Microgynon Yan Etkileri

Microgynon Yan Etkileri

Ülkemizde son dönemlerde daha sık tercih edilen ilaçlar arasında yer alan Microgynon kullanımı gebe kalmayı önleyici ilaçlar sınıfında yer alır. Yumurtalıktan yumurtanın atılmasını engelleyici özelliği bulunduğu için sıklıkla kullanılmaktadır. Aynı zamanda rahim bölgesinde yer alan salgı kimyasının değişmesi sağladığı içinde spermlerin yön değiştirmesinde etkili olmaktadır. Bu sebepten tercih edilen Microgynon yan etkileri bakımından da diğer doğum kontrol ilaçlarına paralellik gösterdiği unutulmamalıdır.

Microgynon Yan Etkileri bakımından bünyeden bünyeye farklı özellikler taşıdığının bilinmesi de oldukça önemlidir. Bazı bünyelerde daha hafif bir şekilde atlatılırken bazı bünyelerde etkilerinin de oldukça ciddi boyutlara ulaştığının bilinmesi de önemlidir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus şudur ki yan etkiler görünmeye başladıktan sonra doğrudan bir doktora başvurmanın oldukça önemli olduğu unutulmamalıdır.

Microgynon Yan Etkileri

Hafif yan etkilerine değinecek olursak, kusma ve ishali ilk sıraya yerleştirebiliriz. Sıklıkla ishale paralel bir şekilde kendini gösteren bazı durumlarda ise kendiliğinden ortaya çıkan karın ağrısının da önemli olduğu bilinmektedir. Bazı durumlarda ise lekelenme benzeri yan etkilerinin olduğu bilinir. Diğer doğum kontrol ilaçlarında olduğu gibi vajinal akıntının da artması renk koyulaşması yada form değişikliği de yan etkileri arasında yer almaktadır.

Microgynon Yan Etkileri

Doğum kontrol ilaçlarında sıklıkla ön plana çıkarılan bir diğer etki ise ruhsal dalgalanmalar yaşanmasıdır. Sinirli bir ruh hali içerisine giren bireyler sıklıkla bunu ilaca bağlasalar bile bazı durumlarda içinde bulundukları ruh halinin de etkisini görmezden gelmeden durumu yorumlamaları gerektiğini unutmamalıdırlar.

Bu konuda bayanların doktora başvurmadan ilaç kullanmaları bütün ezbere kullanılan ilaçlarda olduğu gibi ilerleyen dönemlerde bazı sorunların kendiliğinden ortaya çıkması anlamına gelebilir. Bu sebepten ilaç kullanımına özen göstermeli ve yan etkileri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmanın da üzerinde durmalıdırlar.

Aynı şekil alerjinin de görüldüğü Microgynon yan etkileri arasında yer alır. Bazı durumlarda deride döküntülerin ortaya çıktığı bilinir. Bazı durumlarda ise benzer yan etkilerinin ortaya çıkması son derece hızlı bir şekilde kendini göstermektedir. Ciltte döküntüler renk değişiklikleri meydana geldiği zaman hızlı bir şekilde ilacın kullanımı bırakılmalı ve bir doktora başvurulmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz