MCHC , PDW ve RDW Nedir

MCHC , PDW ve RDW Nedir

MCHC Nedir?

Kan tetkiki yaptıran birçok hasta, kan değerlerinin ne anlama geldiğini merak eder. Bu değerlerden biri olan MCHC hakkında bilgi edinmek isteyen kişiler, MCHC nedir sorusunun cevabını merak etmektedir.

MCHC, kandaki kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobin yoğunluğunun ne kadar olduğunu ifade eden bir değerdir. Hemoglobin, akciğerden organlara oksijen taşıyan bir bileşendir. Bu tetkik, kişide kansızlık olup olmaması konusunda tespit için kullanılmaktadır.

Hastada yorgunluk, güçsüzlük, kanama, enfeksiyon, görünür iltihap ve kolay moraran ten söz konusu olduğunda MCV testi ile birlikte istenen bir kan tetkikidir. Olması gereken MCHC değeri ortalama olarak yüzde 28-36 arasındadır. Çocuklarda ise yüzde 32-33 arasındadır.

Hastane ve laboratuvarlardaki makinaların değerlerine göre değişiklik gösteren değerler, diğer sonuçlarla birlikte neticelendirilir.

MCHC Yüksekliği Neyin Belirtisidir?

%36’nın üzerinde olan MCHC değeri yüksek olarak nitelendirilir. Bu değerin anlamı B12 eksikliği, folik asit eksikliği ve karaciğer hastalıkları nedeniyle makrostik anemi ortaya çıkmaktadır. Bazen de sferositoz nedeniyle bu değer yükselir.

MCHC Düşüklüğü Neyin Belirtisidir?

MCHC değerinin %28’in altında olması durumunda ise demir eksikliği anemisi görülmektedir. Yetersiz beslenme ve kan kaybı nedeniyle bu soru oluşmaktadır.

PDW Nedir?

Bir diğer kan değeri olan PDW nedir merak ediyorsanız, kandaki plateletlerin dağılımını ölçmeye yarayan bir testtir. Yani kemik iliğinin çalışıp çalışmadığı konusunda tespit yapılması için bu tetkik kullanılır. PLT düşükse PDW yüksektir.

Mor ve kırmızı lekeler söz konusu olduğunda ve burun kanaması görüldüğünde bu tetkikin yapılması istenir. Kan tetkiklerinde birçok farklı kan hücresinin değeri bu şekilde kontrol edilmektedir ve diğer değerlere bakılmadan tek başına yorum yapılmaz.

PDW Yüksekliği Neyin Belirtisidir?

PDW yüksekliğinin manası, farklı palelet büyüklüklerine işaret eder ve bu da bir dengesizliğin belirtisidir. Anemi, iltihap ve bazı kanser türleri söz konusu olduğunu işaret ettiğinden diğer tetkiklerle birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir.

PDW Düşüklüğü Neyin Belirtisidir?

Bu kan değerinin düşüklüğü söz konusu olduğunda virüs kaynaklı enfeksiyonlar, bazı ilaç ve kanser türleri plalelet üretiminde bozukluk olduğunu gösterir.

RDW Nedir?

Birçok farklı kan tetkikinden biri olan RDW değeri de kan sayımında kırmızı küre dağılım genişliği olarak bilinir. Yani insanların RDW nedir diye arattıkları zaman pek anlayamadıkları bu değerin karşılığı besin eksikliğine bağlı olan anemilerin olup olmamasıdır. Ayrıca talasemi hastalığının teşhis edilmesinde kullanılmaktadır.

RDW Yüksekliği Neyin Belirtisidir?

RDW yüksekliği söz konusu olduğunda demir tedavisinin iyi bir şekilde uygulandığı anlaşılmaktadır. Eritrosit dağılım genişliğinin olup olmaması bu kan değeriyle anlaşılmaktadır. Demir eksikliğinde değerlerin yükselmesi için ilk olarak bu değere bakılıp tedavi gidişatı izlenmektedir.

RDW Düşüklüğü Neyin Belirtisidir?

Demir eksikliğinin kan tetkiklerinde belirlenmesi durumunda RDW değerinin yüksek olup olmamasına bakılır. Demir eksikliğinde eritrositler küçüktür. Demir eksikliği giderildikçe bu değerlerin de yükseldiği görülmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz