Makatta Kaşıntı Neden Olur ? Makat Kaşıntısına Ne İyi Gelir ? 

Makatta Kaşıntı Neden Olur ? Makat Kaşıntısına Ne İyi Gelir ? 

Makatta kaşıntı hissi yaşanması kadın erkek fark etmeksizin pek çok kişinin sık sık karşılaşmakta olduğu bir sorundur. Anüsün direkt içerisinde ya da çevresinde görülmekte olan bu kaşıntının nedeni egzamadan hemoroide kadar pek çok farklı şeyden kaynaklanabilmektedir. Makat ve çevresinde yaşanan kaşıntı hissi ile birlikte, kişiler aynı zamanda kızarıklık, yanma hissi ya da ağrı da hissedebilmektedir. Makattaki kaşıntının sebebi bir takım parazitler olabileceği gibi aynı zamanda dışsal etkiler ile de meydana gelebilmektedir.

Makatta meydana gelen kaşıntının en yaygın nedeni kıl kurdudur. Kıl kurdu parazitinin yaşanması çok şiddetli kaşıntıya sebebiyet vermektedir. Diğer yandan kıl kurdu parazitinin yaşanması durumunda tüm aile fertlerinin tedavi edilmesine gerek duyulmaktadır.

Makatta yırtık, çatlak, hemoroid ve makat kanseri hastalıklarının yaşanması da makat kaşıntılarına zemin oluşturmaktadır.

Çok baharatlı yiyecek tüketimi, alkol ve kafeinli içecek tüketimi, kabuklu kuruyemiş tüketimi, turunçgilleri fazla tüketmek ve benzeri şeyler de makat kaşıntılarına neden olmaktadır.

Çok dar kıyafetlerin veya iç çamaşırlarının giyilmesi nedeni ile cilt tahriş olur ve bunun sonunda da makatta kaşıntı hissi, devamında da yanma hissi artarak devam eder.

Hijyen eksikliği nedeniyle makat kaşıntıları yaşanabildiği gibi fazla hijyenik olmak ve bunun için ekstra ürünler kullanmak da makat kaşıntılarına zemin hazırlayabilmektedir.

Kişilerin sahip oldukları alerjik reaksiyonlar, kullandıkları ilaçların yan etkileri ya da yaşadıkları psikolojik sorunlar da makat kaşıntıların nedeni olabilmektedir.

Makat kaşıntılarından rahatsız olan kişiler bunun için bir genel cerrahi doktoruna başvurmalıdır. Doktorun teşhis koyması ile uygun tedaviye başlanabilmektedir.

Makat Kaşıntısına İyi Gelen Doğal Çözümler 

Hindistan cevizi yağı kullanmak makat kaşıntılarının giderilmesi için kullanılan en pratik çözümlerden bir tanesidir. Bu yağ sayesinde cilt rahatlar ve gösterdiği antibakteriyel özellikler sayesinde de anal kaşıntıya neden olan enfeksiyonu da tedavi etmiş olur.

Aloe vera bitkisi kaşıntıları önlemekte en etkili doğal maddelerden bir tanesidir. Yaprağının içerisinde bulunan jel, kaşıntı olan bölgeye sürülüp beş dakika bekletilir ve kaşıntı tamamen geçinceye dek kullanımı sürdürülebilir.

Marketlerden ya da aktarlardan rahatlıkla temin edilebilen yulaf ezmesi makat kaşıntılarını geçirmekte önemli bir rol sahibidir. İçerisindeki yatıştırıcı özellikleri ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde cildi rahatlattığı için kaşıntıyı ortadan kaldırır. Ilık suyun içerisine 1 – 2 su bardağı yulaf ezmesi koyulur ve işlem görmemiş yulaf unu ile karıştırılır. Kaşıntı yaşayan kişi bu suyun içerisinde oturur ve günde 15-20 dakika boyunca bu işlemi tekrarlarsa kaşıntı zamanla iyileşecektir.

Makat bölgesinde meydana gelen kaşıntı hissinin en büyük nedeni kabızlık yaşanmasıdır. Kabızlığın giderilmesi halinde kaşıntı hissi de kendiliğinden geçecektir. Bu nedenle önce kabızlık sorunu çözülmeye çalışılmalıdır. Lifli besinler tüketilmesi ve bol sıvı tüketimi halinde kabızlık sorunu çözülebilmektedir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz