Kuru Cilt Bakımı: Kuru Ciltten Kurtulmanın En İyi 7 Yolu

Kuru Cilt Bakımı: Kuru Ciltten Kurtulmanın En İyi 7 Yolu

Deri vücudumuzun en dışını kaplar. İnsanlarda topluluklararası sistemin en büyük organıdır. Cildimiz kasları, kemikleri, bağları ve iç organları korumaya yardımcı olan yedi kat ektodermal dokudan oluşur. Farklı patojen türlerinden korunmamıza yardımcı olur ve vücudumuzdan aşırı su kaybını önler. Çevreye olan sürekli müdahalesi nedeniyle, uygun şekilde tedavi edilmesi amaçlanmıştır.

Kseroz olarak da adlandırılan kuru cilt, dış tabakasında nem bulunmayan cilttir. Kaşıntılı, yamalı ve çatlak cilt tonuyla belirgin bir rahatsızlıktır. Kuru cildin arkasındaki nedenler kararsızdır, doğumunuzdan doğal olabilir ve ona karşı bakım eksikliği veya Omega-3 eksikliği belirtisi nedeniyle zamanla gelişebilir. Genel olarak elleri, kolları ve bacakları etkiler, çünkü vücudun diğer kısımları çoğunlukla kuru deriden giysilerle kaplanır, bu da soğuk sıcaklıklar ve düşük nem gibi etkenlere neden olur.

Kuru ciltler nemlendirici ile tedavi edilebilir veya yapmazsa doktorunuza danışmanız gerekir.

Burada, kolayca temin edilebilen ve cildin kurumasını önleyen en iyi doğal ilaçları listeledik. Bu ilaçları kullanmanın en iyi yolu, banyodan sonra doğrudan cildinize uygulamak ve aksi belirtilmediği sürece, ıslanmasına izin vermektir.

Kuru Cilt Çözümleri:

Bal :

 • Bal, tıbbi özellikleri nedeniyle doğanın bize armağanıdır. Temel kural şudur: eğer bal yiyebilecek kadar iyiyse, cildinize de uygulanacak kadar iyidir.
 • Nemlendiricileri, antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri ile kuru cilde bal uygulamak iyi bir bahistir.
 • 20-25 dakika doğrudan cilde uygulayarak, evde kuru cilt için en ideal tedavi olan eller aşağı uygulanır.

Vazelin :

 • Petrol jeli veya Mineral yağı veya Vazelin, yıllarca nemlendirici olarak kullanılır. Cilde uygulandığında altındaki nemi hapseder.
 • Kuru cilde çok fazla fayda sağlayan petrol jölelerinde bulunan ana bileşen petroldür. Petrol, cildi suya karşı koruyucu bir bariyerle kapatır. Bu, ciltteki nemin korunmasına ve korunmasına yardımcı olur.
 • Araştırmacılar, yaşlı insanlarda cilt bariyerlerini iyileştirdiğini ve yaşlanmanın neden olduğu kuru cildi tedavi etmenin en iyi çözümlerinden biri olduğunu buldular.

Hindistancevizi yağı :

 • Kuru cildi yumuşatıcı özellikleri nedeniyle tedavi edebilen kolayca temin edilebilen doğal yağlardan biri. Hindistan cevizi yağı, kuru cildi tedavi etmek için petrol jölesi kadar güvenli ve etkilidir.
 • Araştırmalar cilt nemlendirmesini önemli ölçüde iyileştirebileceği sonucuna varmıştır. Cildiniz için nemlendirici olarak hindistancevizi yağı kullanıyorsanız, bir tedavi için.

Yulaf Ezmesi Banyosu:

 • 2015 yılında yapılan bir çalışma, yulaf ezmesinde bulunan ekstrelerin, kuru cildi çok etkili bir şekilde temizleyebilen anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olduğunu buldu.
 • Kolloidal yulaf ezmesi ezmesini cilt üzerine yaydığınızda, yulaf ezmesinde bulunan küçük parçacıklar cilt için nemi koruyan tıkayıcı bir bariyer oluşturur.

Ayçiçeği tohumu yağı :

 • 2013 yılında yapılan bir araştırma, ayçiçeği tohumu yağının hidrasyonu iyileştirdiğini ve nemlendirici olarak kullanılabileceğini buldu.
 • Aynı çalışma, zeytinyağının cilt bariyerini kırdığını ve tüm doğal yağlara güvenmememizi önerdiğini ortaya koydu.

Aloe Vera :

 • 2003 yılında yapılan bir araştırma çalışması, Aloe Vera’nın kuru cildin üstesinden gelmemize yardımcı olabilecek besinler açısından zengin olduğunu göstermiştir .
 • Yatmadan önce, etkilenen kısımlara Aloe Vera uygulayabilir ve üzerini örtülerek, bütün gece jel bırakabilirsiniz.

Kaşıntılı, lapa lapa ve kuru bir cilde sahip olduğunuzda anında rahatlamak istersiniz, çünkü bu sizi insanların önünde rahatsız edebilir. Yukarıda belirtilen çözümler bu sorunla başa çıkmanıza yardımcı olabilir ve cildinizin harika görünmesine de yardımcı olabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz