Melisa Otu Faydaları Nelerdir?

  • ALTERNATİFTIP
  • Melisa Otu Faydaları Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 1.288 kez görüntülendi

Melisa Otu Faydaları Nelerdir?

MELİSA OTU FAYDALARI NELERDİR?

Melisa otu yöre yöre, bölge bölge farklı olarak adlandırılan otlar arasındadır. Birçok yörede oğul otu olarak bilinir. Tatlı balsam, bal balsamı, nane balsamı ve mavi balsam gibi isimlerle de anılır. Oğul otu birçok kişi tarafından sıklıkla kullanılır. Oğul otu faydaları yani melisa otu faydaları da oldukça fazladır.

Ülkemizde birçok bitki yöre yöre, il il çok farklı isimlerle adlandırılır. İç Anadolu bölgesinde bir sebzeye veya meyveye farklı isim verilirken, Ege bölgesinde başka, Marmara bölgesinde farklı isimler verilir. Tabii sebzeler ve meyveler de bölgelere göre biçim, şekil, yeme alışkanlıkları olarak farklılık gösterir. Özellikle bitki çayları hazırlanan bitkiler, baharat hazırlanan şifalı bitkiler birçok farklı isimle adlandırılır. Bu şekilde farklı isimlerle adlandırılan bu bitkiler aynı zamanda vücut için de çok faydalı ve yararlıdır.

Birçok hastalığın tedavisinde ve önlenmesinde sıklıkla kullanılır. Peki oğul otu faydaları yani melisa otu faydaları nelerdir?

MELİSA OTU (OĞUL OTU) FAYDALARI

Melisa OtuLatince adı melissa officinalis olan melisa otu namı diğer oğul otu bu şifalı bitki ziraat ve tıp alanında zaman zaman Latince adı ile de anılır. Peki bu şifalı ot nelere iyi gelir ve faydaları nelerdir?

Kış aylarının son günlerini yaşadığımız şu zamanlarda hala kış hastalıkları devam etmekte ve etkileri canımızı sıkmaktadır. Özellikle grip, nezle, balgam, soğuk algınlığı gibi hastalıklar herkesin derdidir. İşte bu şifalı ot sayesinde balgamdan kurtulacak ve rahat bir nefes alacaksınız.
Sinirleri yatıştırıcı ve sakinleştirici özellikleri vardır. Gerginliği azaltarak kişilerin günün yorgunluğundan ve güçsüzlüğünden uzaklaşmasını sağlar.
Erken yaşlanmayı önler, ciltte kırışıklık olmasını geciktirir.
Böcek ısırıklarına karşı kullanılır.
Kan şekerini de düşürür. Kan şekeri yüksek olan kişiler bu bitkinin çayını içerek fayda bulabilir.
Nefes darlığı için de bu şifalı bitkiyi kullanabilir ve şifa bulabilirsiniz.
Uykusuzluktan mı şikayet ediyorsunuz? Geceleri herkes mışıl mışıl uyurken siz uyumanın yollarını mı arıyorsunuz? Uyuyamamak tabii ki bir süre sonra herkesi rahatsız eder ve tüm gün yorgun olmasına neden olur. İşte uykusuzluk sorununuzu da bu bitki sayesinde çözebilirsiniz.
Şiddetli baş ağrıları mı çekiyorsunuz? Ağrı kesiciler mi ağrılarınızı geçirmiyor mu? Migren ağrıları da şiddetli baş ağrıları arasındadır. Bu şifalı bitki ile baş ağrılarınızı dindirmek sizin elinizdedir.
Vücudu rahatlatır, stresi ve evhamı, vesveseyi azaltır ve yorgunluğu giderir. Tüm gün boyunca rahat olmanızı sağlar.
İdrar sökücü özelliği de vardır.
Melisa Otu ÇayıBöbrek hastalıklarının önlenmesine de yardım eder.
Adet ağrıları mı çekiyorsunuz? Adet yani regl dönemindeki ağrılarınız yüzünden gününüz zor mu geçiyor? Bu ağrılardan kurtulmak sizin elinizdedir. Adet ağrılarını geçirmesi, adet gecikmesini önlemesi de melisa otu faydaları arasındadır.
Sindirim sistemini rahatlatıp, hazmı kolaylaştırıcı etkisi de vardır. Hazımsızlıktan şikayet etmeyin, bu bitkiyi kullanarak rahat bir nefes alın.
Epilepsi yani sara hastalığı tedavisinde de kullanılabilir.
Egzama gibi cilt hastalıkları, ciltte oluşan yaralar için de oldukça faydalıdır.
Hipertansiyon yani yüksek tansiyon hastaları da bu bitkinin çayını içebilir ve tansiyonlarının düşmesine yardım edebilirler.
Sakinleştirici olarak da kullanılır.
Alzheimer, hafıza kaybı ve konsantrasyon eksikliği gibi rahatsızlıklar için de Oğul Otukullanılabilir.

MELİSA OTU (OĞUL OTU) ZARARLARI VE YAN ETKİLERİ

Her bitkinin fazlası zarardır. Melisa otu da aşırı miktarda kullanılmamalıdır. Ayrıca başka otlar ile birlikte kullanılırken dikkatli olunmalıdır.
Mide rahatsızlığı olan kişiler tüketmemelidir.
Hamile ve emziren bayanlar da kullanmasa daha iyi olur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.