Mers Virüsü Öldürür Mü ?

Mers Virüsü Öldürür Mü ?

Suudi Arabistan ortaya çıkan, bir solunum yolu hastalığı olarak bilinir. Görülen teşhislerin dörtte birinden fazlası ölümle sonuçlandığı için bu virüs hakkında doğru bilgiye sahip olmak oldukça hayatidir. Suudi Arabistan’da yoğun olarak görüldüğü için özellikle Hacı kafilelerinin kendilerini iyi koruması gerekmektedir. Ülkeye döndükten sonra kuluçka sürelerinin de iyi değerlendirilmesi ilerleyen zamanlarda sorun yaşamamaları adına son derece büyük bir önem arz eder.

Bilinen bir diğer özelliği ise kronik rahatsızlığa sahip olan bireylerde (şeker, akciğer rahatsızlıkları ve dahi böbrek gibi…) Bu hastalığın daha şiddetli bir şekilde ortaya çıkması söz konusu olabilir.

Mers Virüsünün Belirtileri Nelerdir

Yazımızın başında da değindiğimiz üzere bir solunum yolu hastalığı olan Mers, ateş ve öksürük şikayeti ile ortaya çıkıyor. Daha ilerleyen dönemlerde nefes darlığı ve karın ağrısı (hatta ishal) görülüyor.

mers virüsü

Mers Virüsü

Şu an için bilinen bir tedavi yönteminin olmaması bu hastalığa karşı elimizi kolumuzu bağlıyor. Daha çok hasta kişilerle temasa dikkat etmek, yada grip belirtileri ile benzerlikler gösteren bu virüse uygun kişilerle temastan uzak durmak gerekiyor.

Dinlenme son derece önemli, belirli bir kuluçka süresi olduğu için Hacı olan akrabalarınızı bir süre göz önünde bulundurmalı ve dinlenmesini sağlayabilirsiniz. Ülkemizde birkaç il dışında (İstanbul buna en büyük örnektir.) Mers Virüsü  gözlenmediğini söyleyebiliriz. Genel olarak Orta Doğu ülkelerinde bu virüse rastlanıyor.

Aynı ebola virüsünde olduğu gibi, mers virüsü hakkında da çeşitli görüşler bulunmaktadır. Bu sebepten bu virüslerin özelliklerinin iyi bilinmesi ve bulaşması halinde ne gibi hareketler yapılması gerektiği konusunda bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz