Limon, vücuttaki toksinleri temizleme yeteneği ile bilinir. Enerjiyi artırmak ve cildi arındırmak için yaygın olarak kullanılır. Geçen yıl Uluslararası Gıda Mikrobiyolojisi Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, limon yağı tüm uçucu yağların en güçlü antimikrobiyal etkileri olanıdır.

Deneysel Biyoloji ve Tıp’da yayınlanan bir başka araştırma limon yağı koklamanın, vücut yağının parçalanmasını sağlayan nörolojik etkinliği geliştirdiğini buldu. Limon yağı, el altında bulunması gereken yağlardan biridir ve diş beyazlatıcı, çamaşır temizleyici, selülit kremi ve yüz yıkama ürünü olarak kullanılabilir. Anlaşıldığı kadarıyla Ayurvedik tıp, en az 1000 yıl boyunca birçok hastalığı tedavi etmek için limon ve limon yağı kullanıyor. Limon yağı sağlık yararları bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

 

Limon Yağının Faydaları Nelerdir?

 

  • Temizleyici ve arındırıcıdır
  • Ağız sağlığını destekler ve ağız kokusunu giderir
  • Mide bozukluklarını iyileştirir
  • Karın kolik ağrısı
  • Öksürüğü geçirir
  • Mideyi sakinleştirir ve mide bulantısını hafifletir.
  • Sindirimi iyileştirir
  • Cildi besler
  • Zayıflamayı teşvik eder

 

Ayrıca kan damarlarındaki kolesterolü düşürmek ve kalp hastalığını önlemek için kullanılır.

 

Cildi Besler

Limon yağı donuk cilde sağlık kazandırmak ve tonunu düzeltmek için iyi bir çözümdür. Doğal bir sıkılaştırıcı ve detoks yapıcıdır ve sarkmaları önleyerek ve yorgun görünümlü cildi gençleştirerek çalışır. Antiseptik özellikleri, sivilcelerin ve çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde yardımcı olur. Limon, ciltteki aşırı yağın azaltılması için de önerilir.

 

Stresi Azaltır

Limon yağı, doğal sakinleştiricidir ve zihinsel yorgunluk, tükenme, baş dönmesi, kaygı, sinirlilik ve sinirsel gerginliği gidermeye yardımcı olur. Olumlu bir zihin ve bakış açısı yaratarak ve olumsuz duyguları ortadan kaldırarak zihni tazeleme yeteneğine sahiptir. Ayrıca bu yağın teneffüs edilmesinin konsantrasyon ve uyanıklığın artmasına yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Bu nedenle limon yağı, çalışanların verimliliğini artırmak için ofislerde oda spreyi olarak kullanılabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Limon yağı vücudun bağışıklık sistemi için harika bir destek oluşturan yüksek bir C vitamini içeriğine sahiptir. Ayrıca, beyaz kan hücrelerini uyarır, böylece hastalıklarla mücadele etme yeteneğinizi artırır. Bu yağ aynı zamanda vücuttaki kan dolaşımını da geliştirir.

 

C vitamini yüksek gıdalar ve diğer antioksidanlar bağışıklık sistemini soğuk ve gribe neden olan mikroplara karşı güçlendirebilirler. Bir çalışma, soğuk algınlığı süresini azaltmaya yardımcı olabileceğini belirtti. Ayrıca aşırı fiziksel aktivite yapan insanlarda bağışıklığın artırılmasına yardımcı olabilir.

Astımı Tedavi Edebilir

Limon yağının astım tedavisinde yararlı olduğuna inanılır; çünkü limon aroması solunum yollarını ve sinüsleri temizleyebilir, böylece iyi hava akışı ve sürekli solunum sağlanır.

Astım gelişme riski (daha ileri araştırmalara ihtiyaç duyulmasına rağmen) C vitamini olan belirli besin maddelerini tüketen insanlarda daha düşük gibi görünmektedir.

 

Allergy, Asthma & Clinical Immunology’de yayınlanan bir derlemede, C vitamininin aynı zamanda soğuk algınlığı olması durumunda astımlı ve bronşiyal aşırı duyarlılığı olan insanlara faydalı olduğunu tespit ettiler.

 

Astımlı hastalar, solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanan astım alevlenmeleri varsa limon yağı koklamak durumu hafifletebilir.

 

Uykuyu Düzenler

Limon yağının sağlık faydaları arasında uykuyu düzenlemek en temel unsurlardan biridir. Özellikle sakinleştirici etkileri sebebiyle limon yağı kullanmak uykuya dalmayı kolaylaştırır ve özellikle insomnia tedavisini desteklemeye yardımcı olur.

 

Mide Bozukluklarını İyileştirir

Limon yağı gaz giderici olduğu için hazımsızlık, asit reflüsü, mide bulantısı ve kramp gibi çeşitli mide problemlerinin tedavisinde kullanılabilir.

Diş Beyazlatıcı Olarak Kullanabilirsiniz

Limon yağı, karbonat ve Hindistan cevizi yağını karıştırın ve dişlerinizi 2 dakika boyunca bu karışımla fırçalayın ve sonra durulayın.

 

El Dezenfektanı Olarak Kullanabilirsiniz

Arabayla uğraştınız veya bisikletle dağ bayır çıktınız ve elleriniz kirlendi. Ayrıca sabun da kullanamıyorsunuz. Endişelenmeyin, birkaç damla limon yağını elinize dökün ve ovalayın.

 

Ruh Sağlığını Düzenler ve Enerjiyi Artırır

Limon yağı ve lavanta yağını birleştirin ve ruh halinizi yükseltmek için odanızın içinde bölgesel olarak veya dağıtarak kullanın ve stresi uzaklaştırın.

Tipik stres ve yorgunluğa yardımcı olmak için banyo suyuna birkaç damla limon ekleyin. Limon yağı doğada yatıştırıcıdır ve bu nedenle yorgunluk, kaygı ve anksiyetenin  azaltılmasına yardımcı olur.

 

Selüliti Azaltabilir

Cilt yağlı olduğunda, limon yağı doğal bir dengeleyici olabilir ve doğru kullanıldığında cildi dengeler ve canlandırır. Sadece 1 damla limon yağı ile 1 damla jojoba yağını doğal taşıyıcı yağlarda seyreltin ve deriye doğrudan emilimi için masaj yaparak uygulayın.

 

Biberiye yağı ile limon yağını eşit oranda karıştırarak selülit ile mücadele için faydalı bir formül oluşturabilirsiniz. Lenfatik akışı teşvik etmek ve hücrelerde depolanan toksinleri gidermeye yardımcı olmak için özel masaj teknikleri ile cildinize uygulayarak, selülitin genel görünümünü ve iltihaplanmasını en aza indirgeyebilirsiniz.

Kuruyan Cildi Nemlendirir

Soğuk hava koşulları cildi tahrip eder, özellikle de dirsekler, ayaklar veya ellerde belirgin kuruluklar ve çatlamalar meydana gelir. Limon yağı birkaç damla gliserin ile karıştırıldığında ve yatmadan önce bu alanlara uygulandığında sabah olunca; pürüzsüz, rahatlatılmış, sağlıklı bir cilt ile uyanırsınız. Limon yağı, sağlıklı cilt bakımı ve sağlıklı yaşam için gerekli olan C vitamini bakımından zengindir.

 

Antiseptiktir

Limon yağı akne de dahil olmak üzere ciltteki ufak enfeksiyonlara karşı antiseptik etkiler içerir. Limon yağının seyreltilerek kullanılması açık yaranın ağrımasını önleyerek daha çekilebilir bir acı haline getirir; lavanta yağı ile kombinasyonu ise yatıştırıcı etkiler sağlar. Yanma ve kaşıntı oluşabileceği için deride limon yağı kullandıktan hemen sonra güneşe çıkmaktan kaçının.

 

10 ml limon yağına 8-10 damla jojoba yağı ekleyip, kafa derisine masaj yapın. Gece boyunca bekletin ve çeşitli durumların neden olduğu cilt tahrişini tedavi etmek için etkili bir antiseptik olarak iş görmesine izin verin. Uyanır uyanmaz iyice durulayın.