Mide Bulantısına İyi Gelen Bitkisel Çaylar Nelerdir?

Mide Bulantısına İyi Gelen Bitkisel Çaylar Nelerdir?

Mide bulantısı, hayatımızın belli bir döneminde yaşadığımız, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen keyifsiz bir durumdur. Mide bulantısına, vücudumuza giren bir takım virüsler neden olabildiği gibi, tükettiğiniz gıdalar sonucu da mide bulantısı da yaşıyor olabilirsiniz. Mide bulantısının sebebi neyden kaynaklanırsa kaynaklansın sonuç olarak ciddi bulantılar, kusmalar ve hatta halsizlik gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Mide bulantısının etkilerini azaltmak ve size verdiği keyifsizlikten kurtulmak için makalede hazırladığımız kesin çözüm niteliğindeki bitki çaylarını tüketebilirsiniz. Eğer mide bulantısına eşlik eden şiddetli derecede kusma ve 1 günü aşkın daha uzun süredir devam eden problemler seyrediyorsa bitkisel çözümler yerine acil şekilde bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Mide bulantısının tedavisinde öncelikli hedef bulantının nedeni olmalıdır. Bu durum aslında göründüğü kadar kolay değildir çünkü mide bulantısı ve kusmanın bir çok farklı hastalığın belirtisi konumundadır. Mide bulantısının nedeni bulunduğunda tedavisi de kesin çözüm olarak yapılacaktır.

Birazdan sizlerle paylaşacağımız bitki çayları ile mide bulantısına karşı kesin çözüm elde edebileceksiniz. Ancak farklı sağlık problemlerinden dolayı kullandığınız bir ilaç varsa doktorunuza danıştıktan sonra bu bitki çaylarını kullanmanız daha iyi olacaktır.

Mide Bulantısı Gideren Bitki Çayları

Evinizde mutfakta bulunan farklı baharat ya da yiyeceklerle birlikte mide bulantısının etkilerini azaltabilirsiniz. Eğer hamilelik, zehirlenme ya da farklı ciddi hastalıklar gibi şüpheler yoksa mide bulantısına karşı bitkisel çözüm niteliğindeki önerilerimizi kullanabilirsiniz. Ayrıca bu bitkisel çayları tüketmeyi mide bulantınız geçtikten sonra bırakmalısınız.

Mide bulantısına iyi gelen zencefil çayı

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı toz zencefil
 • 1 çay kaşığı bal
 • 3-4 damla limon

Eski çağlardan günümüze dek zencefil çayı mide hastalıkları için kullanılmıştır. Zencefilin sadece çayı değil baharat şeklindeki kullanımı dahi mide bulantısına iyi gelmektedir. Eğer uzun bir yolculukta iseniz ve mide bulantısı gibi bir durumunuz varsa yan etki yaratan ilaçlar yerine zencefil sakızı da çiğneyebilirsiniz.

1 bardak kaynar su içerisine 1 tatlı kaşığı toz zencefil ve 3-4 damla limon ekleyerek 4 dakika kadar demlemeye bırakınız. Tatlandırmak için 1 çay kaşığı bal kullanabilirsiniz.

 

Mide bulantısını geçiren nane çayı

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı toz nane
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 çay kaşığı bal

Nane çayı mide bulantısını hafifleten bir etki yarattığı eski zamanlardan beri bilinmektedir. Nane içerisindeki etken maddelerle mide bulantısına neden olan algoritmaları kısa sürede çökerterek mide bulantısını geçirir.

1 bardak kaynar su içerisine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş nane ve 1 çay kaşığı limon suyu ekleyerek 4 dakika kadar demlemesini bekleyin. Tatlandırmak için 1 çay kaşığı bal yeterli olacaktır.

Mide bulantısı azaltan anason çayı

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı anason
 • 1 çay kaşığı bal

Anasondan hazırlayacağınız kür ile mide bulantısı ve kusma gibi problemleri aşabilirsiniz. Anason mide bulantısına neden olan kötü maddeleri kısa sürede yok edici bir özelliğe sahiptir.

1 bardak kaynar su içerisine 1 çay kaşığı kadar kurutulmuş anason ekleyedikten sonra 5 dakika kadar demlemeye bırakın. Tatlandırmak için 1 çay kaşığı bal kullanabilirsiniz.

Mide bulantısına karşı tarçın çayı

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı toz tarçın

Tarçının mide bulantısını azaltıcı etkileri vardır. Tarçının mide bulantısını gideren özelliğinden yararlanmak için 1 bardak kaynar su içerisine 1 tatlı kaşığı toz tarçın ekleyin ve 4 dakika kadar demlemeye bırakın.

Mide bulantısı giderici karanfil çayı

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı toz karanfil
 • 1 çay kaşığı bal

İçimi çok hoş olan bir içecek olan karanfil çayı, mide bulantısını kısa sürede gideren bir özelliğe sahiptir. 1 bardak kaynar su içerisine 1 çay kaşığı kadar toz karanfil ekledikten sonra 4 dakika kadar demlemeye bırakın. Tatlandırmak için 1 çay kaşığı bal yeterli.

Mide bulantısı gideren rezene çayı

Malzemeler:

 • yarım tatlı kaşığı rezene tohumu
 • 1 çay kaşığı limon
 • 1 çay kaşığı bal

Rezene çayı mide bulantısının etkilerinden kurtulup eski keyfinize kavuşabilmeniz için çok iyi bir içecektir. 1 bardak kaynar su içerisine yarım tatlı kaşığı rezene tohumu ve 1 çay kaşığı limon ekledikten sonra 5 dakika kadar demlemeye bırakın. Tatlandırmak için 1 çay kaşığı bal yeterli olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz