Kalp sağlığını koruma, enerji seviyelerini artırma, sindirimi geliştirme ve kan şekeri seviyelerini düzenleme yetenekleri de dahil olmak üzere etkileyici sayıda sağlık yararına sahiptir. Ayrıca güçlü kemikler, büyüme ve onarım, iltihaplanma yatıştırıcı, ishali ve cilt bakımını önleme yardımı sağlar.

 

Meşe Palamudu Nedir?

Meşe ağacının ürünüdür ve Quercus ya da Lithocarpus cinsinin akrabalarından birisidir. Bunlar genellikle sert bir dış kabuğun içinde tek bir somun içerir. Palamut meyveleri 1 ila 6 cm uzunluğunda ve 0.8 ila 4 cm genişliğindedir ve tamamen olgunlaşmaları 6 ila 24 ay sürer. Kuzey yarımkürede meşe ağaçlarından düşen bu fındıkları sincaplar kışlık yemek olarak toplar. Aslında, meşe palamudu bazı kültürlerde, özellikle Kore ve Yerli Amerikalılar tarafından özel yemeklerde kullanılmaktadır.

Yenilir mi?

İnsanlarda metabolize etmeyi zorlaştıran tanenler bakımından zengindir ve çiğ olarak yenirse sindirim sürecini de etkiler. Meşe palamudunu suda kaynatmak veya ıslatmak yenilebilir hale getirilmesine yardımcı olabilir.

 

Cilt Bakımına Yardımcı Olur

Kanama durdurucu özellikleri de dahil olmak üzere, cildi korumak için kullanıldığı çeşitli yollar vardır. Meşe palamudunu suya batırdıktan ya da kaynattıktan sonra, yanık ve döküntüleri hafifletmek, kesik ve yaraların iyileşmesini hızlandırmak, yangı ve yanıkları azaltmak için zengin tanen içeren suyu cilde topikal olarak uygulanabilir. Besin yönünden zengin suyunun uygulanması, aynı zamanda ağrıları ve spazmları topikal olarak tedavi etmek için de kullanılabilir.

 

Sindirimi Geliştirmeye Yardım Eder

Çoğu fındık gibi, meşe palamudu da önemli miktarda lif içerir, bu da onları sindirim sağlığınızı iyileştirmek için ideal kılar. Lif, bağırsak hareketlerini düzenlemeye ve hem kabızlığı hem de ishali ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu, düzensiz bağırsak hareketleri, kramp, şişkinlik ve diğer gastrointestinal sorunlardan muzdarip insanlar için çok etkili bir faydadır.

Diyabetin Önlenmesini Sağlar

Bu ilginç besinin en önemli faydalarından biri, vücuttaki kan şekeri seviyelerini düzenleyebilmesi ve böylece diyabete yol açabilecek veya halihazırda tehlikeli glikoz seviyelerini önlemektedir. Bu fındıkta bulunan lif içeriği ve nispeten karmaşık karbonhidratlar bu sağlık faydasının nedeni olarak gösterilebilir.

 

Kalp Sağlığını Korur

Meşe palamudu genel yağ miktarının azalmasını isteyen insanlar için iyi bir alternatif olabilir. Bu fındıklar, doymuş yağlara kıyasla beş kat daha fazla doymamış yağa sahiptir ve bu da genel kolesterol dengesini ideal olarak iyileştirir ve obeziteyi, aterosklerozu ve kalp sağlığını tehdit eden diğer tehlikeli sorunları önler.

 

Enerji Düzeylerini Yükseltir

Meşe palamudunda bulunan yüksek karbonhidrat kompleksi, tüketildiğinde uzun süreli enerji rezervleri sağlar. Düzenli kullandığınız unu, meşe palamudu unu ile değiştirebilir veya palamudu direk diyetinize dahil edebilirsiniz. Aynı zamanda kahve olarak içildiğinde, sadece kısa enerji patlamaları sağlayan, boş karbonhidratlardan veya anlık enerji içeceklerindeki basit şekerlerden daha sağlıklı bir alternatiftir.

 

Kemik Sağlığını Artırır

Fosfor, potasyum ve kalsiyum içeren, meşe palamudu içinde bulunan minerallerin etkileyici karışımı, kemik sağlığını artırmaya ve osteoporozun başlamasına engel olur. Kalsiyum, kemik mineral yoğunluğu için en önemli minerallerden biridir ve bir palamut içinde yüksek konsantrasyonlarda bulunur.

 

Metabolizmayı Geliştirir

Metabolizmayı düzenlemek için çok önemli olan niasin, tiamin ve riboflavin de dahil olmak üzere B vitaminleri ile doludur. Düzenli meşe palamudu tüketimi, vücutta genel sağlık için çok önemli olan bir takım enzimatik süreçleri düzenlemeye yardımcı olabilir.

İyileşmeyi Teşvik Eder

Sağlıklı bir yaşam tarzının temel bileşenleri olan zengin bir protein kaynağıdır. Yeni doku ve hücrelerin oluşturulması, hasarlı alanların onarımı ve bir yaralanma veya hastalığın ardından hızlı iyileşme için çok önemlidir. Bu nedenle, diyetinize meşe palamudu dahil etmek, büyüme ve onarımı hızlandırarak size yardımcı olur.

 

Meşe Palamudu Kahvesi Nasıl Yapılır?

Tüketimin en besleyici yolu kahve biçimindedir. Aşağıdaki basit adımları izleyerek kendiniz için bir fincan kahve yapın:

 

  1. Adım: Meşe palamudunu yaklaşık 20 dakika kaynatın.
  2. Adım: Soğuduktan sonra, dış kabuğunu çıkarın ve küçük parçalar elde edene kadar kesin veya ezin.
  3. Adım: Bazen ara sıra karıştırarak koyu kahverengi olana kadar parçaları 200 derecede 35 ila 40 dakika boyunca kızartın.
  4. Adım: Kavrulmuş meşe palamutlarını öğütmek için bir kahve değirmeni kullanın.
  5. Adım: Palamut kahvesinin tozu hazır. En iyi pişirme için her 150 ml su için 1 çorba kaşığı kadar kullanın.

 

Nasıl Yenir?

  • Meşe palamutları daha yakın zamanlarda kahvenin yerini almak için kullanılmıştır.
  • Meşe palamudu bir un haline getirilebilir ve ekmek, kekler ve tahıl ununun tipik olarak kullanıldığı diğer yiyecekler pişirmek için kullanılabilir.
  • Patates nişastası veya un yerine, Kore’de erişte yapmak için kullanılır.
  • Kavrulmuş meşe palamutları toz haline getirilir ve güveçlerde kıvam artırıcı olarak kullanılır.

 

Yan Etkileri Nelerdir?

Diyetinize çok sağlıklı bir şekilde ekleyebilirsiniz, ancak fazla tüketildiğinde birçok yan etkiye neden olabilir. En önemli etkiler aşağıda belirtilmiştir:

 

Ufak yan etkiler: Bu somunların aşırı tüketimi, tanen içeriğine bağlı olarak mide bulantısı ve mide rahatsızlığına neden olabilir, bu nedenle her zaman bu kötü bileşenleri çıkarmak için meşe palamutlarını kaynattığınızdan emin olun.

 

Palamut Zehirlenmesi: Bu besinler fazla tüketildiğinde meşe palamudu zehirlenmesi veya meşe toksisitesi oluşur. Bu gastrointestinal ve böbrek sorunlarına yol açabilir.

 

Eğlenceli bir bilgi: Ortalama bir olgun ağaç yılda 2200 meşe palamudu üretiyor.

 

Ayrıca kahveyi denediyseniz, tadıyla ilgili deneyimlerinizi bize yazabilirsiniz!