Mide Balonu Ameliyatı ile Zayıflamak

Mide Balonu Ameliyatı ile Zayıflamak

Günümüzde ki insanlar obezite ve buna bağlı olarak iç hastalıkları ile muzdarip olmaktadır. Yaşam kalitesini düşüren ve artık bir hastalık olarak kabul gören obezite yediklerine dikkat etmeyen, genetik veya psikolojik durumlardan kaynaklanmaktadır. Bununla beraber teknolojinin verdiği rahatlıklardan dolayı hareket eksikliğinden doğan bir sıkıntıdır.

Zamanın getirdiği sağlıkla ilgili teknolojik yenilikler bizlere bu açıdan kolaylığı da beraber getirmekte. Zayıflama balonu mide balonu olarak da adlandırılmıştır. Birçok ülkede bu tedavi şişmanlıkla savaşanlar için fazla eski bir yöntem olmamakla birlikte silikon bir balon yerleştirme yöntemidir.

Ülkemizde Zayıflama Balonu git gide yaygınlaşmakta ve obezite ile ilgili doğan hastalıkların tedavisine riski az tedavi yöntemidir. Zayıflama Balonu Nedir?   Sorusuna verilebilecek yanıtlara bir bakalım.

mide balonu yorumları

Mide Balonu

Uzmanlar tarafından hastalara mide balonları iki ayrı şekilde uygulanıyor, ilki sulu olup 750-800 gr. Ağırlığında. Havalı uygulama ise en çok tercih edilen bir uygulama yöntemidir. Hiçbir riski olmayan bu zayıflama balonları günümüz şartlarında büyük ilgi görmektedir. İlk takıldığında hastalar kramp girer gibi şikâyetler de bulunuyor. Birkaç gün içerisin de bu şikayetler kayboluyor.

Tedavi süresince hastalar diyetisyenler ve gerekli uzmanlar tarafından kontrol altında tedaviye devam ediliyor. Devlet hastanelerinde bu uygulamalar gerekli tetkikler yapıldıktan sonra heyetten geçerek uygun koşullarda ücretsiz yapılmaktadır. 6 ay gibi bir süre kalan balon mideden gerekli zayıflığa ulaşılarak endoskopi ile mideden çıkartılıyor. 6 aydan fazla midede kalması sakıncalıdır.

mide balonu nasıl takılır

Mide balonu taktıranlar isteği üzerine 6 aydan sonra yenisi ile değişim yapılır. Uygulamanın fayda düzeyinin yüksek olmasında ki etken hastaya uyum ve psikolojik yeterlilik gerektirir. Gastroenteroloji ve Endoskopi merkezi içerisinde hastaların 15 dk. Uyutularak yapılan bir operasyondur. Zayıflama balonunu obezite ile ilgili bütün tedaviler denemiş ama bir sonuç alamamış hastalar için bir son seçenektir.

Mide balonu yorumları

Kilo kaybetmede önemli ve güvenilir bir tedavi yöntemi olduğunu gün geçtikçe daha iyi görüyoruz. Balonun ilk takıldığı günlerde hastanın bu uygulama yönteminden rahatsızlanarak çıkartılanların sayısı çok azdır. Bu nedenlerle hastaya bu uygulamalarla ilgili bilgilendirmeyi en baştan anlatmak çok önemlidir. Bu sebeple hastalar kendilerini psikolojik hazırlayarak bu yönteme karar vermelidirler.

Mide Balonu Riskleri

Bu yöntemde zaten kilo veremeyip her tedaviyi uygulayıp aşırı kilo problemi olan ve başka bir rahatsızlıktan dolayı ameliyat olması gereken ama obezite olduğu için ameliyat olması riskli hastalar için çok uygun bir yöntemdir. Netice itibari ile mide balonu veya zayıflama balonu denilen bu uygulama yöntemi günümüzdeki araştırma geliştirmelerle artık mide bulantısı ve krampların etkisi azaltılmıştır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz