Kuş Gribi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kuş Gribi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kuş Gribi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kuş Gribi daha çok kuşlar arasında yaygın olarak görülen bir hastalık türüdür. Yakın bir zamana kadar herhangi bir teşkil etmeyen bu durum H5N1 virüsü ile bulaşılabilir bir hale geldi. Kuşlar için oldukça tehlikeli bir virüs olarak adlandırılan H5N1, insanlar ve memeli bir çok hayvan için ölümcü bir hale gelmiştir. 1995 yılına kadar bir engel teşkil etmeyen bu hastalık bir anda bulaşıcı duruma gelene kadar maruz kalan kişilerin %60’ı hayatını kaybetmiştir.

Bulaşıcı bir hastalık olarak adlandırılmasına rağmen yaygın bir hale gelmesi çok farklı bir şekilde ilerlemektedir. Kolay bir şekilde bulaşmayan bu hastalık sadece aynı çatı altında sürekli iletişim kuran insanların hastalığa maruz kaldıkları görülmüştür. Tamamen kümes hayvanlarından bulaşabilen bu hatalık 2011 yılından bu yana Çin, Mısır, Hindistan ve Endonezya bölgelerinde büyük kayıpların meydana gelmesine neden olmuştur.

Kuş Gribi Nasıl Bulaşmaktadır?

H5N1 adlı virüs daha çok hayvancılık ile uğraşan kişilerde görülmektedir. Özellikle Asya bölgesinde görülen hastalığın bulaşma nedeni olarak ise hayvanların tüylerini yolarken enfeksiyon şeklinde bulaştığı ileri sürülmektedir. Dünyada bir ilk olarak geçtiğimiz yıllarda kanatlı hayvanlar ile aynı ortamlarda bulunan kişilerinde virüse maruz kaldığı ileri sürülmüştür. Bir diğer faktörün ise göçmen kuşların seyir halde yaptıkları uçuşlar sırasında dışkılarını barajlar üzerine bırakması hastalığın kısmen de olsa içme sularına bulaşma faktörüne neden olmaktadır. Virüs taşıyan tavukların yumurta ve eti tam olarak pişirildiğinde risk faktörünü ortadan kaldırıldığı ileri sürülmektedir.

Kuş Gribinin görülme durumları ilk başlarda fark edilememektedir.Daha çok solunum sistemleri rahatsızlıkları olarak gösterilen bu virüs kişilerin sindirim ve beyin sistemlerinde ani değişikliklerin meydana gelmesine neden olmaktadır.

Kuş Gribi Tedavisi Var Mıdır?

Hastalığın yaygın olarak görülmeye başladığı dönemlerde ABD virüsün etkilerini yok edebilecek bir aşı geliştirdiğini söylemiştir. Tüm testlerden başarılı bir sonuç almasına rağmen geliştirilen aşının ticareti bugüne kadar yapılamamıştır. Bunun üzerine Dünya Sağlık Örgütüne bağlı birçok kurum tarafından yapılan araştırmalar sonucunda etkileri kuvvetli birçok aşı üretilmiş, stok halde depolanmıştır. Uzun bir süre görülmemesine rağmen geçmiş yıl tekrardan gündeme gelmesi ilaç stoklarının kullanılmasına olanak sağlamıştır.

Hastalık öncesinde aşının uygulanması durumunda vücudun üst düzey direnci gösterdiği, birçok hastalığa karşı üst düzey etkiler meydana getirdiği görülmüştür. Yeni sisteme göre aşı araştırmaları yapan ilaç şirketleri yakın bir zamanda tüm aşılar için geçeli olabilecek bir sistem üzerinde çalıştıklarını ifade etmiştir. Kuş Gribi, etkileri bir anda görülebildiği için oldukça güçlü bir bakım gerektirmektedir. Salgın olarak görüldüğü dönemlerde insanların gerekli muayenelere maruz kalamadığı için hayatlarını kaybettikleri ifade edilmektedir. 2017 yılında tekrardan gündeme gelen bu hastalık, araştırma alanlarının daha da derinleşmesine olanak sağlamıştır.

Bu yazımızda sizlere Kuş Gribi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? hakkında bilgiler verdik umarız faydalı olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz