Mercimek Bitkisi ve Mercimeğin Faydaları

Mercimek Bitkisi ve Mercimeğin Faydaları

Mercimek: Lifli ve bol proteinli bir besin olan mercimek başta B vitamini ve demir olmak üzere kalsiyum, manganez, sodyum, bakır, çinko ve fosfor mineralleri açısından da zengindir.

Mercimeğin Faydaları: Besin değeri oldukça yüksek olan mercimek vücuda ve zihne güç verir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Gözlere de yararlıdır. Mercimeğin kalori değeri de yüksektir. Enerji verir ve yorgunluğu giderir. Kansızlara faydalıdır. Anne sütünü attırır.

Kandaki kolesterol oranını düşürür ve kan akışını hızlandırır. Kalp ve damar hastalıkları ile şeker hastalığından korunmaya yardımcı olur. Kalp krizi riskini azaltır. Bağırsakları çalıştırarak vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını kolaylaştırır ve kabızlığı giderir.

Mercimek Nasıl Kullanılır: Mercimek genellikle çorbası yapılarak tüketilir. Ayrıca yemeklere de katılır. Mercimek kaynatılıp suyu içilirse göğüs ağrılarını hafifletir ve öksürüğü keser.

Bu yazı mercimeğin faydaları, mercimeğin faydası, mercimeğin kalorisi, mercimeğin faydaları nelerdir, mercimeğin oluşumu, mercimeğin zararları, mercimeğin üretildiği yerler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

mercimegin kalorisi, mercimeyin faydasi, mercimeyin faydalari, gebelikte kırmızı mercimek faydaları, mercimeğin oluşumu, kirmizi mercimeyin faydasi, keçiboynuzu bitkisi, kahverengi mercimek faydaları, yesil mercimeyin faydasi, gebelikte mercimek

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz