Kulakta Uyuşma Nedenleri Ve Tedavisi (Uzman Doktorlar Cevaplıyor)

Kulakta Uyuşma Nedenleri Ve Tedavisi (Uzman Doktorlar Cevaplıyor)

Kulak, bedenimizdeki en hassas organlardandır. Kulaktaki duyu sinirleri hasar gördüğünde, kulak uyuşması meydana gelir. Kulak uyuşmasının en sık karşılaşılan nedeni, kulaktaki yaralanma ve kulak iltihabıdır. 

Kulakta Uyuşma Neden Olur? Doktorlar Cevaplıyor

Sual: Sık sık kulak uyuşması problemi yaşıyorum, bu durum neden kaynaklanır?

CEVAP

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Can Koç’un cevabı: (Kulaktan geçen yüz siniri herhangi bir nedenle iyi çalışamıyor olabilir. Kulak dışında yüzde, ağız kenarında karıncalanma şeklinde uyuşma varsa yüz felcinin habercisi olabilir. Bazen kulak kepçesi içi ve çevresinde ağrılı yaralar görülebilir. Virüs enfeksiyonu sonucu olur. Bu nedenlerden olmasa bile kulakta uyuşma varsa KBB muayenesi mutlaka gerekir.)

Sual: Kulağımda bugün ani bir uyuşma başladı ve çenemi açıp kapadığımda kıtırdama oluyor, neden olabilir?

CEVAP

KBB profesörü Prof. Dr. Fatih Bora’nın cevabı: (Bu durum, kulak kanalı içindeki birikimden kaynaklanabileceği gibi, dış kulak yolundaki iltihaptan da olabilir. KBB hastalıkları uzmanına görünmenizi tavsiye ederiz.)

Sual: Sağ kulağımda uyuşma, yanma gibi sorunlar yaşıyorum, bunun sebebi ne olabilir?

CEVAP

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Sezgin Öztürk’ün cevabı: (Çok ciddi bir probleme benzemiyor. Ancak bazen kulakta enfeksiyon, kulak sinirindeki mikro tümörler, tansiyon ve diyabet de bu duruma neden olabilir.)

Sual: Sağ kulağımda bir süredir uyuşma var. Kulağımın üzerine yattığımda daha çok hissediyorum, yaklaşık 1dk sürüyor. Duyma kaybı yok ama uyuşmanın verdiği bir rahatsızlık var, neden oluyor?

CEVAP

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. İsmail Artel’in cevabı: (Ancak kulağınızın o tarafındaki his sinirlerinizin muayenesi ile bir şey söyleyebilmek mümkün olur. Ayrıca beyin ve sinir cerrahisi doktoruna gidip, nörolejik sebebleri gözden geçirmek gerekir.)

Kulak uyuşmasının en sık karşılaşılan nedenleri

  1. Periferik nöropati: Vücudun çeşitli yerlerinde yanma, karıncalanma, uyuşma gibi semptomlara sebebiyet veren periferik, sinirlerin hasarıdır ve kulak da bu durumdan istisna değildir. Kulak iltihabı, kulakta ciddi yaralanmalar, sistemik hastalıklar, periferal nöropatiye neden olan faktörlerdendir.
  2. Travma ve büyümeden dolayı kranial sinirlerin sıkışması, kulakta uyuşma nedenlerindendir.
  3. Soğuk algınlığı ve kulakta enfeksiyon da kulakta uyuşmaya yol açabilir.
  4. Diyabet: Diyabet yani şeker hastalığı kulak dahil yüzün çeşitli organlarında uyuşmaya neden olabilen periferik nöropatiyi tetikleyebilir.
  5. İnme: Felç, beyne giden kan damarlarının hasar görmesidir. İskemik beyin damar hastalığı, kulakta uyuşma, baş dönmesi, konuşma bozukluğu, görme güçlüğü gibi belirtilere sebep olabilir.

Kulak Uyuşması Nasıl Geçer?

Kulak uyuşmasından muzdaripseniz Kulak Burun Boğaz doktoruna ve beyin ve sinir hastalıkları doktoruna başvurup gerekli tetkikleri yaptırıp tedavi olabilirsiniz. Bu durum enfeksiyondan kaynaklanıyorsa doktorunuzun verdiği antibiyotik tedavisi ile kısa sürede iyileşebilirsiniz.

Dudak Uyuşması Neden Olur, Nasıl Geçer, Hangi Doktora Gitmeli? Tıklayınız

Burun Uyuşması Ve Karıncalanması Nedenleri Ve Tedavisi İçin Tıklayınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz