Kulunç Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer

Kulunç Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer

Çağımızın en çok rastlanan rahatsızlıklarından birisi şüphe yok ki kulunç ağrısıdır. Özellikle bilgisayar başında çok vakit geçirenlerin kulunç ağrısı çekmemesi pek rastlanan bir durum değildir. Peki kulunç ağrısı nedir ne değildir öğrenmeye ne dersiniz?

KULUNÇ AĞRISI
Kulunç halk dilinde çok kullanılan bir kelimedir. Kişi “kulunçlarım ağrıyor” dediği zaman en çok anlaşılan bölge her iki kürek kemiği ile omuz başları arasındaki bölge yani sırtın üst kısmıdır. Sırtın üst kısmındaki ağrılara kulunç ağrıları deniliyor. Tıp dilinde de kulunç ağrısı denildiği zaman miyofasiyal ağrı sendromu denilen kasları ve onun zarını tutan problemleri anlaşılmaktadır.

KULUNÇ AĞRISI NASIL TEŞHİS EDİLİR?
Genel olarak kas hastalıklarının teşhisi çok kolaydır. Hastaların şikayetleri dinlenir, iyi bir muayene yapıldıktan sonra hastalığın tanısı konulur. Kaslardaki gergin bantlar, düğüm düğüm olan fibrosit denilen yapılar ortaya konulabilir. Kasların tetik noktaları vardır ve o kasa basıldığı zaman ağrının yayıldığı görülür. Ya da belli noktalara basıldığı zaman hastada sıçrama belirtisi kulunç ağrısı teşhisini koydurur.

KULUNÇ AĞRISI KİMLERDE GÖRÜLÜR?
Kulunç ağrısı her yaşta görülebilen bir problemdir. Çünkü sırtın üst bölgesindeki kaslarda görülen problem olduğu için yaşa ve cinsiyete bağlı olmadan bu kasları aşırı ve kötü kullanan herkeste kulunç ağrısı görülebilmektedir. Her meslek grubunda görülebilir.

Fakat; Bilgisayar başında çalışanlarda, Badanacılarda, Boyacıda, Hemşirelerde, Kaslar ısınmadan kollardan destek alarak sıçrama yapanlarda,Kameramanlarda, Memurlarda, Tekstil işçilerinde, Sporcularda daha sıklıkla görülmektedir.

KULUNÇ AĞRISI HANGİ HASTALIKLARIN BELİRTİSİ OLABİLİR?
Kulunç sırtın üst bölgesinde görülen kas ağrılarıdır. Çoğu zaman ise kasın –kötü kullanma, aşırı kullanma gibi-kendine özgü problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle kas ağrılarının altında ciddi bir neden yatmaz. Fakat çok nadiren de olsa olsa bazı ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Bunlar arasında; Boyun fıtığı belirtisi, Akciğer kanserinin habercisi, Karaciğer ve safra kesesi probleminin bir başlangıcı olabilmektedir.

KULUNÇ AĞRISINDA TEDAVİ
Tedavide çok farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Bu nedenle tıptaki bir çok branş kulunç tedavisini üstlenebilir. Masaj tedavileri, basit sıcaklık tedavileri ve bir çok ilaçlarla tedavi etmek mümkündür. Gelen hastalarda ilk olarak neden ortaya konulmaya çalışılır. Şayet mesleki problemlerden kaynaklanıyorsa-bilgisayar başında fazla çalışmak gibi- kötü yatmaktan kaynaklanıyorsa, kolunu aşırı kullanıyorsa, sırtını aşırı kötü kullanıyorsa öncül tedavi olarak bu hatalı davranışların düzeltilmesi gerekmektedir. Hastanın uygun oturma ve yatma pozisyonlarının sağlanması aslında en önemli tedavidir.

Belirli bir neden ortaya konduktan sonra ağrıya bağlı olarak tedaviler yapılmaktadır. Fizik tedavi ajanlarının kullanıldığı sıcak tedaviler, elektrik akımları uygulamak ve çok sık kullanılan enjeksiyon gibi yöntemler tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır. Tedavide akupunktur yöntemine benzeyen kuru iğne tedavisi de yapılmaktadır. Bu yöntemde içine herhangi bir ilaç koymadan sadece iğne batırmak dahi bu kasları tedavi edebilmektedir.

Bu yazı kulunç ağrısı nasıl olur, kulunç ağrısı kaç günde geçer, kulunç ağrısına çözüm, kulunç ağrısına karşı evde neler yapılabilir ne iyi gelir bitkisel çözüm nedenleri nedir kulunç ağrısına hangi doktor bakar bitkisel tedavi kesin çözüm nedir konusunda yazılmıştır.

kulunç ağrısına karşı evde neler yapılabilir, kulunç ağrısı nasıl geçer, kulunc agrisina ne iyi gelir, kulunc agrilarina ne iyi gelir, kulunc agrisi, kulunc agrilari nasil gecer, kulunc nasil gecer, sırtta kulunç ağrısına ne iyi gelir, kulunca iyi gelen bitkiler, kulunç tedavisi

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz