Lavanta yağı, bugün dünyada en çok kullanılan esans yağıdır. Lavantanın yararları aslında 2.500 yıl önce keşfedildi. Güçlü antioksidan, antimikrobiyal, sakinleştirici, yatıştırıcı ve antidepresif özelliklerinden dolayı lavanta yağı çok faydalıdır ve yüzyıllar boyunca hem kozmetik hem de terapötik olarak kullanılmıştır. Mısırlılar, mumyalama için ve parfüm olarak lavanta yağı kullanmıştır. Nitekim, Kral Tut’un mezarı 1923’te açıldığında, 3000 yıl sonra hala tespit edilebilen hafif bir lavanta kokusu olduğu söyleniyordu.

Modern aromaterapi makaleleri, lavantanın antibakteriyel bir esans yağı olarak kullanılmasını savunuyor. Bitkinin yaprakları ve sapları sindirim sistemi hastalıklarına ve romatizmaya karşı tedavi olarak kullanılıyor. Romalılar ise lavanta yağını; havayı temizlemek, yemek pişirmek ve vücudu arındırmak için kullandılar. Ve İncil’de, yağ ve yağlanma için kullanılan aromatikler arasında lavanta yağı da vardır. Günümüzde lavanta yağı faydaları şunları içerir:

 • Kaygı ve duygusal stresi azaltır
 • Diyabet semptomlarına karşı korunma sağlar
 • Beyin işlevini geliştirir
 • Yanıkların ve yaraların iyileşmesine yardımcı olur
 • Uyumayı kolaylaştırır
 • Cildi restore eder ve sivilceleri azaltır
 • İçerdiği güçlü antioksidanlar sayesinde yaşlanmayı yavaşlatır
 • Ağrı giderir
 • Baş ağrılarını hafifletir

 

Özellikle sağlık için uçucu yağlar kullanmaya başladıysanız; lavanta yağı, çok yönlü özelliklere sahip olduğu ve doğrudan cildinize uygulanacak kadar yumuşak olduğundan, denemeniz gereken yağlardan biridir. Bilimsel çalışmalar yakın zamanda, lavanta yağının sağlık faydalarını değerlendirmeye başlamıştır ve bu yağın şaşırtıcı özelliklerine işaret eden çok sayıda kanıt bulunmaktadır. Günümüzde, lavanta dünyanın en popüler uçucu yağlarından biridir.

 

İçerdiği Yüksek Antioksidanlardan Dolayı Koruma Sağlar

Toksinler ve kimyasallar gibi serbest radikaller, bugün tüm dünyayı etkileyen her hastalık için tartışmasız en tehlikeli ve en yaygın risk faktörüdür. Serbest radikaller, bağışıklık sisteminizi çökertmekten sorumludur ve bedeninize inanılmaz derecede zarar verebilir.

Serbest radikal hasarına karşı vücudun doğal tepkisi, antioksidan enzimlerdir. Özellikle glutatyon, katalaz ve süperoksit dismutaz (SOD) adı verilen antioksidanlar; bu serbest radikallerin zarar vermelerini engellerler. Ne yazık ki, serbest radikal yükü yeterince büyük ise, vücudunuzda antioksidanlar yetersiz kalabilir.

Neyse ki lavanta yağı, hastalığı önlemek ve tersine çevirmek için çalışan doğal bir antioksidandır. Phytomedicine’de yayınlanan 2013 çalışmasında, lavanta yağının vücudun en güçlü antioksidanlarının aktivitesini artırdığını açıkladılar. Ve daha yeni çalışmalar, lavantanın antioksidan etkiye sahip olduğu ve oksidatif stresin önlenmesi veya tersine çevrilmesine yardımcı olduğu sonucuna vardı.

Şeker Hastalığını Tedavi Eder

2014’te Tunus bilim adamları, lavanta yağının kan şekeri üzerindeki etkilerini test ederek şeker hastalığının doğal yollarla tersine dönmesine yardımcı olup olmadığını araştırdılar. 15 günlük hayvan çalışması sırasında, araştırmacılar tarafından gözlemlenen sonuçlar kesinlikle şaşırtıcıydı. Özetle, lavanta yağı tedavisi vücudu aşağıdaki diyabet belirtilerinden korudu:

 • Artan kan şekeri
 • Metabolik bozukluklar (özellikle yağ metabolizması)
 • Kilo almak
 • Karaciğer ve böbrek antioksidanlarının tükenmesi
 • Karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu
 • Karaciğer ve böbrek lipid peroksidasyonu

Modunuzu Yükseltir ve Stresi Azaltır

Son yıllarda lavanta yağı, nörolojik hasarlara karşı koruma yeteneği nedeniyle baş tacı edilmeye başladı. Geleneksel olarak lavanta; migren, stres, kaygı ve depresyon gibi nörolojik sorunları tedavi etmek için kullanılmıştır.

2013 yılında Uluslararası Klinik Uygulamalı Psikiyatri Dergisi tarafından yayımlanan bir çalışma, 80 miligram lavanta yağı kapsül takviyesinin; kaygı, uyku bozukluğu ve depresyonu hafiflettiğini bulmuştur. Ayrıca çalışmada, lavanta yağının yan etki ya da ilaç etkileşimi belirtileri göstermediği gözlemlenmiştir.

 

Beyin Fonksiyonunu Destekler

Lavanta yağının nörolojik faydaları, depresyonu tedavi etme ve ruh halini düzeltme kabiliyetiyle sınırlı değildir. Araştırmalar aynı zamanda lavanta yağının Alzheimer hastalığının doğal bir tedavisi olduğunu gösteriyor. Fareler üzerinde yapılan çalışmalar, lavanta yağı buharı solumanın; beyin oksidatif stresini önlemeye ve kognitif bozukluğu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

2012’de bir İsviçre gazetesinde, lavanta yağının inme gibi nörolojik bozukluklar için uygun bir tedavi seçeneği olduğunu ispatlayan bir çalışmanın sonucu paylaşıldı. Araştırmacılar, lavantanın bu etkilerinin antioksidan özelliklerinden kaynaklandığını düşünüyorlar. Sinir sistemini lavanta yağı ile desteklemek için, evde lavanta yağı kullanın veya doğrudan şişeden kokusunu içinize çekin, topikal olarak boynunuza ve şakaklara da uygulayabilirsiniz.

 

Yanıkları ve Kesikleri İyileştirir

Antimikrobiyal özellikleri ile lavanta yağı, çeşitli enfeksiyonları önlemek, bakteriyel ve fungal bozukluklarla mücadele etmek için kullanılmıştır. Nitekim, lavantanın bu yararını tekrar tekrar kanıtlayan 100’e yakın çalışma yapılmıştır. Araştırmalar lavanta yağının; yanıkların, kesiklerin, tahriş ve yaraların iyileşmesini hızlandırdığını gösteriyor ve bunun sebebi antimikrobiyal bileşiklerinden kaynaklanıyor.

Araştırmacılar lavanta yağının; zatürre ve cilt mantarlarına yol açan pek çok fungal ve bakteriyel enfeksiyona karşı en etkili silah olduğunu kanıtladılar.

 

Cilt ve Saç Sağlığı İçin Gereklidir

Muhtemelen antimikrobiyal ve antioksidan özelliklerinden dolayı, lavanta yağı bir başka taşıyıcı yağla(hindistancevizi, jojoba veya üzüm çekirdeği yağı gibi) karıştırıldığında; cildiniz üzerinde derin faydaları olacaktır. Lavanta yağının topikal olarak kullanılması, aft yaralarından alerjik reaksiyonlara, akne ve cilt lekelerine kadar birçok cilt durumunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Antienflamatuvar ve antioksidan özellikleri, kırışıklıkları azaltır.

3-4 damla lavanta yağını, yarım çay kaşığı hindistancevizi veya jojoba yağı ile birlikte karıştırın ve şikayet ettiğiniz bölgeye masaj yaparak uygulayın. Ayrıca banyoda durulanma suyuna lavanta yağı da ekleyebilirsiniz. Sabahın ilk saatinde, duştan hemen sonra ve yatmadan önce cildinize uygulayabilirsiniz. İltihaplanmayı ve yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olacaktır.

 

 

Baş Ağrısını Giderir

Eğer stres ya da migren kaynaklı baş ağrısı ile mücadele eden milyonlarca insandan biriyseniz, lavanta yağı aradığınız doğal ilaç olabilir. Baş ağrısı için en iyi uçucu yağlardan biridir çünkü gevşemeye yardımcı olur ve gerginliği hafifletir. Yatıştırıcı, antikonvülsan ve sakinleştirici bir madde olarak çalışır.

Bir araştırmaya göre, migren baş ağrısıyla mücadele eden insanlar, 15 dakika boyunca lavanta yağı teneffüs ettiklerinde; ağrıda önemli bir azalma gördüler. 129 baş ağrısı vakasının 92’si tamamen veya kısmen lavanta yağı sayesinde iyileşme belirtileri gösterdi.

 

İnsomnia’yı İyileştirir ve Uyku Kalitesini Artırır

Lavanta yağı sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliklerinden dolayı, uykuyu iyileştirmek ve uykusuzluğu tedavi etmek için çalışır. Doğum sonu dönemde 158 anneye yapılan bir 2015 tarihli çalışmada, sekiz hafta boyunca yatmadan önce lavanta yağı teneffüs eden kadınların, uyku kalitesinde belirgin bir düzelme gösterdiği belirlendi.

Lavanta yağı buharı solumak, uyku bozukluğunu azaltmak, uyku kalitesini ve süresini artırmak, uykusuzlukla mücadele etmek ve genel refahı artırmak için kullanılabilir. Ayrıca, çoğu yatıştırıcı ilaçtan farklı olarak, lavanta istenmeyen yan etkilere neden olmaz.

 

Ağrıyı Hafifletir

Birkaç çalışma, lavanta yağının doğal bir ağrı kesici olarak yardımcı olduğunu buldu. Sadece ağrıyan bölgeye lavanta yağı sürerek iltihaplanma ve ağrı yoğunluğunda azalma gözlendi.

2015 tarihli bir çalışmasında, lavanta yağının topikal uygulanmasının, diyaliz iğnelerinin yerleştirilmesi sırasında oluşan ağrının şiddetini azalttığı gösteriliyor. Araştırmacılar, lavantanın, diyaliz iğnelerini yerleştirme ağrısını azaltmak için bir seçenek olabileceğini ve bunun bir çok hemodiyaliz hastasını rahatlatacağını keşfettiler. Ağrıyan bölgenizi lavanta yağıyla ovalamak veya masaj yapmak ağrının giderilmesinde etkili olacaktır.