Kuru Kayısının Faydaları Kalorisi Zararları

Kuru Kayısının Faydaları Kalorisi Zararları

Yaz yavaş yavaş geliyor. Yakında manav tezgahlarında neredeyse bütün yaz meyvelerini görmeye başlarız.

Eminim ki koca bir kış taze meyve yemeden sıcak yaz günlerini bekleyerek geçti. Şahsen ben kayısı yemek için sabırsızlanıyorum. Tabi aramızda bazı arkadaşlar taze kayısı tüketmek yerine, kuru kayısı yemeyi tercih ediyorlar. Onlar bizlere göre biraz daha şanslı. İstedikleri zaman kuru kayısının faydalarından yararlanabilirler. Mesela güzel bir kayısı kompostosuna bende asla hayır diyemezdim.

Neyse anlaşılan o ki ben baya baya acıkmış olmalıyım ya da şekerim düştü ki canım kayısı çekmeye başladı. Konuyu daha fazla dağıtmadan kuru kayısının faydaları ve yararları hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Kuru Kayısının Faydaları: Daha önce sitemizde taze kayısının faydaları ve kullanımını sizlere aktarmıştım. Kuru kayısı ile taze kayısı arasında pek bir fark olmasa da kuru kayısı ne işe yarar diyenler için faydalarını derleyelim istedim.

– Kuru kayısının en önemli faydası hazımsızlığa iyi gelmesidir. Yemeklerden önce aç karnına 2-3 adet kayısı tüketerek hazımsızlık sorununa kesin çözüm sağlayabilirsiniz. 

– Kuru kayısı kabızlık tedavisinde de etkin şekilde kullanılır. Kuru kayısının içerisindeki bazı maddeler müshil görevi gördüğü için kuru kayısı tüketmek kabızlık sorununa kökten çözüm sağlayabilir. Sadece olayı abartmayıp ishal olmaktan kaçının yeterli.

– Kuru kayısı cildi güzelleştirme etkisine sahiptir. İçinde yoğun şekilde bulunan beta karoten ve A vitamini sayesinde kuru kayısı cilt yaşlanmasına karşı etkilidir.

– Kuru kayısıda taze kayısıya göre 3-4 kat daha fazla demir bulunur. Özellikle demir eksikliği problemi olanlar kuru kayısı tüketmelidir.

– İçeriğinde yoğun şekilde potasyum bulunan kuru kayısı bu sayede önce mide ülseri için sonra ise kalp sağlığının korunması için önemli bir etki gösterir.

– İçerdiği lif ve mineraller sayesinde kansere karşı savaş açan kuru kayısı bunun yanında stresi azaltır ve son olarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bu kadar faydayı sıraladıktan sonra eminim ki sizde artık kuru kayısı yemek için can atıyorsunuz. Ama ufak bir hatırlatma yapmak istiyorum besin değeri ve kalorisi oldukça fazla olan bu masum şekeri fazlaca tüketmemeye özen gösterin. Hele ki diyet konusunda biraz takıntılı iseniz bu kulağınıza küpe olsun.

Bu yazı kuru kayısının faydaları kalorisi zararları besin değeri içindeki vitaminler yararları nedir kuru kayısı kaç kalori ne zaman yenmeli ne kadar fiyatı ne işe yarar neye iyi gelir nasıl yenir tüketilmeli cilde faydası yan etkileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

kuru kayısının faydaları ve zararları, kuru kayısı ne işe yarar, 1-ADET KURU KAYSI NE İŞE YARAR, kuru kayısının zararları, kuru kayısı faydaları ve zararları, aç karnına taze kayısı yemek, kayısının zararları, kükürtlü kayısı zararlımg, kuru kaysinin kalorisi ve faydaları, kuru kayiainin faydaları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz