Mesane Kanseri Belirtileri Ve Erken Teşhisin Önemi

Mesane Kanseri Belirtileri Ve Erken Teşhisin Önemi

Mesane kanseri idrar yapma sorunları ile kendini ele verir. Hastaların beş yıllık yaşam oranı oldukça yüksektir. Erkeklerde ve 55 yaş üzerindeki kişilerde daha sık rastlanan bir kanser türüdür.

Mesane Kanseri Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Nasıl Anlarım?

İdrarda kan görülmesi, normalden daha sık idrara çıkmak, idrar yaparken ağrı, zorlanma ve halsizlik gibi şikayetleriniz varsa mesane kanseri olabilirsiniz.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Sigara içmeyi bırakmalısınız. İşiniz gereği kimyasal maddelere maruz kalıyorsanız koruyucu önlemlerinizi almalısınız. Beslenme alışkanlığınızı düzeltmenizde de fayda var özellikle çok fazla kızarmış et tüketiyorsanız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Mesana kanseri için Üroloji (Bevliye) bölüme gidilir.

Mesane Kanseri Belirtileri

İdrarda kan görülmesi mesane kanserinin en sık karşılaşılan nedenidir. Bu durum idrarla birlikte kan akması şeklinde de olabilir, idrar renginin kahverengiye dönmesine de neden olabilir ve genellikle ağrısızdır. Aşağıdaki belirtiler de görülebilir:

 • Normalden daha sık idrara çıkmak
 • İdrar yaparken ağrı, zorlanma
 • Halsizlik

Mesane kanseri ilerlediği takdirde aşağıdaki belirtilere de yol açabilir:

 • Leğen kemiği civarında ağrı
 • Kemik ağrısı
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • Bacaklarda şişme

Unutulmamalıdır ki idrarda kan görülmesine neden olan idrar yolları iltihapları, böbrek taşları, prostat büyümesi gibi sorunlar mesane kanserinden çok daha sık karşılan hastalıklardır.

Mesane Kanseri Nedenleri

Mesane kanserinin neden ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Ancak aşağıdaki etkenler mesane kanseri riskini artırmaktadır:

1) Sigara İçmek

Sigara ve diğer tüm tütün mamulleri mesane kanseri riskini en çok artıran faktördür. Sigara içenlerin içmeyenlere oranla mesane kanserine yakalanma riski iki kat fazladır.

2) İş Yeri Kimyasallarına Maruz Kalmak

Özellikle iş yerlerinde maruz kalınan bazı kimyasallar mesane kanserine yakalanma riskini artırmaktadır. Bu maddelerin bazıları şunlardır:

 • Egzoz dumanı (taksi, dolmuş ve otobüs şoförleri daha büyük risk altındadır)
 • Anilin: Boya ürünlerinde de kullanılan bir tür organik bileşen
 • 2-naftilamin: Boya, isopropil alkol, solvent (çözücü), auramin gibi kimya endüstrisi ürünlerinde kullanılır
 • 4-aminodifenil: 2-naftilaminin kullanıldığı yerlerde ve sentetik lateks, lastik, öğütücü, karıştırıcı gibi kauçuk endüstrisi ürünlerinde kullanılır.
 • Benzidin: Kimya endüstrisinde kullanılır
 • O-toluidin: Boya, pigment endüstrisinde kullanılır

Bu maddeler ve bazı diğer kanserojenler tekstil, plastik ve deri tabaklama sanayisinde de kullanılmaktadır. Vakaların 25%’inde hastaların bu kimyasallara maruz kaldığı görülmektedir.

3) Hatalı Beslenme

Çok miktarda kızarmış et veya hayvansal yağ tüketmek mesane kanseri riskini artırmaktadır. Kilo verdirici özelliği için kullanılan ve böbrek fonksiyonlarına verdiği hasar ile meşhur Aristolochia Fangchi bitkisi de mesane kanseri riskini artırmaktadır.

4) Diğer Risk Faktörleri

Araştırmalar aşağıdaki etkenlerin de mesane kanseri riskini artırdığını saptamıştır:

  • Bağırsak gibi mesaneye yakın organlarda görülen kanseri tedavi etmek için uygulanan radyasyon tedavileri
  • Siklofosfamit ve cisplatin gibi bazı kemoterapi ilaçları
  • Tip 2 şeker hastalığında kullanılan bazı tedaviler
  • Felç olmak vb. nedenlerle mesaneye uzanan boşaltma tüplerinin uzun süreli kullanımı
  • Uzun süreli (veya sık tekrar eden) idrar yolu iltihapları
  • Uzun süreli mesane taşları
  • 42 yaşından önce menopoza girmek
  • İçme sularında bulunabilen bazı parazitlerin neden olduğu Sistozomyas isimli iltihabın uzun süre tedavi

edilmemesi

Mesane Kanseri Evreleri

Mesane kanseri ölümcül müdür? Mesane kanseri yaşam süresi ne kadardır? Mesane kanseri olan kişi kaç yıl yaşar? Mesane kanseri teşhis zamanına göre 5 evreye ayrılmaktadır:


Evre 0
Bu evrede tümör mesanenin ortasındaki boşlukta ilerlemiş, herhangi bir doku, kas, ya da mesane çeperine sıçramamıştır. Ölüm riski en düşük olan evredir.

Bu evrede teşhis edilen mesane kanserinde 5 yıl hayatta kalma oranı %98’dir.

Evre 1
Bu evrede tümör mesanenin alt kısmında bulunan bağlayıcı dokulara yayılmış, ancak mesane çeperi ya da yakındaki lenf bezlerine sıçramamıştır.

Bu evrede teşhis edilen mesane kanserinde 5 yıl hayatta kalma oranı %88’dir.

Evre 2
Bu evrede tümör mesanenin kaslı çeper dokusunda yayılmıştır.

Bu evrede teşhis edilen mesane kanserinde 5 yıl hayatta kalma oranı %63’tür.

Evre 3
Bu evrede tümör mesaneyi çevreleyen yağlı dokuya sıçramıştır. Prostat, rahim ya da vajinaya sıçramış olabilir ama karın ya da pelvis duvarına ulaşmamıştır.

Bu evrede teşhis edilen mesane kanserinde 5 yıl hayatta kalma oranı %46’dır.

Evre 4
Bu evrede tümör karın ya da pelvis duvarına ulaşmış, etraftaki lenf bezlerine yayılmış yahut uzaktaki bir organa, karaciğere, akciğere yahut kemiklere sıçramıştır. Mesane kanserinin en ölümcül evresi olsa da tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

Bu evrede teşhis edilen mesane kanserinde 5 yıl hayatta kalma oranı %15’tir.

Mesane Kanseri Tedavisi

1) Cerrahi Müdahale

Cerrahi müdahale mesane kanserinde en sık kullanılan tedavi yöntemidir. Her bir farklı tür ve aşamadaki mesane kanseri için uygulanabilecek farklı ameliyat türleri söz konusu olabilir:

Mesane Kanseri Ameliyatı

Transüretral rezeksiyon (TUR): Rezektoskop adı verilen bir aletle idrar çıkış noktasından girilerek mesaneye erişilir. Aletin ucundaki ince bir tel yardımı ile tümör (kanserli doku) kesilerek alınır veya elektrik akımı ile yakılır. Başlangıç aşamasındaki mesane kanserinde daha sık kullanılır.

Radikal sistektomi: Bu ameliyatta tüm mesane alınır. Kanserin yayılmış olduğu civar dokular ve lenf bezleri de alınabilir. Bu ameliyatın uygulanması için mesane kanserinin en azından mesane duvarındaki kas dokulara kadar ilerlemiş olması gerekir. Diğer tedavilere cevap vermeyen mesane kanseri vakalarında da kullanılabilir.

Parsiyel sistektomi: Mesanenin bir kısmının alınması ameliyatıdır. Mesane duvarına yayılmış ama küçük bir bölgeyi etkileyen mesane kanserinde uygulanır.

Mesanenin alındığı cerrahi müdahalelerle ilgili aşağıdakilerin de bilinmesinde fayda vardır:

 • Erkeklere uygulanan radikal sistektomide prostat bezi ve meni kesesi de alınabilir. Bu durum bazı vakalarda hastanın sertleşme fonksiyonlarını etkileyebilir.
 • Kadınlarda ise rahim, yumurtalıklar ve vajinanın bir kısmı alınabilir. Bu durum hastanın bir daha adet görmemesi ile sonuçlanır, kişi hamile kalamaz.
 • Yeni bir idrar yolu inşası gerekebilir. Hasta, idrarının toplanacağı vücut dışında bulunan bir torba kullanmak durumunda kalabilir.
 • Bazı hastalarda bağırsak parçalarından oluşturulan bir torba vücut içinde kullanılabilir. Bu sayede idrar yapma kontrolü sağlanabilir.

2) Radyasyon Tedavisi Ve Kemoterapi

Mesane kanserini yok etmek veya küçültmek için yüksek enerjili X ışınlarının kullanıldığı radyasyon tedavisi kullanılabilir. Aynı amaçla damar veya ağız yolundan alınan ilaçlar da verilebilir (kemoterapi).

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz