Menopoza Hoşgeldin Diyeceksiniz

  • KADIN HASTALIKLARI
  • Menopoza Hoşgeldin Diyeceksiniz için yorumlar kapalı
  • 750 kez görüntülendi

Menopoza Hoşgeldin Diyeceksiniz

Menopoza Hoşgeldin Diyeceksiniz

Menopoz kadınların çoğunun korkunç kabusudur…Menopoz döneminde bayanlarda , terleme, ani ruhsal değişim,ateş basması ve asabiyet ruhsal durumdaki inişli çıkışlı sinirsel zafiyetler izlenilen görüntülerdir.

Menopoz dönemini rahat geçirmek şunları ciddilikle tavsiye ederiz.Mutlaka doktor kontrolünden geçin ve tavsiye ettiği şeyleri yapın.

Şimdi size sunacağımız doğal yöntemleri fırsat bilin.Kalsiyum kadınlarda menopoz döneminde çok hızlı bir şekilde vucuttan atılır bu ise kemik erimesine neden olur.Bu sebebten kadınlar genç yaşlarında kalsiyumu çok fazla tüketmelidirler ve tuzdan uzak durmalıdırlar.Çünkü tuzda kalsiyum eksikliğine yol açar..Kadınlar bu dönemlerinde magnezyum,kalsiyum çok tüketmelidirler. Çinkoyu doktor kontrolünde alın bu mineraller kas ağrılarınızada iyi gelecek.Kırmızı et,rafine doymuş gıdalar,sigara ve alkol gibi maddelerden kesinlikle uzak durmalısınız.Kırmızı et yemeyi abartmayın.Eğer alkol ve sigara kullanıyorsanız menopoz döneminde kendinizi meme kanserine hazırlayın.

İşte sizi menopoz döneminde hastalıklara karşı koruyacak besin maddeleri:

Erik yemeyi ihmal etmeyin,kışın erik hoşafı yapın,erik ve kuru erik östrojen dengenizi seviyeli tutmakta birinci sırda yer alır.Üzüm yeyin çünkü bu dönemdeki kemik erimesi riskini ortadan kaldırır.Bedeniniz bu dönemde canlı ve kuvvetli olmalıdır menopoza yenik düşmemek için işte bu nimetlerden faydalaın.Baklagiller,patates gibi gıdalar menopoz döneminde size enerji verecek olan gıdalardır.Her an dinç kalmaya çalışın.Eğer kemik erimesine yakalanmışsanız korkmayın çünkü size soya sütü yetişecek ve gerekli şekilde tükettiğinizde kemik erimesini durduracaktır.Soya sütü sayesinde kolestrolünüz bile düşecek.Bu dönemde sinirli ve gergin olacaksınız kadınlar bu dönemi kabus gibi atlatırlar.Bu kabusu güzel bir rüyaya çevirmek elinizde bunu ise melisa ,adaçayı,papatya çayı gibi bitksel çaylarla geçiştireceksiniz,sinirsel duygusal değişimleri bu çaylarla ortadan kaldıracaksınız ve gerginlik ferahlığa dönüşecek.En önemlisi moral ve motivasyonunuzu yüksek tutacak yakınlarınızın yanınızda olması ve size destek olmasıdır.Menopoz döneminde kahve tarzı ,çay gibi içecekler sizi ateş basması gibi rahatsızlıklara itebilir ve tetikleyen unsurlar olabilirler.Bu dönemde açık çay için kahveyi fazla tüketmeyin.Karbonhidrat içeriği bulunan gıdalar tüketmeniz size artı avantaj sağlayacak ,lifli gıdalar ise ayrı bir silahınız olacak menopoz sizi vurmadan siz onu yenmiş olacaksınız.Bir diğer besinimiz soya sütü. Menopoz dönemindeki kadınlarda kemik erimesi sorununu büyük oranda durduğu biliniyor. Aynı zamanda kolesterolü de düşürüyor.

menopoz

Sinir ve gerginliğiniz için papatya çayı, adaçayı melisa içebilirsiniz. Gerginliğinizi alarak yatışmanızı sağlayacaktır.Pirinç ve makarna karbonhidrat takviyesi için size yetişecek.

En önemli etken spor:spor yapmaya gençken başlamanızı tavsiye ederiz çünkü spor yapan kadınlarda kemik erimesi çok nadir gözlenmektedir.Spor yaşam tarzınız haline gelmeli.İki düşman kemik erimesi ve spordur.Siz spor yapıyor iseniz kemik erimesi kapınızın önünden geçmeyecektir.Size sunulan bu önerileri yaptığınız sürece unutmayın kazanan siz olacaksınız.Menopoz döneminde bahsedilen bu zararları başkaları üzerinde gördüğünüz zaman kendinize teşekkür edeceksiniz.Sağlık sitemiz hayatınızı kolaylaştırmaya devam İnşaAllah devam edecektir.Bizimle kalın sağlıkla kalın.

                                                                                                                                                                                                            Yazar:Hüseyin İlhan

MENOPOZ

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.