Makrobiyotik Diyet Listesi ve Zayıflama

Makrobiyotik Diyet Listesi ve Zayıflama

Makrobiyotik Diyet Ne Demektir?

Makrobiyotik kelimesi, Yunancadan geliyor. Uzun anlamına gelen “makro” ve yaşam anlamına gelen “bios” kelimelerinden oluşuyor. ABD’de milyonlarca kişi tarafından uygulanan makrobiyotik diyet, vücuttaki toksinlerin yani zararlı ve zehirli maddelerin atılmasını sağlıyor. Makrobiyotik beslenmede temel prensip, vücudun uyum içinde dinamik bir şekilde çalışmasını sağlamak…

Hollywood’da ünlülerin zayıflama yöntemleri çeşitleniyor. En son trendse, Gwyneth Paltrow ve Madonna’nın da takipçisi olduğu makrobiyotik diyet. Peki onlara iyi gelen bize de iyi gelir mi? Nedir bu makrobiyotik diyet?

Gwyneth Paltrow ve Madonna’nın da takipçisi olduğu söylenen makrobiyotik diyet bir anda popüler oldu. Peki makrobiyotik diyet nedir? Ne gibi yararları vardır? İşte bu diyetle ilgili bilmeniz gereken her şey…

Nedir?
Makrobiyotik diyetin temelleri, çevrenizle uyum içinde yaşamaya ve az yağlı ancak bol lif içeren, vejetaryen bir beslenme şekline dayanır. Diyetin bu kadar popüler olmasının nedeni, özellikle diyabet, kalp hastalıkları ve kansere karşı son derece sağlıklı bir beslenme programı olmasından ileri geliyor.

Bu diyette besinler, Yin veya Yang olarak gruplandırılıyor. Örneğin meyva gibi tatlı gıdalar Yin olurken, farklı ve doyurucu lezzeti nedeniyle balık gibi gıdalar Yang oluyor. Diyetin prensibi ise; yüzde 50 tam tahıl, yüzde 30 sebze ve yüzde 10 baklagiller ve yüzde 10 da deniz ürünü, meyve ve yemiş yiyecek şekilde, Yin ve Yang gıdalarını dengeli bir dağılımla tüketmeye dayalı.

Yapılması ve yapılmaması gerekenler
Makrobiyotik diyet; esmer pirinç, çavdar, mısır ve yemiş (fındık, badem vs) gibi bol miktarda tam tahıl ürünleri içerir. Ara ara çekilmiş yulaf yiyebilirsiniz, ancak sık tüketilmemeli. Aynı şart ekmek ve diğer unlu mamüller için de geçerli.

Ayrıca bol bol sebze de tüketmeniz gerekiyor, ancak bunları pişirme şekliniz çok önemli. Yediğiniz sebzelerin üçte birini çiğ tüketebilirsiniz. Gerisini buharda, haşlanmış, fırında veya sote yapılmış şekilde yemelisiniz. Besinleri asla mikrodalgada veya elektrikli bir ısıtıcıda pişirmemeli, gaz ocağında pişirmelisiniz.

Az miktarda balık ya da deniz ürünü haftada birkaç kez tüketilebilir ama tıpkı süt ve süt ürünleri, çikolata, kafeinli yiyecek ve içecekler, yumurta, tropik meyveler, patates ve musluk suyu gibi et de kesinlikle yenmemelidir. Alkol alabilirsiniz, ancak bu da viski ve bira gibi tahıllardan üretilen içkilerle sınırlandırılmış. Tabii her ne kadar alkol alımına izin olsa da, sık sık içilmemesi gerekiyor.

İyi ve kötü yanları
Genel konuşacak olursak, makrobiyotik diyetin sağlıklı bir beslenme şekli olduğu söylenebilir. Diyette tüketilen sebze ve tam tahıl miktarı düşünülecek olursa, bolca alınan lifler sindirim sisteminiz için oldukça sağlıklı. Süt ürünlerinin ve etin bu diyet programda bulunmayışı ise kalbinizi korumak açısından faydalı olabilir.

Öte yandan bazı diyetisyenlerde de aynı nedenlerden diyeti eleştiriyorlar. Süt ürünlerinin tamamen liste dışı kalması belli vitamin ve minerallerin alınamamasıyla sonuçlanıyor. Özellikle de kadınlar için ileriki yaşlarında büyük önem kazanan kalsiyumun ve kansızlığa iyi gelen B12 vitamininin eksikliği bu diyetin olumsuz yanları arasında.

Bu diyeti hangi ünlüler uyguluyor?
Gwyneth Paltrow, artık eskisi kadar sıkı uygulayamadığını ve canı dondurma ya da parmesan peyniri çektiğinde yediğini söylese de, o ve kocası Chris Martin bu diyetin sıkı takipçileri arasında.

Kelly Brook de diyeti uygulayanlardan biri ve şöyle söylüyor: “Çevremde büyüyen mevsimsel ve organik şeyleri yemek fikrini çok seviyorum ve böyle olmayanları yemek de hoşuma gitmiyor.” Öte yandan kendisiyle yapılan bir röportajda, en büyük zayıflığının, makrobitik diyette yasaklılar listesinde yer alan çizburger olduğunu söylüyor.

Larry King’le yaptığı bir söyleşide, Madonna makrobiyotik diyetten şöyle bahsediyor: “Balık, bazı tahıllar, pişmiş sebze ve salata. Sade ama lezzetli.” Aynı zamanda japon mutfağının da hastası olan Madonna şanslı; çünkü Japon yemeklerinin çoğu makrobiyotik diyete uygun.

Bu yazı makrobiyotik diyet, makrobiyotik beslenme, makrobiyotik diyet listesi, makrobiyotik yemek tarifleri  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

makrobiyotik diyet, makrobiyotik, makrobiyotik beslenme nedir, makrobiyotik beslenme, makrobiyotik yemek tarifleri, makrobiotik diyet, makrobiyotik beslenme yemekleri, makrobiyotik diyet listesi, makrobiyotik beslenme listesi, otelerde diyet yemek listesi

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz