Mantar Tedavisi

  • DERMATOLOJİ
  • Mantar Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 1.297 kez görüntülendi

Mantar Tedavisi

Mantar

Mantar

Mantar Nedir?

Mantarlar, bakteriler gibi vücudu saran deri yüzeyinde varolan çok küçük canlılardır. Normal şartlarda, bu mantarlar hastalığa sebep olmaz ve bize zarar vermezler. Ancak vücudumuzda bazı şartlar değiştiğinde hastalığa sebep olabilirler.

Mantarlar Hastalığa Nasıl Sebep Olur?

Stres,

Bağışıklık sistemini etkileyen duygusal iniş çıkışlar,

İklim değişiklikleri, yerleşim ve iş değişiklikleri,

Vücudun direnç-mekanizmasının bozulması,

Hamilelik ve uzun süreli doğum kontrol hapı kullanımı

gibi vücuttaki hormon seviyelerinin değişmesine sebep , olan faktörler,

Antibiyotikler ve kortizonlu ilaçlar gibi bazı ilaçların uzun sürelerle kullanımı,mantarların hastalığa sebep olmasına zemin hazırlar.

En Sık Rastlanan Mantar Hastalıkları Hangileridir?

En sık rastlanan yüzeyel mantar hastalıkları; ayak mantar hastalığı, kasık mantar hastalığı ve halk arasında sam yeli olarak bilinen mantar hastalığıdır.

Tırnak, el, saçlı deri, sakal mantar hastalıklarına ise daha az rastlanır.

Ayak Mantar Hastalığı ve Belirtileri

Bu hastalık daha çok yetişkinlerde görülür.

En yaygın şekilde, zemininde mantar olan banyolarda, soyunma odalarında veya kamp benzeri yerlerde yalınayak dolaşmak suretiyle bulaşır ve evde ailenin diğer fertlerine de banyo tabanı, yer örtüleri veya halı aracılığıyla bulaştırılabilir.

Bu hastalığa yakalanan kişilerin en yaygın şikayetleri, şiddetli kaşıntı hissidir. Bazen de parmaklar arasında acı ve batma hissi veren yarıklar oluşur. Hastalık çoğunlukla 3. ve 4. ayak parmakları arasında başlar ve zaman içinde ayağın üst yüzeyine doğru ilerler.

 

Kasık Mantar Hastalığı Ve Belirtileri

Bu hastalık daha çok erkeklerde görülür. Tipik olarak, 1 bacağın kasıkla birleştiği yerdeki kıvrımdan başlar ve yayılır. Hem sağ, hem de sol tarafta olabilir. En önemli belirtisi şiddetli kaşıntı hissi ve kızarıklıktır.

Sam Yeli Ve Belirtileri:

Genç yetişkinlerde daha sık rastlanan bu hastalık genellikle belirti göstermez. Ten rengi, kahve rengi, beyaz ve birden fazla leke halinde göğüs, boyun, karın ve nadiren de yüzde görülür. Lekeler, kaşındığı takdirde hafifçe soyulur. Ancak, çok sıcak havaya maruz kalınmadıkça kaşıntı hissi de ortaya çıkmayabilir.Hasta ancak yaz aylarında, güneş altında kalırsa durumunun farkına varır. Çünkü bu bölgeler güneşten etkilenmez ve beyaz kalır.Halk arasında bu duruma, yazın esen sıcak bir yelin sebep olduğu inancı bundandır.

Yüzeysel Mantar Hastalıklarının Tedavisi ve Alınacak Önlemler

Herhangi bir yüzey el mantar hastalığına yakalandığınızdan şüphelendiğinizde bir uzmana başvurmanız ve onun tavsiyelerine titizlikle uyarak önerdiği ilacı, önerdiği şekilde sürüp tedavinin gereklerini yerine getirmeniz gerekecektir. Ayrıca aşağıda sıralayacağımız önlemler de size yararlı olabilir.

 

Mantar Hastalığına Yakalanmadan

Derinin temiz ve kuru tutulmasına dikkat edilmeli, banyodan ve aşırı terlemeden sonra vücut iyice kurulanmalıdır.

Ayakları uzun sürelerle kapalı olan kişiler (mesela askerler) ayaklarını temiz ve kuru tutmalıdır.

Sık spor yapanlar da vücutlarını temiz ve kuru tutmaya, bulundukları spor salonlarında başkalarının özel eşyalarını kullanmamaya, duşlarda, hamamda veya deniz kenarında yere yalınayak basmamaya dikkat etmelidir.

Giysilerin mümkün olduğu kadar sentetik olmayan malzemelerden seçilmiş olması gerekir. Sentetik malzemeler hava geçirmediği için temas ettiği derideki ısı ve nemi artırıp, mantarın gelişmesine uygun bir ortam hazırlar.

* Yüzeyel mantar hastalığı olan kişilerin eşyaları (özellikle havlu ve terlik) sağlıklı kişilerce kullanılmamalıdır.

Plajda, havuzda ve spor salonlarında başkalarına ait havlu ve terlikler kullanılmamalı, yalınayak dolaşılmamalıdır.

Mantar Hastalığı Varsa…

Derhal bir uzmana başvurulmalı ve onun önerilerine titizlikle uyulmalıdır.

Mantar tedavisi sırasında uzmana başvurulmadan antibiyotik kullanılmamalıdır.

Ailede birden fazla kişide mantar hastalığı varsa bu hastalıklar aynı anda tedavi edilmelidir.

Mantarlı bölgelerin temiz ve kuru tutulması, her kurulamada temiz havlular kullanılması, her kurulamadan sonra bu bölgelerin havalandırılması ve uygulanan tedavinin aksatılmadan sabırla takip edilmesi gerekir.

Giysiler özellikle yazın doğal malzemelerden seçilmeli ve kesinlikle sentetik malzemeler kullanılmamalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.