Meyvelerin Faydaları Nelerdir?

Meyvelerin Faydaları Nelerdir?

Meyveler ve sebzeler, günlük hayatta tüketilmesi gereken temel besin maddeleri arasındadır. Enerji ve vitamin deposu olması, kolesterolü dengelemesi, cildi güzelleştirmesi, saçların sağlıklı uzamasına katkı sağlaması meyvelerin faydaları arasındadır. Yüksek lif içeriğine sahiptir. Bu nedenle hazımsızlığı önler, sindirimi rahatlatır ve kabızlığı engeller.

Meyvelerin Faydaları Nelerdir?

Genellikle düşük kalorili olan, diyetlerde de kullanılabilen meyvelerin faydalarından bazıları;

 • Enerji deposudur. Meyveler genellikle bol miktarda enerji verir. Bu sebeple özellikle sporcular ve hamileler bol miktarda meyve tüketmelidir.
 • Hastalıklara karşı koruma sağlar. Günümüzde bağışıklık sistemini güçlendirmek, hastalıklara karşı korunmak için çeşitli vitamin kapsülleri tüketilir. Meyveler ise doğal vitamin kaynaklarıdır. Meyve tüketilerek vücudun vitamin ihtiyacı karşılanır. Bunun sonucunda da hastalıklara yakalanma oranı düşer, bağışıklık sistemi güçlendirilir.
Meyvelerin Faydaları
 • Cildi güzelleştirir. Düzenli meyve tüketimi cildin yapısını korumaya yardım eder. Cildi nemlendirir, parlaklık sağlar ve elastikiyetini korur. Mevsimine göre meyve tüketmek oldukça faydalıdır. Bununla birlikte dut, elma, muz, böğürtlen, ahududu, çilek gibi meyveler cilde yarar sağlayan meyveler arasındadır. Anti sivilce kremleri kullanmaktan bıktıysanız günlük olarak muz, elma gibi meyveler tüketerek cildinizi sivilcelere karşı koruyabilir, taze ve ferah bir cilde kavuşabilirsiniz.
 • Saç uzamasına etki eder. Saçlarınızın sağlıklı uzamasını istiyorsanız düzenli olarak meyve tüketmeye özen göstermelisiniz. Saçların sağlıklı uzamasının yanı sıra, saçlara parlaklık ve yumuşaklık da verir. Saçların dökülmesini önlemek, parlaklık kazandırmak için C vitamini önemliyken, saçların yumuşaması için A vitamini önemlidir. Portakal, mandalina gibi turunçgiller yüksek oranda C vitaminine sahip olması sebebiyle saçlara parlaklık verir, saç dökülmesini azaltır.
 • Sindirim sistemini rahatlatır. Meyveler yüksek oranda su ve lif içerir. Lif içeriğinin yüksek olması sebebi ile hazımsızlığı önler, sindirim sistemini rahatlatır. Bu şekilde kabızlık da önlenmiş olur.

Meyvelerin Yararları Nelerdir?

Meyvelerin genel özellikleri dışında sağlık için spesifik faydaları da vardır. Bazı meyvelerin yararları şu şekildedir:

 • Elma: Sindirimi rahatlatması ile bilinen elmanın faydaları oldukça fazladır. Sindirimi rahatlatması ile kabızlığı da engeller. Safra taşı oluşumunu önler, mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Kansızlığa, göz bozukluklarına iyi gelir. Kalp hastalığı, romatizma, diyabet, gut ve çeşitli kanser türlerine karşı koruma sağlar. Özellikle akciğer kanseri ve kolon kanserine karşı koruyucu özelliği vardır. Diş bakımı ve cilt bakımı için de faydalı bir meyvedir. Parkinson ve alzheimer rahatsızlığının başlamasını önleyebilir.
 • Armut: İyi bir lif kaynağıdır. B2, C ve E vitaminlerinin yanı sıra, potasyum ve bakır gibi mineraller içerir. Etkili bir şekilde kolesterol seviyesini düşüren mükemmel bir lif ve pektin kaynağıdır.
 • Turunçgiller: Portakal, mandalina, greyfurt, limon gibi turunçgil meyveleri özellikle C vitamini içeriği ile bilinirler. Yüksek C vitamini içeriği nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı koruma sağlar. Portakal, sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmaya yardım eder. Greyfurt antioksidan özelliğe sahiptir ve kolesterolü düşürücü etki yapar.
 • Şeftali: Kolesterolü dengeler. Sağlıklı kemik ve diş yapısına sahip olmaya yardım eder. Hücre sağlığını korur, yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır. Antioksidan özelliklere sahiptir, bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Avokado: Yüksek oranda E vitamini içerir. Saçlara etki eder. Saçların erken beyazlamasını önler.
 • Üzüm: Kalsiyum, potasyum, demir, fosfor, selenyum ve magnezyum gibi mineralleri içerir. Hazımsızlığı ve kabızlığı önler, sindirim sistemini rahatlatır. Katarakt gibi göz rahatsızlıklarına ve böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir. Yorgunluğu giderir. Kemik oluşumunu destekler, kemik sağlığını korur. Dişlerde çürük oluşmasını engeller.

Kaynaklar:

Organicfacts : health-benefits/fruit
Nutrition-and-you : fruit-nutrition

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz