Lenf Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Lenf Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Bu konumuzda sizlere lenf kanseri belirtileri nelerdir üzerine bilgiler sunacağız. Lenfoma, lenfatik sitem içerisinde yer alan ve lenfoma bağışıklık sisteminin bir parçası olarak belirlenen, aynı zaman’da beyaz kan hücresi olarak adlandırılan bir kanser türü olmaktadır. Lenf kanserinin bir diğer adı olan “Lenfoma” hastalığı ciddi bir kanser türevi olmaktadır. Birbirinden farklı alt gruplara sahip olan bu kanser türünde iki farklı isim ile anılmaktadır. Bunlardan biri Hodgkin lenfoma ve bir diğeri Hodgkin olmayan lenfoma olarak geçmektedir.  Lenf kanseri haznesinde yer alan Hodgkin olmayan lenfoma (NHL) hemen her vakanın içerisinde bulunan bir türev olmaktadır. 100’den fazla kanser türünde de olduğu gibi lenfoma türleri de yapısı bozulmayan hücrelerden tekrarlanarak bölünen ve buna dayalı olarak yeni hücrelerin üremesinden, ölmesi gerekli olan hücrelerin işlevsellik yani yaşamalarına devam etmesiyle birlikte döngüyü bozmadan oluşmaktadır.

lens-kanseri-nedir Lenf Kanseri Belirtileri Nelerdir?

LENF KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Lenf kanseri belirtileri arasında en sık görülen kasık ve koltukaltlarında yer alan lenf bezlerinin şişmesidir. Bir ya da daha fazla ve farklı bölgede bir kısım lenf bezi eş zamanlı olarak şişebilmektedir. Genellikle bu şişlikler ağrısal bir yapıya sahip değildirler, fakat bir takım kişilerde şişmeyle birlikte ağrılarda görülebilmektedir. Lenf bezlerinin aşırı derecede şişme raddesine eriştiği vakit bir kısım damarların baskıları sonucunda kan baskısı da oluşarak farklı bir bağ meydana getirebilmektedir. Bu baskı neticesinde kan dolaşımında farklı sorunlar görülebilmektedir. Etkilenen bu bölgenin içerisinde yer alan kol ve bacaklar var ise genel olarak buralara kadar şişme yaygınlaşabilmektedir.

Lenf kanserleri hemen yukarıda da belirttiğimiz üzere kişiden kişiye değişen bir belirti verebilir. Bunlar belirli bölgelerde şişkinliği yanı sıra kan toplamaları ve kanın eski işlevselliği kaybederek düzensiz dolaşımını sağlamasına kadar uzanabilmektedir. Bu şişen lenf bezlerinden ötürü baskıya maruz kalan kan basıncı sinirleri de tetikleyerek ellerde, kollarda veya bacaklarda karıncalanma gibi vakaları da ortaya çıkarabilmektedir. Fakat lenf bezlerinin şişmesi her vaka neticesinde lenfoma hastalığına işaret olmamaktadır. Bu belirtiler başka bir veya daha fazla hastalığında habercisi olabileceği gibi, bazen vücudun tepkimeleri neticesinde ortaya çıkan görsel durumlar olmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz