Limonun Sağlığımızdaki Büyük Yeri

Limonun Sağlığımızdaki Büyük Yeri

limonun faydalarının sağlımızdaki büyük yeri

Limon, ağaçta yetişen C vitamini açısından yüksek bir değere sahip olan ve her şeyden önemlisi sağlığımız için sayısız faydası bulunan bir meyvedir. Günümüzde limon ağacı artık evlerde yetiştirilmekle birlikte, meyvesine de market raflarında sürekli olarak ulaşılabilmektedir. Hem sulu, hem ekşi bir tada sahip olması açısından çoğu kişi tarafından sevilmese de sağlık açısından büyük önem taşıması sebebi ile tüketiminden vazgeçilmemelidir.

Limonun faydaları konusunda bilinçli olmak ve evlerimizden eksik etmemek gerekmektedir. Limonun birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Yemeklerde, çay ve ıhlamurda, evde doğal öksürük şurubu yapımında kullanılabildiği gibi ev içerisinde doğal bir oda kokusu olarak veya bulaşık makinelerinde koku giderici olarak kullanılmaktadır. Sağlıklı bir vücuda sahip olmanın anahtarı, faydalı olan yiyecekleri tüketmekten ve onların yararlarından faydalanmaktır.

Doğal Limon Reçeteleri İle Bakımlı Bir Vücuda Sahip Olabilirsiniz

Limonun başımızdan ayaklarımıza kadar sayısız faydası olduğunu bilmekte yarar bulunmaktadır. Bu eşsiz meyvenin saçlar üzerindeki etkisini çok fazla bilinmemektedir. Öğrenilmesinin yaygınlaşmasından itibaren özellikle saç bakımı konusunda titiz olan bayanların evlerinde uygulayabileceği bir yöntem karşımıza çıkmıştır. Kesinlikle hiçbir kimyasala maruz kalmadan sadece evinizde taze sıkacağınız 1 çay bardağı limon suyu sayesinde parlayan saçlara sahip olmanız mümkündür. Ayrıca saç dökülmelerinin ve kepek sorununun da önüne geçmesi adına önemli bir yere sahiptir.

Limonun faydaları arasından bir diğeri de dişlerimiz üzerinedir. Doğal bir diş beyazlatıcı olan limon ve karbonatı karışım haline getirerek mükemmel bir diş macunu elde etmeniz mümkündür. Daha beyaz dişler isteyenler için ise bu karışımın içerisine yine doğal olan toz tarçın ilave edilebilir. Bu harika meyvenin bir de cilt üzerine etkilerinden bahsetmekte yarar vardır. Cildimiz özellikle de susuz kaldığında kurur, yıpranır ve parlaklığını kaybeder. Cilt bakımı için kliniklere gidip cildinizi bilmediğiniz ellere teslim etmek yerine evinizin hijyenik ortamında doğal bir bakım maskesi hazırlamanız mümkündür. Limon gibi asitli bir meyvenin cilde iyi gelmesi endişe uyandıran bir düşünce olsa bile evlerinde hazırladıkları maskeler ile harikalar yarattığını görenler limonun faydalarını bu anlamda bir kez daha anlamış bulunmaktadırlar.

Sağlıklı Olmak İçin Limoni Tarifler

Soğuk kış günlerinde özellikle de gribal enfeksiyonların kol gezdiği soğuk günlerde vücut direncini arttıran limonun faydalarından yararlanmak için muhakkak günde en az bir adet limonun gerek çay, gerek ıhlamur çayı ya da yeşil çay ile tüketilmesinde yarar bulunmaktadır. Limon enfeksiyon hastalıkları sebebi ile yükselen ateşin düşürülmesinde de oldukça etkili bir meyvedir. Ateş yükselmesi ile karşı karşıya kalan bir kişi bol limonlu içecekler tüketmeli ya da limon suyunu sade olarak içmesi durumunda ateşinin düştüğünü görecektir.

Yüksek tansiyon hastalarının limonlu su tüketmek sureti ile tansiyonlarını dengelemeleri mümkün olmaktadır. Ayrıca, boğaz ağrısı çeken kişilerin limon suyu ile yaptıkları gargara ağrının azalmasını sağlayacak ve boğazlardaki ağrı ve enfeksiyon kısa bir süre içerisinde ortadan kalkacaktır. Günümüzde kilo problemi yaşayanların da taze limon suyu, bir miktar bal ve sıcak su ile hazırlanacak muhteşem içecek yardımı ile kilo kontrolüne fayda sağladıkları da gözlemlenmektedir. Limonunun faydaları hakkında geniş bir bilgiye sahip olan herkesin daha sağlıklı günler geçireceği aşikârdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz