Öyle bir içecek düşünün ki; çok ucuz olmasına rağmen cilde parlaklık verir, sindirime yardımcı olur, kilo vermenize yardımcı olur ve C vitamini ile doludur. Hayır, gece reklamlarında satılan bir iksirden bahsetmiyoruz. İçeceğiniz sadece limonlu su olacak.

Narenciye, Eski Roma dönemlerinden beri şifa için kullanılan ve herkesin bildiği yararları olan bir besin ailesidir. Ancak özellikle limonlu su, son zamanlarda sağlığına düşkün ve fitness yapan insanlar arasında oldukça popüler olmaya başladı. Birçok hastalığa iyi geldiği söylenen limonlu su, bakalım gerçekten öyle mi?

 

Limonlu Suyun Besin Değerleri

Limonun sağlığa faydası çoktur, özellikle büyük bir C vitamini kaynağıdır. Bir fincan taze limon suyu, günlük önerilen C vitamini miktarınızın yüzde 187’sini sağlar. Limon suyu ayrıca güzel bir potasyum, magnezyum ve bakır kaynağıdır. Bir limonun sıkılmış suyunda:

61 kalori

3 gram protein

6 gram şeker

0 gram yağ

112 miligram C vitamini (Günlük ihtiyacın % 187’si)

303 miligram potasyum (Günlük ihtiyacın % 92u)

31.7 mikrogram folat (Günlük ihtiyacın %8’i)

0.1 miligram B6 vitamini (Günlük ihtiyacın %6’sı)

0.1 miligram tiamin (Günlük ihtiyacın % 5’i)

0.1 miligram bakır (Günlük ihtiyacın % 4’ü)

1 gram elyaf (Günlük ihtiyacın % 4’ü)

14,6 miligram magnezyum (Günlük ihtiyacın % 4’ü)

0.4 miligram E vitamini (Günlük ihtiyacın % 2’si) bulunur.

 

 Limonlu Suyun Yararları

Böyle basit bir içecek için yararlarının listesi gayet etkileyicidir. Büyük bir su içicisi olmasanız bile, bedeniniz ve zihniniz için ne kadar harika olduğunu öğrendiğinizde kendinize bir bardak limonlu su yapmak isteyeceksiniz.

 

Sindirim ve Detoksifikasyona Yardımcı Olur

Limon suyunun atom yapısı midede bulunan sindirim sularına benzediğinden, karaciğeri safra oluşturmaya teşvik ederek, yiyeceklerin vücudunuzdan ve gastrointestinal sisteminizden rahatça geçmesini sağlar. Limonlu su ayrıca hazımsızlığı hafifletir veya bağırsağı hareketlendirmeye yardımcı olur.

Limonlu suda bulunan asitler, vücudunuzu gıdalardaki iyi şeyleri daha yavaş işlemek için teşvik eder. Bu, insülin seviyelerinin sabit kalması demektir ve tükettiğiniz gıdalardan daha fazla besin elde edersiniz. Daha iyi besin emilimi daha az şişkinlik demektir. Limon suyu, vücudunuzdaki enzim işlevlerine, karaciğeri uyarmaya ve toksinleri boşaltmaya yarar. Hafif bir diüretik olduğundan, tuvaleti daha sık kullanacaksınız, idrar yollarında istenmeyen unsurlardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Tüm bunlar vücudu ve cildi detokslamaya yardımcı olur.

Vitamin C Deposudur

Vücudunuz tek başına C vitamini yapmadığından, yediğiniz gıdalardan ve içeceklerden yeterince yararlanmanız önemlidir. Neyse ki, limonlar vitamin dolu bir meyvedir.

Yeterli C vitamini almanın faydaları nelerdir? Bağışıklık sisteminizin düzgün çalışması için hayati olan beyaz kan hücresi üretimini uyarır. Bir antioksidan olarak, C vitamini de hücreleri oksidatif hasardan korur. Artı, yeterli miktarda C vitamini almak, bağışıklık sistemini güçlendirip soğuk algınlığı ve grip olmanızı önler. Her gün limonlu su içmek, vücudunuzun günlük olarak büyük miktarda C vitamini aldığından emin olmanızı sağlar.

Cildi Gençleştirir ve Vücudu İyileştirir

C vitamini içerisinde bulunan antioksidanlar, limon suyunda çifte görev yapıyor. Serbest radikallerin yol açtığı hasarla mücadele ederek cildinizin daha genç ve sağlıklı olmasını sağlıyor. İkincisi limonlu sudan alınan yeterli miktarda C vitamini, vücudunuzun kolajen üretmesini destekler. Ciltteki kırışıklıkların azalmasına yardım eder. American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan yeni bir araştırmada düzenli olarak C vitamini tüketmek, daha genç görünen ciltlere zemin hazırlar.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Düzenli olarak limonlu su tüketmek, o veremediğiniz son birkaç kiloyu kaybetmenize yardımcı olabilir. Bunun nedeni, limonda yaygın olarak bulunan bir tür lif olan pektin içermesidir. Pektin, kendinizi daha doygun hissetmenizi sağlar. Bu doyurucu his, gün boyunca daha az yemek yiyeceğiniz anlamına gelir. Artı, hafif dehidrate olduğunuzda, baş ağrısı, yorgunluk ve genel olarak kötü bir ruh hali gibi şeylere daha yatkın olduğunuzu biliyor muydunuz? Limonlu su içmek vücudunuzun sulu kalmasını ve mutlu hissetmenizi sağlar.

Enerji Verir ve Ruh Halini İyileştirir

Sabah bir fincan kahve içmeden ayılamıyor musunuz? Peki, limonlu su içmenin de aynı etkiyi yaratacağından haberiniz var mı? Kendinize kafein yüklemeden enerji düzeyinizi artırabilirsiniz. Vücutlarımız gıdalardaki atomlardan ve moleküllerden enerji alırlar. Negatif yüklü iyonlar(limonlarda bulunanlar gibi), sindirim sisteminize girdiklerinde, doğal olarak enerji düzeylerinde bir artış olur. Ek olarak, sadece bir limonun kokusunun stres seviyelerini düşürdüğü ve ruh halini geliştirdiği bulunmuştur. Mutsuz olan arkadaşlarınıza veya aile üyelerine bir bardak limonlu su ikram etmeyi deneyin.

 

Limon Suyu Hakkında Tarihi ve İlginç Gerçekler

İşte bazı ilginç limon suyu bilgileri ve geçmişi: 10. yüzyıla kadar, limon ağırlıklı olarak dekoratif bitki olarak kullanılıyordu. 11. yüzyıldaki Haçlı Seferleriyle limon Avrupa’ya geldi ve 1400’lü yılların sonunda Yeni Dünyaya ilk kez girdi. Limon ve diğer C vitamini bakımından zengin meyveler, özellikle acı gidermek için çok değerlidirler. Bugün, limonların başlıca üreticileri İtalya, Yunanistan, İspanya, Türkiye ve ABD’dir.

 

Kötü Kokular İçin Limonlu Su

Bulaşık makinesine bir bardak limon suyu ilave edin ve makineyi dezenfekte etmek için durulama devresinde çalıştırın. Kötü kokuların hepsinden kurtulun ve doğal olarak mutfağınız mis gibi koksun! Kötü bir mutfak kokusunu temizlemen gerekiyor mu? Taze limon kabukları, çubuk tarçın ve karanfili birkaç bardak suya ekleyin ve ocağın üstünde kaynatın. Evinizin kokusu yenilenecektir.