Merdiven Çıkmanın Faydaları

Merdiven Çıkmanın Faydaları

Merdiven çıkmanın faydaları pek az bilinse de sağlığa yararları bakımından bir çok spor ve egzersiz yöntemine nazaran çok daha etkili bir kardiyo egzersizi olarak dikkat çekiyor. Uzmanların yaptıkları araştırmalara 2 ay boyunca göre günde 10 dakika merdiven çıkmanın ortalama olarak 6 aylık süreyle her gün 35 dakika yürüme ile eşdeğer olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Özellikle basen yağları ve kalça büyüklüğü sorunu olan bayanların denemesi gereken bir egzersiz yöntemi olan merdiven çıkmak, hem damarlardaki kan dolaşımını hızlandırarak forma girmenizi sağlıyor hem de bölgesel yağlardan kalıcı olarak kurtulmanıza katkı sağlıyor.

Merdiven çıkmak hem bacak kaslarını güçlendirerek kalça, baldır ve basen bölgesini sıkılaştırması, hem de kadınların vücudunun alt kısmında toplanan yağları eritme yeteneğine sahip bir egzersiz yöntemidir.

Çoğumuz merdivenlerden çıkmaktan mümkün olduğunca kaçınır ve asansörü veya yürüyen merdivenleri tercih ederiz. Tabi merdiven çıkmanın sağlığa olan faydaları dikkate alındığında ve özellikle kilo vermek, fitness veya bacak sıkılaştırmak amaçlı kullanıldığında işler bir hayli değişiyor. Özellikle bacaklar, karın ve kalça gibi fazla kilolar bakımından oldukça sorunlu alanları güçlendirmek için merdivenlerden çıkmak eşsiz bir doğal çözüm yolu olarak dikkat çekiyor. Hatta merdiven çıkmanın egzersiz olarak kullanımı son dönemlerde o denli yaygınlaşmaya başladı ki, zayıflama aletleri üreticisi firmalar tarafından stairmaster adı verilen merdiven egzersizi aletleri oldukça geniş bir tüketici kitlesi tarafından tercih ediliyor.

Merdiven çıkmanın başlıca faydaları ve yararları şunlardır

– Her şeyden önce merdiven çıkmak ücretsiz bir egzersiz türüdür. Hiç bir para harcamadan kalori yakmak ve formda kalmak için kullanılabilir.

– İyi bir kardiyo egzersizi olan merdivenlerden çıkmak, kısa sürede nabız sayısını dakikada 120 ye çıkarabiliyor. Kalp ritmini bu denli hızlandıran diğer egzersizlere nazaran kısa sürede yoğun performans gerektirdiği için egzersize fazla zamanı olmayan kişiler için ideal bir egzersiz türüdür.

– Zayıflamak için merdiven çıkma hareketleri özellikle bel aşağısında bölgesel zayıflamaya yardımcı olur.

– Özellikle yüksek katlı otoparklar, alışveriş merkezleri, plazalar, metro ve tren istasyonları, üst geçitler, okullar, üniversiteler, parklar, spor salonları, stadyumlar, apartmanlar ve daha bir çok yerde merdiven egzersizleri yapabilecek yeterlikte yükseklik mevcuttur.

– Merdiven çıkmanın bir diğr faydası ise kan dolaşımını hızlandırması ve cinsel sorunları tedavi edici doğal etki oluşturmasıdır.

-Özellikle büro yaşamı süren ve oturmak zorunda kalanların hem kas ve iskelet sistemini şekillendiren hem de metabolizmayı hızlandıran bir etkisi olan merdiven çıkmak, kalça, basen, uyluk ve baldır eritmek için de son derece etkilidir.

– Akciğer ve kanın oksijen tutma kapasitesini arttırır

 

Merdiven çıkmak kilo verdirirmi?

Merdiven çıkmak kaç kalori yakar? Yaklaşık bir saat merdiven çıkmak 1100 kalori yaktırır. Bu miktar 1 saat koşmaya eş değerdir. Merdiven çıkarken de öyle tempolu olmanıza da hiç gerek yok. Normal bir tempoda dahi merdiven çıkmanın kalorisi saatlik 700 den az olmaz.

Merdiven çıkmak kalça büyütürmü

Merdiven çıkmanın kalçaları büyüttüğünün aslı astarı yoktur. Tam aksine kalça küçültür ve sıkılaştırır.

Merdiven çıkmak selülit yapar mı

Merdiven çıkmak selülit yapmaz. Aksine var olan selülitlerin yok edilmesini sağlar. Selülit sorunu olan hanımların günde 20 dakika merdiven çıkma hareketleri yapması durumunda yaklaşık 3 ayda kalça, bel, karın, göbek ve basende selülitlerden eser kalmaz.

Merdiven çıkmak zararlımı

Merdiven çıkmanın hiç bir zararı yoktur. Yeter ki kullandığınız ayakkabı topuklu olmasın, ortopedik olsun. Merdiven kullanmayı kesinlikle zaman kaybı olarak düşünmeyin. Tam aksine sizlerin ömrünü uzatacak bir egzersiz olarak özellikle yukarı çıkarken merdivenin sağlıklı yaşam için sunduğu nimetlerden faydalanalım. Bir ipod veya CD çalar eşliğinde günlük olarak ayıracağınız 10 dakikalık merdiven tırmanma egzersizi size mutlu ve sağlıklı bir yaşam olarak geri dönecektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz