyi yatıştırmaya yardımcı olan zengin bir pektin kaynağıdır . Üstelik mide ağrısı, mide bulantısı, kusma ve gaz tedavisinde yardımcı olur.

Bir bardak su veya meyve suyu içine bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyin. Mide gribi semptomlarından tamamen kurtulana kadar yemekten önce içelim.
Alternatif olarak, bir fincan ılık suya elma sirke ve baldan birer çorba kaşığı ilave edin. Daha iyi hissetmeye başlayana kadar bunu günde 2 kez içiniz.

8. Papatya

Mide iyileştirici özelliği ile bilinen bir diğer bitki papatyadır. Antispazmodik ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve mide gribi semptomlarının çoğunun tedavisinde özellikle etkilidir.İshal olsun, karın krampı, şişkinlik, mide bulantısı ya da gazda papatya rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Bir fincan sıcak suya iki ya da üç çay kaşığı kurutulmuş papatya çiçeği ekleyin.
Kapağını kapatın ve 10 ila 15 dakika boyunca demleyin.
Süzün ve tadına göre biraz limon suyu ve bal ilave edin.
Bu çayı iki ya da üç gün boyunca günde üç ya da dört kez içirin.


9. Muz

Hem olgun hem de çiğ muzların mide gribinin tedavisinde çok yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Muzun sindirimi kolaydır ve iyi miktarda potasyum ve magnezyum içerir. Bu mineraller, mideyi de içeren vücudun düzgün çalışması gereken elektrolitlerden ikisidir.

İshaliniz varsa, olgunlaşmış bir muz , bir çay kaşığı demirhindi  ve bir tutam tuzu karıştırın. Bunu daha iyi hissedene kadar günde iki kez tüketiniz.
Sindirim sağlığınızı düzeltmek için bir veya iki olgun muzu gün boyunca bir hafta süreyle yiyin. Mide gribinin semptomlarının çoğu 48 saat içinde azalacaktır. Eğer birkaç gün sonra iyi hissetmiyorsanız, daha ciddi bir durum olabilir  hemen doktorunuza danışın.

Ayrıca kolay besinler tüketin. Kraker, ekmek, muz, pirinç ve tavuk gibi , sindirimi kolay besinleri yavaş yavaş yemeye çalışınız. Mide bulantısı olursa yemeyi kesiniz.
Süt ürünleri, kafein, alkol, nikotin veya çok yağlı besinleri tüketmeyiniz.  Bol bol dinlenin. Hastalık ve dehidratasyon sizi zayıf ve yorgun düşürmüş olabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz