Kilo vermek mi istiyorsunuz? Matcha çayı herkesin merak ettiği ve içmek istediği, yeni sağlık ve kilo kaybı içeceğidir.

Japon çay seremonisinde kullanılır ve yeşil çay ile aynı bitkiden elde edilir. Ancak matcha çayı, kilo vermede yeşil çaydan 10 kat daha etkilidir çünkü farklı şekilde işlenir. Bu canlı yeşil renkli toz çayda neyin bu kadar özel olduğunu ve kilo vermenize nasıl yardımcı olduğunu bilmek merak ediyor musunuz? Bu yazıyı okuyun ve kilo verme çalışmaları için faydalarını öğrenin.

 

Bu toz yeşil çay, Tang Hanedanlığı döneminde Çin’de keşfedildi. Ama Japonya’ya matcha çayını getiren Budist rahiplerdi. Daha iyi meditasyon yapmalarına yardımcı oldu ve zaman geçtikçe popüler oldu. Matcha, son 1000 yılda, Japon kültürünün ayrılmaz bir parçası haline geldi. Chado töreninde, iki dereceli matcha -Koicha (kalın) ve Usucha (ince)- kullanılır.

Bu çayı bu kadar özel kılan şey işlenme şeklidir. Bitkinin en kalitelisi Japonya’nın Uji bölgesinde yetiştirilmektedir. Çay bitkileri, güneş ışınlarının sadece % 20’sinin bitkilere ulaşmasına izin veren, bambu yapraklarıyla kaplıdır. Bu işlem yaprakların klorofil düzeylerini artırmaya yardımcı olur. Daha sonra, yaprak tomurcukları koparılır, buğulanır, kurutulur ve matcha çayı üretmek için taşlanır. Bu çay kilo vermeye nasıl yardımcı olur? Gelin birlikte bakalım.

Kalori Bakımından Düşüktür

Düşük kaloridir, 1 gram çay yaklaşık 3 kalori içerir. Yani, 2 gramdan fazla çay içseniz bile, çok fazla kalori tüketmeyeceksiniz. Ve bildiğiniz gibi, tükettiğiniz kaloriler azaldıkça, bu durum kalorilerin yağ olarak kullanılma ve depolanma şansını azaltır.

 

Antioksidan Bakımından Zengindir

Matcha çayıyla yeşil çay, Camellia sinensis ile aynı bitkiden elde edilir. Ve, yeşil çay gibi, matcha çayı da en bol ve proaktif antioksidan olan, Epigallocatechin Gallate (EGCG) içerir. Colorado Üniversitesi’ndeki bilim adamları, matchadaki EGCG içeriğinin Çin yeşil çayından 137 kat daha fazla olduğunu buldular. Antioksidanlar, toksinleri temizlemeye, bağışıklığı artırmaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur, bu da kilo alımını önler ve kilo vermeyi hızlandırır.

 

Metabolizmayı Hızlandırır

Kilo vermeye çalışıyorsanız, metabolik hızınıza dikkat etmelisiniz. Metabolizma hızınız yavaşsa, ne kadar da az yeseniz, yağları yakamazsınız. Matcha yeşil çayının, yavaşlayan metabolizmanızı hızlandırdığı veya teşvik ettiği görülmüştür. Çayda bulunan kateşinler, egzersiz sırasında ve sonrasında metabolik hızı artırmaya yardımcı olurlar.

 

Yağ Yakılmasına Yardım Eder

Yağ yakımı, büyük yağ moleküllerini daha küçük trigliseritlere ayırma gibi biyokimyasal bir işlemdir ve bu trigliseritler kullanılmalı veya atılmalıdır. Matcha çayı, kateşin bakımından zengindir, bu da vücudun termojenezini % 8 ila %10’dan % 35 ila %43’e çıkarır. Dahası, bu çayı içmek egzersiz dayanıklılığınızı artırabilir ve yağ yakmanıza veya harekete geçmenize yardımcı olabilir.

Kan Şekerini Dengeler

Kan şekeri veya insülin seviyelerinde tekrarlayan ve sabit bir yükselme, sizi insülin direnci ve diyabet riskine sokabilir. Matcha çayı, uzun bir süre boyunca tok tutar ve iyi miktarda diyet lifi içerdiğinden sizin aşırı yemek yemenizi önler ve kan şekeri seviyesini azaltmaya ve düzenlemeye yardımcı olur. Aşırı yemek yemediğinizde, glikoz seviyeleriniz yükselmez. Bu da, aynı zamanda tip 2 diyabet için eğilimli olmanızı engelleyecektir.

 

Stres Seviyelerini Düşürür

Stres, stres hormonu olan kortizol salgısını tetikler. Kortizol seviyeleri sürekli yüksek olduğunda, vücudunuz iltihaplanma durumuna geçer. Yorgun, bitkin ve huzursuz hissetmeye başlarsınız. Ve stresli olmanın en kötü yan etkisi, özellikle karın bölgesinde yağlanma ve kilo alımıdır. Matcha çayı, zararlı oksijen radikallerini temizlemeye, inflamasyonu azaltmaya ve kilo alımını önlemeye yardım eden antioksidanlarla yüklüdür.

 

Enerji Sağlar

Matcha çayı ayrıca enerji seviyelerini artırmaya yardımcı olur, uyanıklığı artırır ve sizi daha proaktif hale getirir. Ne kadar enerjik hissederseniz, o kadar aktif olursunuz. Bu, tembel olmanızı önler, dayanıklılık ve egzersiz seviyenizi artırır ve kilo vermenize yardımcı olur.

 

Kolesterol Seviyelerini Düşürür

Matcha çayı, çoğu çayda bulunan bir antioksidan olan EGCG’nin en zengin kaynağıdır. Bilim adamları EGCG’nin; 30 gün boyunca yüksek kolesterol ile beslenen laboratuvar sıçanlarında kötü kolesterol seviyelerini düşürdüğünü buldular. Altta yatan mekanizma, EGCG’nin kötü kolesterol emilimini engellemesi nedeniyle olabilir.

Detoksifikasyona Yardımcı Olur

Kötü beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıkları vücudunuzda toksik birikime neden olabilir. Ve zehirli birikme, kilo alma nedenlerinden biridir. Yani, vücudunuzu her gün detoksifiye etmeniz gerekiyor. Ve zararlı serbest oksijen radikallerini temizlemeye yardımcı olan antioksidanlarla yüklü matcha çayı içmekten daha iyi ne olabilir ki? Matcha çayı ile detoksifikasyon; kilo vermenize, kabızlığı önlemeye, sindirimi artırmaya, bağışıklığınızı geliştirmenize ve genel sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

 

Matcha çayı kilo vermenize farklı şekillerde yardımcı olabilir ve yapmanız gereken tek şey onu doğru şekilde hazırlamak ve içmektir. Bir sonraki bölümde evde nasıl hazırlanacağını anlatıyoruz.

 

Evde Matcha Çayı Nasıl Hazırlanır?

Matcha çayının hazırlanması basittir ve bir fincan yeşil çay yapmaya benzer.

 

Malzemeler:

Geleneksel Japon Matcha çay kasesi

Bambu çırpma teli

Bambu kaşık

Süzgeç

Yarım çay kaşığı Matcha yeşil çay tozu

100 ml. su

Nasıl Hazırlanır?

Matcha yeşil çay tozunu, yarım çay kaşığı veya iki bambu kaşığı kadar alıp, çay demliğine koyun. Sıcak suyu dikkatlice üzerine dökün. “W” hareketi kullanarak matcha tozunu çırpmak için bambu çırpıcıyı kullanın. Bir köpük tabakası oluşana kadar bunu yapın.

Çırpma işlemini yavaşlatın ve çırpıcıyı yavaşça kaldırın. Ve çayınız hazır!

 

Gerçekten de bu kadar basit! Matcha çayı yapmak eğlenceli ve rahatlatıcı olabilir. Ama kilo vermek için kaç bardak içmelisiniz?

 

Kilo vermek için günde 3 ila 5 bardak içmek güvenlidir. 1 fincan, yaklaşık 70 gr kafein içerdiğinden enerji düzeylerinde ve çarpıntı semptomlarında hoş olmayan bir artış yaşayacağınız için aşırı doz almamanızı öneririz.

Sağlık Faydaları Nelerdir?

Epigallocatechin gallate (EGCG) çoğu çayda bulunan bir antioksidandır. Bununla birlikte, matcha çayı tüm çay yapraklarını öğütmek suretiyle üretildiğinden ve yaprakları çürütmeden toz çay içtiğinizden, diğer çaylara kıyasla çok daha fazla antioksidan elde edersiniz. Ve sağlığınızı aşağıdaki şekillerde geliştirmeye yardımcı olur:

 

 • Toksinleri temizlemeye yardımcı olur.
 • EGCG, stres seviyelerini ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.
 • Kötü kolesterol seviyelerini düşürerek ve genel kan lipit profilini geliştirerek kalbi sağlıklı tutar.
 • Matcha çayı, uzun bir süre boyunca sizi tok tutan diyet lifi açısından da zengindir.
 • Bu çay saç ve cilt sağlığını iyileştirir.
 • Kan şekeri seviyelerinin düşmesine yardımcı olduğundan, diyabet riskini önler.
 • Karaciğeri detoksifiye etmeye yardımcı olur.
 • Kesinlikle kilo vermenize ve sağlığınızı geliştirmenize yardımcı olabilir.

 

Yan Etkileri Nelerdir?

Günde 5 bardaktan fazla tüketirseniz, aşağıdaki sorunları yaşama ihtimaliniz artar:

 

 • Mide bulantısı
 • Kabızlık
 • Kaygı
 • Uykusuzluk
 • Baş ağrısı
 • İshal
 • Mide ekşimesi

Kaynak:

http://www.stylecraze.com/articles/matcha-tea-for-weight-loss/