Kulaktan Pıt Pıt Ses Gelmesi, Kulak Cızırtısı, Hışırtı Nedenleri Tedavisi

Kulaktan Pıt Pıt Ses Gelmesi, Kulak Cızırtısı, Hışırtı Nedenleri Tedavisi

Kulaktan ses gelmesi çok sıkıcı bir durumdur ve kulaktan uğultu, çınlama, cızırtı, çıtırdama, patırtı, tıkırtı, tıslama, hırıltı, çıt çıt ve pıt pıt ses gelmesi gibi çeşitli sesler şeklinde belirti verir. Tek bir kulakta olabildiği gibi her iki kulakta da meydana gelebilir. Bu sesler sürekli devam edebildiği gibi ara ara da kulakta ses duyulabilir.

Kulaktaki sese genellikle aşağıdaki durumlar da eşlik eder; Baş dönmesi, baş ağrısı, kulak ağrısı, kulakta dolgunluk hissi, ateş, bulantı, kusma, kulakta kızarma, şişme, sıcaklık hissi

Kulaktan ses gelmesi neden olur?

Kulaktan ses gelmesinin doğrudan bir nedeni bilinmemekle birlikte aşağıda bildirilen durumların belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. İşte kulaktan ses gelmesine yol açan durumlar:

 1. Yüksek tansiyon
 2. Beyin tümörü
 3. Kansızlık (Anemi)
 4. Kulak enfeksiyonu
 5. Kulakta yabancı bir cisim bulunması
 6. Kulak kirinin zamanla kulağı tıkaması
 7. Kafa yaralanması
 8. Alerji
 9. Meniere hastalığı (iç kulak kanalının bir bölümünde şişme, baş dönmesi ve işitme kaybına neden olur)
 10. Kullanılan ilaçların yan etkisi
 11. Alkol tüketimi
 12. Kahve, çay gibi kafeinli içecekleri aşırı tüketme
 13. Akustik nöroma (işitme sinirinde tümör)
 14. Kan damarı bozuklukları
 15. Kulaktaki östaki borusu tıkanıklığı
 16. Orta kulakta kitle
 17. Orta kulak damar genişlemesi
 18. Yüksek sese maruz kalma
 19. İşitme cihazı kullanımı
 20. Otoskleroz (kulaktaki kemiklerin sertleşmesi)
 21. Stres
 22. Çene eklemi ağrısı
 23. Tiroid hastalığı
 24. Kulağa alınan darbe
 25. Antibiyotikler, antidepresanlar, kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar ve aspirin kullanımı da kulaktan ses gelmesi olarak yan etki yapabilmektedir.

Kulaktan ses gelmesine eşlik eden belirtiler

Kulaktaki sese genellikle aşağıdaki durumlar da eşlik eder; Baş dönmesi, baş ağrısı, kulak ağrısı, kulakta dolgunluk hissi, ateş, bulantı, kusma, kulakta kızarma, şişme, sıcaklık hissi

Kulaktan ses gelmesi nasıl geçer?

Kulağınızdan ses gelmesinden muzdaripseniz en kısa zamanda bir Kulak Burun Boğaz doktoruna görünmelisiniz. Doktor size işitme testi, kulak basınç testi gibi çeşitli testler uygulayıp bu durumun neden kaynaklandığını tespit edip gerekli tedaviyi gerçekleştirecektir.

Kulaktan ses gelmesi ile ilgili doktorlara sorular;

Sual: Son zamanlarda fark ettim, geceleri yatarken kulağımdan pıt pıt gibi bir ses geliyor. Bu durum neden olur?

CEVAP

Kulak, Burun, Boğaz hastalıkları (KBB) uzmanı Dr. Selçuk Onart’ın cevabı: (Üst solunum yolu enfeksiyonu başlangıcı olabilir.)

Sual: Sağ kulağımdan sürekli pıt pıt sesi geliyor. Neden oldu?

CEVAP

Kulak, Burun, Boğaz hastalıkları (KBB) uzmanı Dr. İrfan Gözübüyük’ün cevabı: (Dış kulak yolunda akıntı birikmesi, çene eklemi rahatsızlığı, damardan nabız atışının yansıması gibi birçok sebep olabilir. Devam ederse bir KBB uzmanına muayene olmanızı öneririm.)

Sual: Sağ kulağımın içinden ufak bir sinek kaçmışta kanat çırpar gibi bir ses geliyor (pır pırr pırr) gibi. Doktorlar kulak içinin temiz olduğunu sorun olmadığını söyledi fakat halen aralıklar ile devam ediyor. Ne yapayım?

CEVAP

Kulak, Burun, Boğaz hastalıkları (KBB) uzmanı Dr. Kaan Beriat’ın cevabı: (Kulak basınç testi ve geniz muayenesi yapılmalı.)

Sual: 3 haftadır kulağımda çıtırdama sesi duyuyorum, geçmiyor, ne yapayım?

CEVAP

Kulak, Burun, Boğaz hastalıkları (KBB) uzmanı Dr. Ahmet Şirin’in cevabı: (Kulak zarını görmek gerekir. Bazen bir enfeksiyon, bazen bir havalanma bozukluğu, bazen de kulağa kaçmış saç teli, zarda bu problemleri yapabilir.)

Sual: Yürürken veya koşarken her adım attığımda sol kulağımdan “çıt çıt” diye bir ses geliyor. Bu durumun nedeni ne?

CEVAP

Kulak, Burun, Boğaz hastalıkları (KBB) uzmanı Dr. İsmail Külahlı’nın cevabı: (Bu durum kulak ile geniz bölgesi arasında bulunan östaki kanalının açılıp kapanmasında bir sorun olduğunu düşündürür. Burun açık mı? Sinüzler temiz mi? Alerji var mı? Diş boğaz sorunu var mı? Bunların bakılması gerekir. Herşey normalse sorun yok demektir.)

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz