Marulun Faydaları

Marulun Faydaları

Marulun Faydaları

Marulun Faydaları

Marulun Faydaları

Ev bahçelerinde de yetiştirilen marulun besin değeri vitaminleri (A, Bl,B2, B6,C), içerdiği tuzlarla önem taşır.
İştah açıcı besleyici değeri fazladır.Yağlı marul denilen kıvırcıkların sofralarda müstesna yeri vardır.
Marulun kalori değeri 15’tir. 100 gramında 1,2 gram protein, 0.2 gram yağ, 2.9 gram karbonhidrat ile kalsiyum, fosfor ve demir gibi mineraller ihtiva eder. Marulun sindirilemeyen selülozik bölümleri, sindirim yollarında besin maddelerinin kolay kolay kaymasını sağlamak için gereklidir. Bu şekilde peklikten korunmada yararlı olur.Marulun Faydaları azımsanamayacak kadar çoktur.Marulun en iyi türü iri ve sıkı göbekli olanıdır. Bu tür marulun özsuyundan ağrı giderici, uyku verici,uyuşturucu ilaçlar yapılır. Marulun bu beyaz suyu sinir hastalıklarına aybaşı sancılarına ve boğmacaya çok iyi gelir.
Marul, uykusuzluğa ve sinir bozukluklarına iyi geldiği gibi, aşırı cinsel arzuları da yumuşatır.
Yalnız marulu çok iyi yıkamalı mikrop kapmış olabileceği unutulmamalıdır.
günlük bir tutar marul tüketimi ten hücreleri için gerekli olan A vitaminin yüzde yüzünü karışarılar. Bu durum cildin diri kalmasını ve ten hücrelerinin sağlığının korunmasına destekçi olur.
Marul protein ambarıdır,saçları besler,doğal şeker ve demir barındırır.Marul cilt sağlığını sağlamanın dışında aynı zamanda düzenli olarak tüketilmesi durumunda korur. E ve C vitamini kombinasyonu açısından zengin olan marul bu niteliği yardımıyla cildi zararlı güneş ışınlarından korur bununla birlikte, makula dejenarasyonu riskini azaltır ve katarakt problemine yakalanma riskini azaltır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.