Lateks Alerjisi Nedir? Belirtisi ve Tedavisi Nelerdir?

  • DAHİLİYE
  • Lateks Alerjisi Nedir? Belirtisi ve Tedavisi Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 1.862 kez görüntülendi

Lateks Alerjisi Nedir? Belirtisi ve Tedavisi Nelerdir?

Lateks Alerjisi Nedir? Belirtisi ve Tedavisi Nelerdir?

Kauçuk ağaçlar içerisinde bulunan sütler ile günümüzdeki insaların birçoğu karşılaşmıştır. Bu süte benzeyen elde edilen maddelere verilen Lateks tamamen doğal proteinlere sahip olması nedeni ile insanlarda bazı istenmeyen alerjik durumların meydana gelmesine neden olabilir. Yazımızın devamında Lateks Alerjisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Lateks Alerjisi Nasıl Ortaya Çıkar?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere kauçuk ağaçları içerisinde bulunan sıvıdan elde edilen ürün günümüzde birçok alet içerisinde yer almaktadır. Örnek olarak göstermek gerekirse; bulaşık ya da kullan at eldivenleri, balon, halı, prezervatif gibi ürünler lateks maddeden üretilmektedir. Bu gibi ürünlerde üretim aşamasında meydana gelen hatalar olmaması gibi durumlarda alerji çok yaygın olarak görülmemektedir. Bazı ürünler içerisinde lateks proteinleri bilinçli bir şekilde yerleştirilmektedir. Bir ürün almadan önce içindekiler kısmını kesinlikle okumanızı tavsiye ederiz.

Lateks Alerjisi Kimlerde Görülür?

Bu alerji ilk olarak Lateks ürün üretiminde çalışan kişilerde görülmeye başlanmıştır. Yüksek oranda proteine maruz kalan kişilerde görülen bu sağlık sorununa en çok doktor ya da hemşire grubunun yakalandığı görülmüştür. Gün içerisinde eldivenler ile çok zaman geçiren kişilerin maruz kaldığı bu alerji zamanla her grub insana bulaşarak adından bahsettirmeyi başarmıştır.

Lateks Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Alerjinin meydana gelmesine neden olan durumun proteinlerden kaynaklandığını söylemiştik. Lateks ürünler ile temasın ardından meydana gelen bazı döküntüler ve kaşınma ilk belirtiler olarak gösterilebilmekte. Döküntülerin hava ile teması sonucunda solunum sistemlerinin de etkilendiğini, deri üzerinde sıklıkla kabarıklık ve şişkinliklerin meydana geldiğini söyleyebiliriz. Belirtiler sürekli lateks ürünler ile temas edildikçe artmakta olup temasın kesilmesi durumunda yavaş yavaş azalmaktadır. Belirtilerin şiddet gösterimesi durumunda gözlerde kızarma, kaşıntı gibi durumlar, şiddetli hapşırma ve öksürük, nefes darlığı gibi yan etkiler meydana gelmektedir.

Lateks Alerjisi Teşhisi Nasıl Konulur?

Sorunu yaşayan bir doktor da olsa teşhisi tam olarak koyabilmek amacı ile dermatologlara ihtiyaç duyulduğunu hatırlatmak istiyoruz. İlk olarak cilt üzerinden yapılan muayeneler sonucunda kesin kararlar genellikle kan testleri sonucunda verilmektedir. Doktorların uygulamış olduğu teşhis yöntemlerinden kesin sonuç vereni ise; hastaların koltuk altlarına lateks bir eldiven yerleştirilir. Belirli bir süre içersinde kaşıntı, kızarma ya da şişlik gibi durumlar meydana geliyor ise hastalığın teşhisi kesin olarak konulmuş olur.

Lateks Alerjisi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok alerji ve sağlık sorununa çözüm bulunsa da Lateks alerjiye kesin olarak bir çözüm bulunamamıştır. Hafif belirtilere göre krem ya da hap ilaç tedavisi uygulansa da solunum sistemlerine etki eden belirtiler için kesin bir çözüm bulunamamaktadır. Oksijen desteği ile sağlık sorunlarının aksamamasına olanak sağladığı ifade edilmekte. Alerjiden kurtulabilme ya da önlemi alabilmek için mümkün olduğunda Lateks ürünlerden uzak durulmalı, kullanımı mümkün olduğunda azaltılmalıdır.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.