Limon Faydaları ve Sağlığa Yararları

Limon Faydaları ve Sağlığa Yararları

Limon boğazda olan enfeksiyonları geçirmekte yardımcı olduğu gibi; sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar, kabızlığı önler, diş sağlığını destekler, romatizma, obezite, ateş, iç kanama ve yüksek kan şekeri gibi rahatsızlıklara karşı savaş açar. Tüm bunların yanı sıra; cildimiz ve saçlarımız açısından da önemli bir besin kaynağıdır. Şifa verici özelliği sayesinde, midenizi ve kanınızı temizlerken; aynı zamanda bağışıklı sisteminizi de güçlendirir. Kokusuyla, özellikle yaz aylarında sivrisineklerin baş düşmanı olan limonun, faydalarını detaylı olarak gelin birlikte inceleyelim…

Limon faydaları

Sindirim Sistemi ve Kabızlık Problemi: Limon suyu kabızlık ve sindirim sistemi ile ilgili oluşan problemleri çözmenizde size yardımcı olur. Tüketeceğiniz bir içeceğin içine bir kaç damla limon sıktığınızda, sindirim sisteminizin nasıl hızlı çalıştığını göreceksiniz. Limon aynı zamanda kanınızın temizlenmesine ve toksinlerden arındırılmasına bir besin kaynağı olarak bilindiğinden; öğle yemeği veya akşam yemeğinden sonra tüketeceğiniz bir bardak limonlu soda, bir yandan size ferahlık hissi verirken diğer yandan vücudunuzun temizlenmesine yardımcı olacaktır. Eğer, limonlu su ya da sodanın tadından hoşlanmıyorsanız, içeceğinize bir çay kaşığı bal eklemeyi düşünebilirsiniz. Özellikle, ağır bir yemek yediyseniz; mutlaka limonlu su ya da sodayı tüketmenizi öneririz.

Ateş: Limon suyu; ateş, soğuk algınlığı ya da gripten şikayetçi olan insanlar için birebirdir. Terlemeyi arttırarak, ateşinizin düşmesinde yardımcı olacaktır.

Diş Sağlığı: Limonun diş sağlığında özel bir yeri olduğu diş hekimleri tarafından kanıtlanmış bir gerçektir. Örneğin, taze limon suyunu ağrısı olan dişinizin üzerine doğru çalkalarsanız; ağrınız kısa zaman da azalmaya başlayacaktır. Bunun yanı sıra, suyu ile diş etlerinize masaj yaptığınız takdirde, hem diş etlerinizdeki rahatsızlıklardan dolayı kaynaklanan ağız kokusunu kesecek, hem de ağzınızda ki mikropları tamamen temizleyecektir.

limon faydaları

Saç Sağlığı: Şampuan kullanmadan önce, saçlarınızı limonun suyu ile yıkadığınız takdirde; saçınız da kepek oluşumunu engelleyeceği gibi; saç görüntüsü, mat görüntü ve kırık saç gibi bir çok istenmeyen durumdan da sizi koruyacaktır.

Cilt Sağlığı: Limonun suyu, güneş yanığına uygulandığı takdirde oluşan ağrıyı azaltırken aynı zamanda arı sokmalarından dolayı oluşan sızlamaları da engelleyecektir. Cildiniz de akne ve egzama gibi oluşumlar varsa, limon suyuyla cilt hastalığının olduğu yere masaj yaparsanız; iyileştirici etkisine kısa sürede şahit olacaksınız. Düzenli olarak limonlu su tükettiğiniz takdirde; cildinizde sağlıklı bir parlaklık olmasını sağlayacaksınız. Yaşlanmaya karşı da oldukça etkili önlemler alırken; diğer yandan çil ve siyah nokta oluşumunu da engelleme yetisine sahiptir.

İç Kanama: Pıhtılaştırma etkisi ve antiseptik özelliği sayesinde; limon suyu iç kanamayı durdurmada da büyük bir yardımcıdır. Aynı zamanda, burun kanamasından şikayetçiyseniz küçük bir pamuğa döktüğünüz limon suyunu, burnunuzda tampon olarak kullandığınız takdirde; kanamayı kısa sürede durduracağınızı söyleyebiliriz.

Kilo Verdirir: Eğer sıcak su ve bal ile karıştırılmış limonlu suyu her gün düzenli olarak tüketiseniz; metabolizmanızın hızlı çalışmasını sağlar ve zaman içerisinde kilo verdiğinize şahit olabilirsiniz.

Romatizma: İdrar söktürücü etkisi de bulunan limon suyu aynı zamanda romatizma ve eklem hastalıklarına karşı da savaş açar. Vücudunuzdan zararlı bakterileri ve toksinleri uzaklaştırmada da birebirdir.

Özellikle, ekşi tat sevenler için vazgeçilmez bir besin kaynağı olan limonu; tadından hoşlanmayanlara bal ile karıştırıp mutlaka tüketmesini öneriyoruz. Günlük hayatta rahatsız olduğumuz ve psikolojimizi de doğrudan etkileyen bir çok derde deva olan bu besin kaynağını, her gün düzenli olarak tükettiğiniz takdirde ortaya gelecek değişikliğe inanamayacaksınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz