Kökeni ta Hindistan’a dayanan, Hindistan yerlilerinin kullanımına dayanan maş fasulyesi, hem lezzeti hem de besleyicilik değeri ile binlerce yıldır yetiştiriliyor. Fasulyenin ve özellikle de maş fasulyesinin içerikleri araştırıldıkça faydaları görülmekte ve her geçen gün fasulye çok daha popüler bir hale gelmektedir. Tadı biraz cevize benzeyen maş fasulyesi, normal fasulyeden çok daha lezzetlidir. Özellikle besleyici değeri çok yüksek olduğu için maş fasulyesi tüketiminin özellikle üzerinde durulmaktadır. Diyet lifi, bitkisel protein, kompleks karbonhidratlar ve demir ile birlikte çeşitli vitaminler ve mineraller bakımından maş fasulyesi oldukça zengindir. Bunun yanında bir de kalori, yağ ve sodyum açısından zayıf olması ve kolesterol içermemesi maş fasulyesini çok daha değerli bir hale getirmektedir. İşte bu sebeple maş fasulyesinin faydalarına detaylı olarak bakmak gerek diye düşünüyorum.

Maş fasulyesi, kalbi korur!

Kalbin ve kalp sağlığının en büyük düşmanı LDL olarak bilinen kötü kolesterol seviyesinin yükselmesidir. İşte maş fasulyesinin de kötü kolesterolü düşürücü etkisi onu süper besinlerden ve kalp dostu besinlerden biri haline getirmektedir. Ayrıca antioksidan özelliği yüksek olan maş fasulyesi kan damarlarındaki hasarı ve inflamasyonu azaltır ve bu sayede iyi ve kötü kolesterol seviyelerini dengeler. Maş fasulyesinin kolesterolü dengeleme özelliği onun kalp krizi ve felç gibi ölümcül kardiyovasküler hastalıkların oluşma riskini azaltmasını sağlamaktadır. Düzenli olarak maş fasulyesi tüketimi kan dolaşımını artırır, vücutta anti inflamatuar bir etki gösterir ve toplamda kalbi korur.

Yüksek kan basıncını düşürür!

Maş fasulyesi genel olarak kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini düşürücü özelliktedir. Bu bağlamda 2014 yılında yayınlanan bir çalışmaya göre, maş fasulyesi kan basıncı seviyelerine de olumlu etki edebiliyor. Uzmanlar, maş fasulyesinin anti-hipertansif özelliğe sahip olması nedeniyle vücutta protein fragmanlarının yüksek konsantrasyonuna etki edebildiğine inanmaktalar. Bu da maş fasulyesinin, kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğuna işarettir.

Kansere karşı koruyucudur!

Diğer besinlere göre yüksek oranda amino grup asit içeren maş fasulyesi, kanserli hücre oluşumunu önlemekte, kanserle mücadele etmektedir. Bu konuda yapılan klinik çalışmalara göre, maş fasulyesi kanser karşıtı birtakım aktiviteler göstermekte, DNA hasarını önlemekte ve tehlikeli hücre mutasyonlarını ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca antioksidan kapasitesi oldukça fazla olan maş fasulyesi serbest radikalleri vücuttan hızlı bir şekilde atabilmektedir. Bu özellikler dolayısıyla da maş fasulyesinin kanser karşıtı bir besin olduğunu söylemek mümkündür.

Kaliteli bir protein kaynağıdır!

Vücudumuzun temel işlevlerini eksiksiz, sorunsuz yerine getirebilmesi için her gün düzenli olarak protein almamaız ve bunu kaliteli protein kaynaklarından sağlamamız gerekiyor. Bu bağlamda maş fasulyesi de; izolösin, lösin ve valin olarak bilinen besinlere sahip. Bundan dolayı özellikle de vejetaryen beslenen ve et ürünlerinden protein alamayanlar için maş fasulyesi çok etkili bir protein seçimidir. Bu konuda yapılan araştırmalara göre, maş fasulyesi yüzde 20 – 24 kadar amino grup asit barındırmaktadır. Dolayısıyla tam bir protein kaynağı olarak bilinmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir!

Hastalıklara karşı bizim yegane koruyucumuz, bizi dirençli kılan unsur bağışıklık sistemimizdir. Maş fasulyesi de sahip olduğu besin değerleri nedeniyle hem anti inflamatuar hem de antimikrobiyal olarak işlev göstermektedir. Bu bakımdan maş fasulyesi tüketerek bu besinlerin vücut tarafından emilmesi ile bağışıklık sistemi güçlenir ve zararlı bakterilerin neden olduğu soğuk algınlığı, virüsler, tahriş, döküntüler, cilt ve metabolik sorunlar bir set ile önlenmiş olur.

Kilo verme sürecini destekler!

Sağlıklı kilo vermek isteyenlerin protein açısından zengin, kalori açısından ise zayıf beslenmeleri en doğrusudur. Maş fasulyesi de yüksek oranda protein ve diyet lifi barındırmaktadır. Bu konuda yapılan araştırmalar, lif oranı yüksek olan maş fasulyesinin tokluk hormonu olan kolesistokinini harekete geçirdiğini gösteriyor. Aynı bağlamda yapılan başka çalışmalara göre ise, maş fasulyesi yiyerek daha uzun süre tok kalmak mümkün. Bundan dolayı da gün içinde tüketilen bir porsiyon maş fasulyesi daha uzun süre tok kalmayı sağlayarak, kalorisi yüksek atıştırmalıklara yönelme riskini azaltıyor.

Sindirim sisteminin fonksiyonlarına yardımcı olur!

Maş fasulyesinin kilo vermeye ve metabolik sistemi düzenlemeye yardımcı olma özelliği bir bakıma sindirim sisteminin fonksiyonlarını desteklemesiyle, düzenlemesiyle mümkün oluyor.  Maş fasulyesi tüketimi sayesinde sindirim sistemi daha düzenli çalıştığından kişinin vücudunun doğal bir detoks uygulaması da kolaylaşıyor. Zira lif açısından zengin olan bu fasulye, sindirim sistemine yardımcı olarak kabızlık ve irritabl bağırsak sendromu belirtilerini önlemekte, mide, bağırsak kaynaklı sorunlara çözüm olabilmektedir. Bu bağlamda maş fasulyesi Hindistan’da zerdeçal, kişniş, kimyon ve zencefil ile pişirilmekte ve mide ağrıları, spazmları tedavi edilebilmektedir.

Kolesterolü düzenler!

Kötü kolesterolün yüksek olması başta kalp ve damar rahatsızlıkları olmak üzere pek çok sağlık sorununu tetiklemektedir. Kötü kolesterolü düşürmek içinse maş fasulyesi gibi çözünür diyet lifleri açısından zengin olan gıdalar tercih edilmesi öneriliyor. Kolesterol hastalarının bunu düzenlemek için her gün düzenli olarak çözülebilir liflerden 10 – 25 gram arasında tüketmeleri önerilir. Bu bağlamda 1 çay bardağı maş fasulyesi de 1,9 gram lif içermektedir. Gün içinde alınan diğer protein kaynaklarına ek olarak bir porsiyon maş fasulyesi de tüketmek kötü kolesterolü düşürecektir.

Kan şekerini dengeler!

Yüksek kan şekerini düşürmek ve kan şekerini dengelemek için düşük glisemik indeksli gıdaların tüketilmesi önerilmektedir. Bu besinlerden birisi de maş fasulyesidir. Düzenli olarak maş fasulyesi tüketiminin kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olacağı bilinmektedir.

Göz sağlığını destekler!

Sağlıklı gözler ve kaliteli bir şekilde görebilmek için A vitamini bakımından zengin beslenmenin önemi yadsınamaz. Özellikle de yaşlılıktan ve gözlerin aşırı yorulmasından kaynaklanan göz sorunları ve görme bozukluklarının önlenebilmesi için A vitamini içeren besinlerin tüketilmesi ve bu sayede serbest radikallere karşı gözlerin hücrelerinin korunması üzerinde duruluyor. A vitamini bakımından oldukça zengin olan maş fasulyesi bu kapsamda glokom, katarakt ve makula dejenerasyonunu önlemeye yardımcı olan en kaliteli besinlerden birisi olarak kabul edilir.

Anti- aging özelliktedir!

Bakır açısından zengin olan maş fasulyesi güçlü bir anti- aging besindir. İçeriği sayesinde özellikle yaşlılıktan kaynaklanan kırışıklıklar ve yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltabilir, yeniden oluşmasını önler.

Cilt ve saç dostudur!

İçeriği sağlıklı ve kaliteli öğeler açısından çok zengin olan maş fasulyesi, hücre onarımını ve yenilenmesini teşvik edici özelliktedir. Maş fasulyesini hem yiyerek hem de cilde uygulayıp peeling yaparak bu faydasından yararlanabilmek mümkün olur. Özellikle de bolca bakır, kalsiyum, magnezyum gibi mineralleri içerdiğinden sağlıklı bir cilt, kafa derisi ve saç için uygun bir besindir.

Maş fasulyesi tüketecek olanlara öneriler

  • Maş fasulyesi yukarıda sayılanların dışında da vücudumuza pek çok açıdan fayda sağlayabilmektedir. Ancak diğer tüm faydalı besinlerde olduğu gibi maş fasulyesinin de tüketiminde aşırıya kaçmamak önemlidir.
  • Maş fasulyesinin filizleri çiğ olarak tüketildiğinde yararlıdır. Fakat bu filizler E. coli ve diğer potansiyel bakteriyel enfeksiyonlarının kaynağı olabilir. Bu nedenle maş fasulyesinin güvenilir, kaliteli satıcılardan alınması, tüketilmeden önce yeterince yıkandığından emin olunması gerekiyor.
  • Maş fasulyesinin her hangi bir ilaçla etkileşime geçtiğinde bir yan etkiye sebep olduğuna dair her hangi bir veri yoktur. Ancak yine de olası bir sorunu önlemek için bir hastalığın tedavi edilmesi amacıyla ilaç kullananlar, maş fasulyesi tüketiminden önce doktora danışsalar çok daha doğru olacaktır.