Yaz, kış her evde mutlaka bulunan salataların, çorbaların, çoğu yemeğin içine katılan limon tam bir sağlık deposudur.

Öyle ki, limonun sağlığa faydaları kuşaklardan beri bilinen bir gerçektir. Yüksek oranda vitamin, mineral ve antioksidanlar barındırması limonu her bireyin beslenme programının bir parçası haline getirmiştir. Yüksek tansiyondan, solunum bozukluklarına, yanıklardan, obeziteye, iç kanamalara, diş problemlerinden, ateşe, kabızlığa, hazımsızlığa, boğaz enfeksiyonlarına kadar sayısız hastalığın doğal yoldan tedavisinde limon kullanılmaktadır. Ayrıca saç ve cilt bakımında, ruh sağlığının iyileştirilmesinde de limonun olumlu etkilerinden bahsetmek mümkün. Hatta eski çağlardan beri limonun terapatik özelliği bilinir ve bu etkisinden yararlanılır.

Limon, uygulanma, kullanılma biçimine göre pek çok alanda ilacımız olabiliyor. Ancak en sık olarak limon suyu şeklinde tüketiliyor. İçme suyuna eklenerek ya da sade olarak tüketildiğinde limon suyu, böbrek taşları konturlarının azalmasını ve vücut sıcaklığının dengelenmesini sağlar. Limon suyundan yapılan ve serinletici bir içecek olarak bilinen limonata da, vücudun daha sakin ve serin kalmasına yardımcı olur. Fakat limonatanın faydalarından en iyi şekilde yararlanabilmek için şeker eklememek ya da çok az şeker eklemek doğru olur.

C vitamini bakımından oldukça zengin olan limonu günde bir tane tüketmek,  vücudumuzun bir günde ihtiyacı olan C vitamininin ortalama % 50’ni kazandırır. Aynı zamanda bolca A vitamini, potasyum, kalsiyum ve bakır içeren limon, başta göz, kemik ve diş olmak üzere tüm iç ve dış organların sağlığını destekler.

Limonun besin değerleri

100 gram limon yaklaşık olarak;

 • 28 kalori,
 • 0,3 gram yağ,
 • 2 miligram sodyum,
 • 138 miligram potasyum,
 • 9 gram karbonhidrat,
 • 2,8 gram diyet lifi,
 • 2,5 gram şeker,
 • 1,1 gram protein,
 • 22 IU A vitamini,
 • 53 miligram C vitamini,
 • 26 miligram kalsiyum,
 • 0,6 miligram demir,
 • 0,1 miligram B6 vitamini,
 • 8 miligram magnezyum içermektedir.

 

Limon neden sağlıklıdır?

Limonun genel vücut sağlığına bu kadar faydalı olması içerdiği zengin miktardaki C Vitamini, B Vitamini, fosfor, protein ve karbonhidratlardan kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte limon; kanserle savaşan antioksidan, kompozit ve flavonoidler içeren bir meyve olmasıyla da çok önemlidir. Limonun içeriğinde bulunan bu faydalı besinler; diyabet, kabızlık, yüksek kan basıncı, ateş, hazımsızlık ve birçok diğer rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır ve aynı şekilde deri, diş ve saç bakımında önem taşır. Limonun faydalarına dair yapılan araştırmalarda ev yapımı doğal limonata ve limon suyunun kristallerin oluşmasını engelleyen üriner sitrat üreterek böbrek taşı oluşumunu engellediği ortaya tespit edilmiştir.

Aynı bağlamda zeytinyağı ve limon suyunun karıştırılıp içilmesiyle de safra taşlarından kurtulmak mümkün olabilir. Bununla birlikte etkili bir tedavi edici özelliği olan limon romatizmal hastalıklara da iyi gelir, inflamatuar poliartrit ve artrite karşı koruma sağlar. Ayrıca limonun keskin ve uyarıcı kokusu ortamın havasını ferahlatır, sivrisineklerinse ortamdan dağılmasını sağlar.

Sindirim sisteminin fonksiyonlarını düzenler!

Taze sıkılmış limon suyu, sindirim organlarının sağlığını destekler ve işlevlerini kolaylaştırır. Bu bakımdan hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunları yaşayan kişilere kısa sürede doğal tedavi için 1 bardak ılık suyun içine yarım limon sıkıp tüketmeleri önerilir. Ancak önemle dikkat edilmelidir ki; çayın, suyun, sodanın, bitki çaylarının, meyve sularının içine karıştırılarak tüketilebilen limon suyunun, asla süte karıştırılmaması gerekir.

Özellikle de limonun kan temizleyici özelliği bulunduğu için öğle ve akşam yemeğinden sonra 1 bardak limonlu ılık su ya da soda içmek iyi bir seçenek olur. Limonata sevenler içinse evde hazırlanan limonatanın içine rezene tohumu, nane yaprakları hatta bal eklemek doğru olur. Ağır akşam yemeklerinden sonra hazımsızlık sorunu yaşayan kişilere, limonata veya limon suyu hazımsızlığı gidermek için çok iyi gelir.

Ateşi düşürür!

Limon suyu; içerdiği çok sayıdaki vitamin, mineral ve bileşikler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudun direncini artırır. Bu bağlamda soğuk algınlığı, grip veya yüksek ateş gibi sorunlarda limonun iyileştirici etkisinden faydalanmak gerekir.  Özellikle hastalık esnasında artan ateş ve terlemeyi limon suyu ile engellemek mümkündür.

Dişleri güçlendirir!

Diş sağlığı, diş bakımı konularında şifalı etkisiyle limon suyundan faydalanmak gerekiyor. Özellikle diş ağrılarını kısa sürede, doğal olarak dindirmek için taze limon suyu içmek, limon suyu ile gargara yapmak önerilir. Bu sayede diş eti hastalıkları ve diş kanamaları ve ağız kokusu da önlenebilir. Bunların yanı sıra dişleri doğal bir ürünle temizlemek isteyenler için de limon suyu faydalıdır. Bunun için diş fırçasına çok az diş macunu sürüp üzerine birkaç damla limon suyu sıkmak yeterlidir. Dişleri bu şekilde fırçalamak hem ağız ve diş sağlığını destekler hem de dişlerin beyazlamasını sağlar.

Dişleri limon suyuyla beyazlatmak için kabartma tozu ve limon suyunu karıştırıp dişlere uygulamak iyi gelir. Ardından dişler macunsuz olarak fırçalanır. Bu şekilde dişler doğal bir beyazlığa kavuşur.

Bununla birlikte limon kabuğu da dişleri doğal yolla beyazlatmak için çok faydalıdır. Limonun kabuğuyla dişleri ve diş etlerini günde bir kere ovmak gerekir. Ancak limon yüksek derecede asit içeren bir besin olduğundan biraz yanma hissi verebilir, bu durumda su ile gargara yapılırsa yanma geçer.

Saç sağlığını destekler!

Limon suyunun, genel olarak cilt ve saç bakımı için faydalı olduğu bilinmektedir. Limon suyu kellik, saç ve kafa derisi bakımı için kullanılmaktadır. Saç derisine limon suyu ile masaj yapmak, saç derisi ile ilgili sorunlara iyi gelirken, saç tellerine direkt olarak uygulandığında saça doğal bir parlaklık verir.

Cilt sağlığını korur!

Doğal bir antiseptik ilaç olan limon, cilt ile ilgili sorunları kısa sürede tedavi etme özelliği vardır. Özellikle aşırı güneşlenmeden dolayı meydana gelen yanıkların etkisini hafifletmek, lekelerden kurtulmak için cilde limon suyu ile masaj yapmak önerilir. Bununla birlikte arı ve böcek sokmasından dolayı oluşan ağrıları azaltmak için de etkilenen bölgeye limon suyu sürülür. Limon suyu genel olarak tüm cildin sağlığına iyi gelirken ve cilt sorunlarını da tedavi eder. Bu bakımdan akne ve egzama hastalıkları için cilt üzerine limon suyu uygulanabilir.

Limon suyu ve cilt sağlığı ilişkisi söz konusu olduğunda limon suyu tam bir anti aging krem görevi görür. Ciltte oluşan kırışıklıkları ya da siyahlıkları, lekeleri giderir. Limon suyu su ve bal ile karıştırılıp cilde uygulandığında cilde doğal bir parlaklık, canlılık, gençli verir. Bu bakımdan çok sayıda cilt bakımı ürününde limon kullanılmaktadır. Bir de taze sıkılmış limon suyu ayak ve ellerde meydana gelen sertleşmiş tabakalara, nasırlara uygulandığında o bölgedeki deriyi iyileştirir, deriyi sertleşmiş tabakalardaki ölü hücrelerden temizler.

Kuru bir cilde sahip olanlar, cildi nemlendirmek ve cilde doğal bir parlaklık kazandırmak için bir miktar limon suyu ve hindistancevizi yağını karıp cilde uygulamak faydalı olur. Hem limon suyu hem de hindistancevizi yağı cilt sağlığı ve onarımı için çok değerlidir.

Dirseklerde ve dizlerde zaman içinde oluşan kararmalar estetik açıdan kötü bir görünüm kazandırır. Ancak yarıya bölünmüş limon ile dizlere ve dirseklere masaj yapılırsa, bu kararmalar hafifler, cilt doğal rengini alır. Bunun için uygulamanın haftada iki kez tekrarlanması önerilir.

Ciltte oluşan siyah noktaları doğal bir ürünle temizlemek, onarmak için de bir pamuğa limon sıkıp cildi silmek faydalı olur. Bu uygulama hem siyah noktaları giderir hem de ciltte akne ve sivilce oluşumunu önler, cildin daha sağlıklı görünmesine yardım eder.

Yanıkları iyileştirir!

Ciltte meydana gelen yanıkları doğal bir ürünle tedavi edebilmek için limon suyu çok etkilidir. Özellikle de yanıklardan dolayı meydana gelen izlerin ortadan kaldırılması için limon suyu kullanıldığında, yanık ağrıları hafifler.

İç kanamayı durdurabilir!

Limon, antiseptik özelliği olan bir besin maddesidir. Bu bakımdan kanın pıhtılaşmasında etkilidir ve iç kanamaları durdurmaya yardım eder. Burun kanamalarında küçük bir pamuk parçasına limon sıkıp burna uygulanırsa burun kanaması durur.

Kilo vermeyi kolaylaştırır!

Limon vücutta depolanan yağın erimesine yardım ederken, vücudun yağ depolamasını da önleyicidir. Özellikle sabahları aç karnına büyük 1 bardak ılık suyun içine yarım limon sıkıp, bir çay kaşığı da bal ekleyerek tüketmek vücuttaki yağların daha kısa sürede yakılmasına yardım edecektir.

Solunum sistemini destekler!

Limon, içerdiği zengin vitamin ve mineral içeriği sayesinde solunum sisteminin sağlığını korumaktadır. Bu bakımdan özellikle astım krizlerinde solunum problemlerini kısa süre içinde yatıştırır ve rahatlatma sağlar. Dolayısıyla zengin C vitamini içeren limon suyu uzun süreli solunum problemi yaşayanlara doğal bir ilaç olabilir.

Kolera tedavisine yardımcıdır!

Limonun kanı temizleyici bir etkisi vardır ve kan üretimini destekler. Özellikle kolera ve sıtma gibi hastalıklarda taze sıkılmış limon suyunun tedavi edici etkisi vardır.

Ayak sağlığını destekler!

Bütün gün ayakkabının içinde duran ayaklar, en sık hasar gören, bakıma, onarılmaya ihtiyacı olan organlardandır. Ayak bakımının düzenli olarak yapılması kişinin konforu için de çok önemlidir. Limon da, aromatik ve antiseptik olarak ayaklarda rahatlamayı ve gevşemeyi, ayak derisinin onarımını sağlar. Limon suyuyla ayaklara bakım yapmak için bir miktar suyu ısıtıp içine limon suyu eklemek gerekiyor. Bu suyun içinde ayakları yaklaşık yarım saat bekletmek, dinlendirmek ayaklarda rahatlama ve kaslarda gevşeme sağlar. Özellikle ayak tırnaklarında, parmak aralarında mantar oluşumunu önlemek için haftada bir kez ayaklara limon suyu ile bakım yapılması önerilir.

Romatizma tedavisine yardımcıdır!

Limon; idrar söktürücü ve vücuttan bakterileri, virüsleri, toksinleri atmaya yardımcı bir besindir. Bu özelliği sayesinde romatizma ve artrit tedavilerinin etkisini artırmak için de limon suyu tüketmek faydalı olur.

Boğaz enfeksiyonlarını giderir!

Limon en etkili ve doğal anti bakteriyel besinlerden birisidir. Vücuttaki tüm enfeksiyonlar ve özellikle de boğaz enfeksiyonlarının tedavisi için limon suyu tüketilmesi önerilir.

Yüksek tansiyonu düşürür!

Limon çok etkili, zengin bir potasyum kaynağıdır ve dolayısıyla da kalp ve damar sağlığını destekler. BU bakımdan kalp hastalığı sorunları olanlar, yüksek tansiyondan muzdarip olanlara bol bol limon tüketmeleri tavsiye edilir. Limon, zihin ve beden için sakinleştirici etki gösterir, baş dönmesi, mide bulanması sorunlarını giderir ve tansiyonu dengelemeye yardımcıdır.

Dudakları besler!

Aşırı soğuk ve kuru hava dudakları çatlatır, pürüzlü bir görünüm oluşur. Dudaklardaki çatlakların onarımı için nemlendirici krem yerine limon kullanmak daha doğal bir çözüm olur. Bunun için her gece yatmadan önce dudaklara birkaç damla limon suyu sürmek, çatlakları giderir ve ölü hücrelerin dökülmesini, temizlenmesini sağlar. Ancak dudaklarda yara gibi çok ciddi çatlaklar varsa, önce bu yaraların iyileşmesi, ardından limon suyu ile bakım yapmak önerilir.

Tırnakları güçlendirir!

Kuru, kırılgan ve zor uzayan tırnakların bakımı için evde her an bulunan limondan yardım almak gerekiyor. Limon suyu tırnağı besler ve güçlendirir, özellikle sigara kullanan kişilerin tırnaklarındaki sararmalar limon suyu ile giderilebilir.

Taze sıkılmış limon suyu şifa kaynağıdır!

 • Taze sıkılmış 1 limonun suyu yaklaşık 25 kalori içeriyor.
 • Kalsiyum, potasyum, C vitamini ve pektin lifi gibi zengin ve kaliteli bir besin kaynağıdır.
 • Tedavi edici, onarıcı etkisi var.
 • Antibakteriyal özelliktedir.
 • Yüksek oranda demir ve A vitaminini içerir.

Düzenli olarak limon suyu içmek;

 • Hasarlı hücreleri onarır,
 • Hücre yenilenmesini hızlandırır.
 • Tedavi edici özellikleri vardır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Tüm enfeksiyon türlerine karşı yok edici etki gösterir.
 • Kanı temizler.
 • Antiseptik özelliğe sahiptir.
 • İçerdiği potasyum sayesinde kalp sorunlarını önler, kalbi korur.
 • Kilo verme sürecini destekler.
 • Vücudun yağ depolamasını önler.
 • Vücudun C vitamini ihtiyacını karşılar.
 • Kolon sağlığını korur. İçerdiği pektin lifi ve güçlü antibakteriyel özelliği sayesinde kolon hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • Vücudun pH değerlerini dengeler.
 • Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
 • Sindirim sistemini güçlendirir.
 • Safrayı korur ve kuvvetlendirir.
 • Enfeksiyon hastalıklarına yol açan patojen bakterilerin büyümesini ve çoğalmasını önlemeye yardımcı olur.
 • Vücudun ürik asit üretmesine yardımcı olarak eklem, diz ağrısı ve enflamasyonu azaltıcı etki gösterir.
 • Soğuk algınlığı riskini azaltır, tedavisini ise kolaylaştırır.
 • Yüksek oranda potasyum içerdiği için beyin ve sinir hücrelerini korur ve güçlendirir.
 • Karaciğeri korur ve kuvvetlendirir.
 • Karaciğerde kalsiyum ve oksijen değerlerini dengeler.
 • Cilt sağlığı için çok faydalıdır, kırışıklık ve akne oluşumuna engel olur, lekeleri yok eder.
 • Vücudun kaybettiği su ve tuz tuz oranını dengeler.
 • Genel olarak tüm vücut sağlığını, organlarımızın her birinin sağlığını olumlu etkileyen limon suyu sağlık deposudur. Özellikle de ideal kiloya kavuşmak, vücut kitle indeksini normal değerler arasında tutmak isteyenlere düzenli olarak limon suyu tüketimi önerilir.

Limon yağının faydaları

Limon yağı evde her alanda kullanılabilen en faydalı, en çok yönlü doğal yağlardan birisidir. Öncelikle bakteri ve virüsleri vücuttan atmak için kullanabilecek en önemli ürünler arasında limon yağı söylenebilir. Hem mutfak dolabında, hem banyo dolabında, hem yatak odada, hem de ecza dolabında birer şişe limon yağı bulunması çok doğru olacaktır. Zira limon yağı hem oral olarak tüketilebilir, hem temizlik ürünü olarak kullanılabilir hem de bir bakım ve onarım ürünü olarak kullanılabilir. Bu bağlamda limon yağının faydalarını sıralayacak olursak:

 • Öksürüğe, soğuk algınlığına ve burun tıkanıklığı gibi solunum yolları hastalıklarına iyi gelir.
 • Boğaz ya da göğüste bir sıkışma, baskı hissedildiğinde boğazdan göğse doğru birkaç damla limon yağı sürmek faydalı olur. Bu işlemi günde birkaç defa tekrar ederek sorunu hafifletmek mümkün.
 • Solunum yolları sorunu olanlara bulundukları ortamda bir bardak ya da kase içine biraz su, birkaç damla da limon yağı koymaları önerilir.
 • Ilık çayın içine 1-2 damla limon yağı katarak içmek boğazlarda meydana gelen rahatsızlıklara iyi gelir.
 • Tırnaklarda oluşan mantar sorunu için kimyon yağı ve limon yağını karıştırıp akşamları tırnaklara sürmek faydalı olur.
 • Yorucu, sıkıntılı, endişeli, stresli dönemlerde ruhu ve zihni dinlendirmek, rahatlatmak için limon yağı koklamak önerilir. Özellikle kulakların arkasına ve bileklere bir damla limon yağı sürüp kokusunu derinden içe çekmek iyi gelir. Limon yağının kokusu ruh sağlığını korur, tedirginliği, stresi giderir. Çok gergin günlerin akşamlarında ise sakinleşmek için ılık banyo suyuna birkaç damla limon yağı karıştırıp o suyun içinde beklemek faydalı olur.
 • Ciltte oluşan kabarcıklar, nasır ya da diğer egzama türü hastalıkları gidermek için bu bölgelere günde 2-3 kere limon yağı damlatmak, sürmek birkaç gün içinde fayda sağlayacaktır. Bu işlem günde bir kez yapılabilir.
 • Kilo vermeye çalışanlara bir bardak ılık suya 2-3 damla limon yağı ekleyip içmeleri önerilir. Bu sayede sindirim sistemi daha etkili ve hızlı çalışacak, kilo vermek daha kolay hale gelecektir.
 • Limon, limon suyu ve limon yağı ağız ve diş sağlığına çok faydalıdır. Ağız içinde, dişlerde ya da damakta hissedilen acı, ağrı, kaşıntı gibi sorunların da doğal yoldan çözülebilmesi için limon yağı faydalı olur. Bu tür sorunlarda limon yağını doğrudan dilinizin üzerine 1-2 damla damlatmak ya da dile sürmek yeterlidir. Limon yağı antiviral ve antibakteriyel özelliğe sahip olduğu için buralardaki mikropları ve virüsleri kırar, öldürür.
 • Her gün değil, ancak haftada birkaç kez diş macunun üzerine 1 – 2 damla limon yağı damlatıp dişleri fırçalamak ağız içini ferahlatır, bir de diş fırçasını mikroplardan arındırır.
 • Alerjik nezle gibi sorunu olanlar, mevsimsel alerjilere yakalananlar gün içinde 2-3 kere kulak arkalarına, burun altına limon yağı sürerlerse bu koku ile rahatlayacaklardır.

Limon kabuğunun faydaları

Limon suyuyla, yağıyla ve kabuğuyla tam anlamıyla bir lezzet ve şifa kaynağıdır. Bu sebeple limonun suyunu sıktıktan sonra kabuğunu çöpe atmak hiç de doğru olmaz.

 • Limonun kabuğu başta kemikler için olmak üzere pek çok yönden çok sağlıklı ve faydalıdır.
 • İçerdiği yüksek orandaki kalsiyum ve C vitamini ile limon kabuğu, kas ve eklem ağrılarına, romatizma hastalıklarına iyi gelir.
 • Limon kabuğu stresi azaltmaya yardımcı olur. Limon yüksek derecede bioflavonoidler içeren bir besin olduğunda dolayı stresle mücadelede çok etkilidir.
 • Limonun kabuğunda bulunan bioflavonoidler vücudumuzda bulunan toksinlerden kurtulmamıza yardımcı, vücudun içini temizler, atıkları giderir.
 • Limon kabuğu kanserin önlenmesinde ve kanser hücrelerinin yok edilmesinde tedavi amaçlı olarak kullanılır.
 • Limon kabuğunun içinde bulunan polifenol flavonoidler sayesinde kolesterolün dengelenmesini sağlar.
 • Limon kabuğunda bolca bulunan potasyum, kan basıncını dengeler. Bununla birlikte limon kabuğu kalp krizi, diyabet ve kalp hastalıklarının önlenmesine çok ciddi katkı sağlar.
 • Limon kabuğu ağız sağlığı ve hijyeni için mükemmel bir besindir. Dişlerde C vitamini eksikliğinden dolayı oluşan kanamaları durdurur ve diş etlerini güçlendirir. Dişlerdeki C vitamini eksikliğini gideren limon kabuğu, diş etlerinde meydana gelebilecek hastalıkların da önüne geçer.
 • Pektin olarak bilinen bir bileşeni bolca içeren limon kabuğu, bu bileşen yardımıyla kilo vermeye yardımcı olur.
 • Limonun tıpkı suyu ve yağı olduğu gibi kabukları da cilt üzerinde bulunan siyah lekelerin ve akne gibi cilt hastalıkların önlenmesinde etkilidir. Bu tür hastalıkların onarılma sürecinde serbest radikalleri yok edebilmek önemli rol oynarlar. Limon kabuğu da serbest radikallerin düşmanı olan antioksidan açısından çok zengin olduğu için cildi virüs ve mikroplardan korur.
 • Kas kasılmalarını önlemeye yardımcı olur.
 • İnme ve yüz felci gibi sorunların tedavisinde kullanılır.
 • Kan dolaşımını arttırıcı özelliktedir.
 • Kulak enfeksiyonlarını iyileştirir.
 • Kılcal damarları güçlendirmeye yardımcı olur.
 • Karaciğeri temizler.

Limon çayının faydaları

Beslenme kültürü olarak hem çayı hem de limonu çokça tüketmekteyiz. Ancak bitki çayları, doğal besinlerden yapılan çaylar bizim için o kadar da çekici değil. Fakat en çok tüketilen çaylardan birisi kesinlikle limon çayıdır. Özellikle de soğuk kış aylarında soğuk algınlığı ve bulaşıcı hastalıklara yakalandığımızda veya yakalanmaktan korunmak için bol bol limon çayı tüketiriz ya da tüketmeliyiz. Limon çayının faydalarını sıralayacak olursak:

 • Limon çayı, doğal antiseptik özelliğe sahiptir.
 • Limon çayı zencefil ile karıştırılarak içildiğinde soğuk algınlığına ve gribe karşı iyi gelir.
 • Kış aylarında ve mevsim geçişlerinde günde 3-4 bardak içilen limon çayı genelde kış aylarında görülen salgın hastalıklara karşı korur ve bağışıklık sistemini bu hastalıklara karşı güçlendirir.
 • Limon çayı, genelde vücutta temizleyici bir rol üstlenir. Kanı toksinlerden arındırır, ruh sağlığını korur, mikropları, toksinleri vücuttan attığı için genç ve dinç kalmayı da sağlar.
 • Antiviral ve antibakteriyel özelliği olduğu için enfeksiyonlardan kaynaklanan hastalıklara karşı çok etkilidir.
 • Özellikle geçirilen her hangi bir cerrahi operasyon sonrası süreçte tedavi amaçlı olarak kullanılır. Ameliyatlardan sonra oluşan ödemi, kanın pıhtılaşması gibi sorunları engeller.  Ödem riskini azaltmak için doktorlar özellikle limon çayı önerirler. Ayrıca ameliyatlardaki anesteziden kaynaklanan toksin etkilerini gidermek için de limon çayı çok etkilidir.
 • Limon çayının bileşenleri, serbest radikaller üzerinde çok etkilidir. Düzenli olarak limon çayı tüketen kişilerin kansere yakalanma riskinin, tüketmeyenlere göre daha düşük olduğu bilinmektedir.
 • Özellikle sabahları içilen bir fincan limon çayı, gün boyu zinde kalmayı sağlayacak enerjiyi verir, metabolizmayı güçlendirir ve ruh halinin iyi olmasını sağlar.

Limon, limon suyu, limon yağı ve limon kabuğu tüketecek olanlara öneriler

 • Limonun ve limondan elde edilen her hangi bir ürünün sağlığa zararı olduğuna dair bir veri yoktur. Ancak bazı rahatsızlıkların var olduğu durumlarda limon tüketiminin kısıtlanması önerilir. Bu sebeple de her hangi bir rahatsızlığı olan, bu rahatsızlığın tedavisi için ilaç kullanan kişiler limon ve diğer limon ürünlerini tüketmende önce doktora danışmalılar. Zira limon ve ilaçların birleşiminin nasıl bir etki yaratacağına dair çelişkiler mevcuttur.
 • Limon, limon suyu ya da limon yağı 10 yaşın altındaki çocuklara genel olarak tavsiye edilmez.
 • Hamilelik ve emzirme sürecinde limonun kontrollü ve kısıtlı olarak tüketilmesi önerilir.
 • Kan basıncı normalden yüksek olan kişiler limonu kontrollü olarak tüketmeliler.
 • Bağırsak sendromu durumunda limon tüketimi zararlı olabilir.
 • İshal sorununda limon tüketilmesi önerilmez.
 • Ayurveda ya da homeopatik preparat gibi ilaçlar kullanan kişiler doktora danışmadan limon tüketmemeliler.
 • Limon suyu ve limon yağı cilt sağlığı için çok faydalıdır, özellikle de cilt lekelerini hafifletici özelliği dolayısıyla sıklıkla kullanılır. Ancak açık tenli kişilerde limon suyu ve limon yağının cilde uygulanması cilt sorunlarına neden olabilir. Bu sebeple açık tenli kişiler için dikkatli ve kontrollü kullanılmasında fayda var.
 • Cilt lekelerinden kurtulmak için cildine limon suyu ve limon yağı sürecek olan kişilerin bu uygulamadan sonra en az 12 saat boyunca güneşe çıkmamaları gerekiyor. Aksi halde limon ve güneş bu lekeleri daha da belirgin hale getirebilir. Bunun için limon yağı ve limon suyunun gece yatmadan önce sürülmesi, gündüz kullanılmaması daha doğru olacaktır.